کمیته رفاهی
 

اولین بار که تیم فوتبال انگلیس به امجدیه آمد

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 133 ] - دوشنبه, 30 آبان 1401
اولین بار که تیم فوتبال انگلیس به امجدیه آمد

اولین بار که ایرانی ها در یک مسابقه فوتبال انگلیسی ها را بُردند آن قدر ذوق کردند که استادیوم امجدیه را برای فوتبال ایران ساختند؛ بعد دوباره در همان استادیوم امجدیه با تیم انگلیس بازی کردند و این بار هم 2 بر یک پیروز شدند.

امین رحیمی: فوتبال سال ها پس از مشروطه به ایران وارد شد، ولی در سال 1302 یعنی در دوره احمدشاه قاجار فوتبال ایران آن قدر رشد کرده بود که تیم باشگاهی هم داشتیم و وضعیت این طوری بود: «سال 1302 شروع شکوفایی فوتبال بین ایرانی ها بود. در این سال تیم کلوپ ایران در یک دیدار مهیج موفق شد انگلیسی ها را شکست دهد و مقام قهرمانی را به دست آورد. این اولین بار بود که یک تیم تمام ایرانی قهرمان تهران شد... همین تیم در سال 1303 نیز برای دومین سال پیاپی موفق به کسب عنوان قهرمانی گردید... در سال 1304 تیم فوتبال کلوپ تهران تشکیل شد و... عنوان قهرمانی را به دست آورد تا انگلیسی ها پای خود را از فوتبال تهران بیرون بکشند».

سال 1306 اتفاق مهم دیگری افتاد و تیم ایران که منتخبی از بازیکنان تیم های باشگاهی یا همان کلوب ها بود در نخستین بازی مهم در برابر انگلیس با نتیجه 5 بر 2 پیروز شد؛ بازی در زمین بالای دروازه دولت بود و نخستین رقابت مستقیم فوتبال ایران و انگلیسی ها بود و تقابل نفرات برتر فوتبال تهران با اعضای سفارت انگلیس بود. این پیروزی که خبرش در سراسر تهران و شاید شهرهای دیگر هم پیچید شور و هیجان بزرگی به وجود آورد به حدی که دولت دستور ساخت استادیوم امجدیه را داد. بعد هم دوباره در سال 1319 در استادیوم نوساز امجدیه مسابقه ای با انگلیس برگزار شد و در نخستین باری که تیم انگلیس به امجدیه آمد باز هم باخت و ماجرا این بود: «در آن سال ها ایران فدراسیون فوتبال و تیم ملی رسمی نداشت. تیم ایران در واقع منتخبی از تیم های تهرانی نظیر کلوب ایران، کلوب تهران، اسپرت ارامنه، طوفان، شعاع، اجتماعیون و تدین بود... تیم مقابل نیز تیم منتخب انگلیسی های مقیم خاورمیانه بود که بازیکنانش از کشورهای مختلف آمده بودند. این بازی در ورزشگاه امجدیه انجام شد و ایران با تنها گل محمد بلورفروشان یک بر صفر بر تیم منتخب انگلیسی ها پیروز شد».

عکسی از تیم فوتبال ایران که در استادیوم امجدیه تیم انگلیس را  بُرد. «حسین صدقیانی» ملقب به «پدر فوتبال ایران» (نفر سمت راست در عکس که کلاه بر سر دارد) مربی این تیم بود

پایان پیام/

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول