سرمربی تیم ملی خارجی یا داخلی؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 212 ] - یکشنبه, 16 بهمن 1401
سرمربی تیم ملی خارجی یا داخلی؟

در سال های اوج آرسنال با آرسن ونگر که رسانه های انگلیسی انتقادات عجیبی از این مربی فرانسوی می کردند، یکی از ایرادها این بود که چرا بازیکنان انگلیسی کمی در تیم...

در سال های اوج آرسنال با آرسن ونگر که رسانه های انگلیسی انتقادات عجیبی از این مربی فرانسوی می کردند، یکی از ایرادها این بود که چرا بازیکنان انگلیسی کمی در تیمش دارد. ونگر پاسخ داده بود که برای انتخاب ترکیب اصلی تیمش به گذرنامه بازیکنان نگاه نمی کند و آنها را بر اساس کیفیت شان به زمین می فرستد.
مصاحبه روز جمعه مهدی تاج که گفته سرمربی بعدی تیم ملی ایرانی خواهد بود، یادآور دعوای آن روزهای رسانه های انگلیسی و سرمربی آرسنال است. تنها ویژگی که رئیس فدراسیون فوتبال برای سرمربی بعدی تیم ملی قائل شد گذرنامه اوست و به نظر می رسد که خصوصیات فنی در درجه دوم اهمیت قرار دارد.
البته گزیده گویی تاج شاید بی ارتباط با حواشی انتخاب مارک ویلموتس که هنوز هم دست از سرش برنداشته، نباشد. او آن روزها در همراهی با موج مخالفان کی روش تأکید داشت که سرمربی بعدی تیم ملی قرار است فوتبال هجومی بازی کند، ولی عملکرد مربی بلژیکی به قدری فاجعه بار بود که تا مدت ها کسی هوس تماشای فوتبال هجومی در تیم ملی نکند!
مهمترین دلیل تاج برای انتخاب مربی ایرانی مشکلات انتقال پول به حساب های خارجی است. رئیس فدراسیون فوتبال گفت: «در مورد مربی خارجی ما یک محدودیتی داریم. مسأله تحریم یک موضوعی است که در همه جا تأثیر خود را گذاشته و ما هم با همین شرایط باید زندگی خود را دنبال کنیم. اگر پول نقد هم داشته باشیم انتقالش به فردی در خارج از کشور هیچ رقمه عملیاتی نیست. پرونده ویلموتس که جلوی شما است، یکی از متهمانش خود ماییم. یعنی من، آقای اصفهانیان که میهمان شما هستند و هشت نفر دیگر. چرا متهم شدیم؟ چون نتوانستیم به موقع پول ایشان را بدهیم. به همین شکل برانکو، کالدرون، استراماچونی و 20،10 تای دیگر. به استناد بند دو قراردادهای فیفا، یعنی اگر دو ماه پرداختی نداشتیم، فسخ یکطرفه می کنند و تمام پول را مطالبه می کنند. چند پرونده نظیر آن را خود شما دیدید که داریم پول های آن را می دهیم. یعنی اگر بخواهیم یک مربی خوب و باکیفیت که رزومه خوبی دارد، که فراوان هم نمونه های آن را داریم، چرا که همه طالب حضور در ایران هستند با این سطح گسترده بازیکن و لژیونر، به مشکل می خوریم.»

تاج موافق مربی ایرانی نیست؟
رئیس فدراسیون فوتبال در بخشی دیگر از حرف هایش به موافقان و مخالفان حضور مربی ایرانی روی نیمکت تیم ملی اشاره کرد، بدون اینکه اشاره کند که خودش در کدام طیف قرار دارد. تاج گفت: «در مورد سرمربی تیم ملی دو نگاه متفاوت در کشور وجود دارد. یک نگاه مربی داخلی که موافقین و مخالفینی دارد و یک نگاه هم مربی خارجی که آن هم به همین صورت است. در خصوص نگاه مربی داخلی، ما افتخارآفرینان بسیاری در داخل کشور داریم که خیلی زحمت کشیدند و بسیاری از نقاط مثبت محصول فعالیت آنهاست. آقای مهاجرانی، آقای پروین، آقای دایی، آقای قلعه نویی و بسیاری از عزیزان دیگر. همین اخیراً، آقای نکونام و  آقای هاشمیان خیلی به تیم ملی کمک کردند. نگاه خارجی هم همین است. به نظر من آقای کی روش تأثیر مثبتی روی فوتبال ما گذاشت.»
حالا که قرار است سرمربی بعدی تیم ملی ایرانی باشد، شاید بهتر بود که تاج با صراحت بیشتری از آنها دفاع می کرد، ولی تنها دلیلی که برای انتخابش به آن اشاره کرد، همین ماجرای انتقال پول بود. اگر رئیس فدراسیون در همین شروع کار انتخابش را از روی ناچاری بداند، در روزهای سخت باید انتظار چه حمایتی از او را داشته باشیم؟

حرکت بر خلاف جریان لیگ
تصمیم برای انتخاب سرمربی ایرانی با فصلی همزمان شده که حضور مربیان خارجی در لیگ برتر از همیشه پررنگ تر است. سپاهان و استقلال با مورایس و ساپینتو در کورس قهرمانی هستند، خمس توانسته تراکتور را به مدعیان نزدیک کند، صنعت نفت برای فرار از سقوط سراغ تاوارس رفته و می توان گفت که سیاست فدراسیون فوتبال خلاف جریان رایج فوتبال ایران است. از طرف دیگر این سؤال مطرح می شود که اگر امکان پرداخت دستمزد مربی خارجی وجود ندارد، این چهار مربی در لیگ برتر چه می کنند؟

کدام مربی ایرانی؟
تاج حتی اگر بتواند افکار عمومی را برای انتخاب مربی ایرانی راضی کند، با این سؤال سخت روبه رو خواهد شد که کدام مربی؟ در فوتبال ایران گزینه هایی که توان قبول مأموریت سخت هدایت تیم ملی را داشته باشند، انگشت شمار هستند. تجربه تلخ مربیان ایرانی قبلی قطعاً آنها را برای قبول این پست مردد می کند، بخصوص اینکه تیم ملی یک سال بعد باید در جام ملت ها حاضر شود و همه از این تیم انتظار قهرمانی دارند.
سایه سنگین مربیان خارجی بر لیگ برتر یادآور کوتاهی فدراسیون فوتبال در پرورش مربیانی است که آمادگی فنی و ذهنی نشستن روی نیمکت تیم های مدعی لیگ و تیم ملی را داشته باشند. در این صورت لازم نبود که فدراسیون فقط به خاطر مشکلات انتقال پول سراغ مربی ایرانی برود و تاج می توانست با خیال راحت گزینه اش را معرفی کند.
ایران ورزشی

مرتبط با موضوع

تبلیغات


نظرسنجی

به نظر شما تیم ملی ایران به جام جهانی 2026 صعود میکند؟

گالری عکس

جدول