کمیته رفاهی
 

چرایی اشتباه های زیاد داوران در لیگ برتر

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 194 ] - دوشنبه, 3 بهمن 1401
چرایی اشتباه های زیاد داوران در لیگ برتر

نادر جعفری در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد اشتباه های زیاد داوران در شروع نیم فصل دوم لیگ برتر و حتی اعتراف رئیس کمیته داوران فدراسیون به ا...

نادر جعفری در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد اشتباه های زیاد داوران در شروع نیم فصل دوم لیگ برتر و حتی اعتراف رئیس کمیته داوران فدراسیون به این مساله اظهار داشت: بخشی از این اشتباهات طبیعی است به همین دلیل فیفا به دنبال دخالت تکنولوژی در قضاوت فوتبال شده است و در سایر رشته های دیگر هم تکنولوژی به کمک قضاوت آمده است از تکواندو و شمشیربازی گرفته تا والیبال و کشتی ولی هنوز در فوتبال ما کمک داور ویدئویی وارد نشده است از سویی دیگر داوران ما حتی هدست درست و کاملی هم در اختیار ندارند که باهم به خوبی در ارتباط باشند.

وی افزود: در شرایطی هم که لیگ ما بدون تماشاگر برگزار می شد مربیان و نیمکت نشینان بیشترین اعتراض و هجمه را به داوران انجام می دهند. با اعتراض کادرفنی و نیمکت نشینان به داور، فضا ملتهب می شود و داور در جوی متشنج اشتباهش بیشتر می شود. برخی از مربیان به دنبال ایجاد االتهاب و تنش به سمت داور هستند تا از این فضا به سود خود سوء استفاد کنند. متاسفانه بیشترین اخطار و اخراج را مربیان در این هفته های بدون تماشاگر می گیرند.

این کارشناس داوری تاکید کرد: در همین هفته شانزدهم دیدید که سیدمهدی رحمتی با موبایل به سمت داور رفت تا اشتباهش را ثابت کند این حرکت، بی احترامی به داور تلقی می شود. از طرفی دیگر چون فوتبال حرفه ای شده نتایج در عملکرد مربیان تاثیرگذار است وئ آنها نیز بخاطر نتایج تحت فشار قرار می گیرند. با توجه به این شرایط می توان گفت که داوران مرتکب اشتباه می شوند با این حال من معتقدم که اشتباهات داوران ما نسبت به داوران کشورهایی که هنوز VAR ندارند خیلی بالا نیست.

جعفری با اشاره به اینکه جرایم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال برای حمایت از داوران در مقابل اعتراض ها بازدارنده نیست گفت: وقتی بازیکن و مربی 20 میلیون یا 40 میلیون تومان جریمه می شوند این جرایم مالی برای بازیکن و مربی که دستمزد میلیاردی می گیرند بازدارنده محسوب نمی شود اگر میزان جرایم مالی افزایش پیدا کند اعتراض  ها به داوری ها هم بسیار کمتر خواهد شد.

وی در مورد اینکه اما کمک داور بازی مس رفسنجان و نساجی مازندران یک گل کاملا صحیح را مرود و آفساید اعلام کرد، اظهار داشت: این مساله هم به دلیل این است که گاهی داوران ما از استان هایی هستند که کمتر فوتبال خیز هستند و به همین دلیل نمی توانند اشتباه های خود را به طور دقیق تصحیح کنند.  شما ببینید در جام جهانی هم اکثر داوران اروپایی و آمریکایی که فوتبال شان رشد و توسعه پیدا کرده بیشترین قضاوت ها را داشتند و داوران آسیایی کمتر قضاوت کردند زیرا این فوتبال پیشرفته است که داور را پرورش می دهد. البته استثنا هایی هم همیشه وجود دارد.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول