بهترین گلزنان تاریخ جام جهانی؛ کلوزه، رونالدو، گرد مولر

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 173 ] - چهارشنبه, 2 آذر 1401
بهترین گلزنان تاریخ جام جهانی؛ کلوزه، رونالدو، گرد مولر

، از زمان تاسیس مسابقات جام جهانی در سال 1930 و زمانی که گی یرمو استابیله در همان ابتدا با 8 گل کفش طلای مسابقات را از آن خود کرد، هیچ بازیکنی به اندازه میروس...

، از زمان تاسیس مسابقات جام جهانی در سال 1930 و زمانی که گی یرمو استابیله در همان ابتدا با 8 گل کفش طلای مسابقات را از آن خود کرد، هیچ بازیکنی به اندازه میروسلاو کلوزه موفق نشده دروازه رقبا را باز کند.

مهاجم آلمانی در 4 تورنمنت و 24 مرتبه به میدان رفتن در جام جهانی، موفق شده 16 مرتبه دروازه رقبا را باز کند. او یکی از 4 بازیکن تاریخ این مسابقات به شمار می آید که در هر 4 دوره حضورش در این مسابقات، گلزنی می کند. به جز کلوزه، اووه زیلر، کریستیانو رونالدو و پله در این جمع حضور دارند. کلوزه که اولین بار در سال 2002 در جام جهانی به میدان رفت و موفق شد در اولین تجربه اش در جریان پیروزی  8 بر صفر بر عربستان سعودی هت تریک کند، کنار 12 بازیکن تاریخ این مسابقات قرار گرفت که چنین رکوردی را از خود بر جای می گذارند اما پس از کلوزه، دیگر هیچ بازیکنی موفق نشده در اولین تجربه به میدان رفتنش در جام جهانی، 3 گل به ثمر برساند.

روزی که بلوهوریزنته ویران شد

مهاجم آلمانی در 2 دیدار دیگر دور گروهی هم گلزنی کرد اما پایش به گلزنی در هیچ کدام از بازی های دور حذفی باز نشد و در نهایت ژرمن ها فینال را به برزیل واگذار کردند؛ جایی که زور رونالدو نازاریو به سایر مهاجمان جام چربید. کلوزه در جام جهانی آلمان 2006، 5 مرتبه دروازه رقبا را گشود که این بار برای کسب کفش  طلا کافی بود. پس از آن، جام جهانی 2010 شاهد 4 مرتبه گلزنی کلوزه بود و سهمِ جام جهانی 2014 هم 2 گل. گل شانزدهم کلوزه در تاریخ مسابقات در دیدار نیمه نهایی، مقابل برزیل و مقابل چشمان رونالدو نازاریو به ثمر رسید. کسی که تا پیش از آن، با 15 گل، رکورددار گلزنی در تاریخ مسابقات بود اما مریخی در خانه هم شاهد شکسته شدن رکوردش بود و هم تحقیر تیم ملی کشورش. از مجموع 16 گل کلوزه، 11 گل در مجموع 10 دیدار دور گروهی به ثمر رسیده و سهمِ حضورش در 11 دیدار دور حذفی، تنها 5 گل بود. ضمن این که او هرگز موفق به گلزنی در فینال مسابقات در 2 مرتبه حضورش (2002 و 2014) نشد. کلوزه در جام جهانی مجموعاً 63 مرتبه به سمت دروازه رقبا شوت زنی کرد که نرخ فوق العاده تبدیل 25.4 شوت ها به گل را از خود برجای گذاشت.

آن مردِ اورجینال

رونالدو نازاریو، اگرچه دیگر از این نظر رکورددار نیست اما به ثمر رساندن 15 گل، در طول 19 بازی و از چارچوب تنها 3 تورنمنت جام جهانی، عملکردی تحسین برانگیز است. اولین تجربه مریخی در جام جهانی سال 1998 به وقوع پیوست؛ جایی که رونالدو در 7 دیدار حاضر بود و با به ثمر رساندن 4 گل، نقش زیادی در فینالیست شدن سلسائو داشت اما در نهایت او و هم تیمی هایش با 3 گل، مغلوب فرانسه شدند تا وضعیت عجیب رونالدو در آن دیدار، یک راز سر به مهر باقی بماند. حضور در جام جهانی 2002 در کنار ریوالدو و رونالدینیو اما درخشان ترین لحظه دوران درخشش مریخی بود که موفق شد با به ثمر رساندن 8 گل در 7 دیدار، از جمله هر 2 گل فینال مقابل آلمان، هم زمینه ساز قهرمانی تیم ملی کشورش شود و هم کفش طلای مسابقات را به ویترین افتخاراتش بیفزاید. نمی توان فراموش کرد رونالدو به سبب مصدومیت، تمام دیدارهای دور مقدماتی را از دست داده بود و کمتر کسی فکر می کرد تا آغاز جام جهانی به مرز آمادگی برسد. در جام جهانی 2006 رونالدو اگرچه آقای گل مسابقات مقدماتی در منطقه کونمبول بود، در نهایت بیش از 3 گل به ثمر نرساند و شکست مقابل آلمان در دور یک چهارم نهایی، آخرین سکانس حضور مریخی در جام های جهانی بود؛ سکانسی که منجر به شکسته شدن رکورد گرد مولر پس از 32 سال شد.

بمب افکن، قاتل محوطه جریمه

رکورد گرد مولر، به خوبی بیانگر علت لقب دادن این مهاجم آلمانی به «بمب افکن» است. مهاجمی که تنها در 2 دوره جام جهانی حاضر بود اما 14 گل به ثمر رساند و 10 گل گرد مولر در تورنمنت 1970، ضامن کسب توپ طلا برای او شد. گرد مولر در هر 5 تجربه ابتدایی اش در جام جهانی، موفق به گشودن دروازه رقبا شد و نکته جالب توجه، هت تریک متوالی او در دیدارها برابر بلغارستان و پرو به فاصله تنها 3 روز در جام جهانی 1970 مکزیک بود. در تاریخ این مسابقات، تنها یک بازیکن دیگر موفق به هت تریک در 2 دیدار متوالی شده و آن هم شاندور کوچیش در جام جهانی 1954 است که البته فاصله دیدارهای مجارستان، 4 روز بوده و بمب افکن از این نظر رکورددار است. مولر در تمامی دیدارهای آلمان در تورنمنت 1970، به جز دیدار رده بندی مقابل اروگوئه موفق به گلزنی شد و 2 گلش مقابل ایتالیا در دور نیمه نهایی، از خاطره انگیزترین لحظات تاریخ جام جهانی است. دومین و آخرین تجربه حضور گرد مولر در این مسابقات با 4 گل در 7 بازی همراه شد که سهم دیدار برابر هلند در فینال، 2 گل بود. نکته جالب توجه، این است که هر 14 گل گرد مولر از درون محوطه جریمه به ثمر رسیده (7 گل از درون محوطه 6 یاردی) و به همین دلیل است که او را قاتل حاضر در محوطه جریمه هم می نامیدند.

از ژوست فونتن تا پله، کلینزمن و باتیستوتا

در رتبه های چهارم و پنجم برترین گلزنان تاریخ جام جهانی، نام ژوست فونتن با 13 گل (تنها 6 بازی با فرانسه در جام جهانی 1958) و پله با 12 گل (حضور در 4 تورنمنت با برزیل در جام های جهانی 1958، 1962، 1966 و 1970) به چشم می آید. پس از فونتن و پله، یورگن کلینزمن و شاندور کوچیش، هر کدام با 11 گل قرار گرفته اند و مردان 10 گله تاریخ جام جهانی، عبارتند از توماس مولر، گرزگورش لاتو، تئوفیلو کوبیاس، گابریل باتیستوتا، هلموت ران و گری لینه کر. در این میان، توماس مولر تنها بازیکنی است که شانس بهبود رکوردش در جام جهانی 2022 را خواهد داشت. او که تا به حال در 16 بازی حضور داشته است، نیمی از گل هایش را در جام جهانی 2010 به ثمر رساند؛ جایی که علاوه بر کفش طلا، صاحب عنوان بهترین بازیکن جوان مسابقات هم شد. از جام جهانی آفریقای جنوبی که مولر اولین بازی اش را انجام داد، هیچ بازیکنی بیش از او در این مسابقات حاضر نبوده (16) و هیچ بازیکنی هم بیش از او موفق به گلزنی نشده است. جالب اینجاست که توماس مولر، با همین فیلتر بررسی، بیش تر از همه بازیکنان، زمینه ساز گلزنی هم تیمی هایش شده است (6). 

این 4 نفر

به جز توماس مولر که در قطر به دنبال پاک کردن خاطرات تلخ جام جهانی 2018 و بهبود رکوردهایش است، 3 بازیکن دیگر هم شانس رسیدن به جمع برترین گلزنان تاریخ مسابقات را دارند؛ کریستیانو رونالدو، لیونل مسی و لوئیس سوارس. در میان این بازیکنان، رونالدو (6 حضور در مسابقات دور حذفی) و مسی (8 حضور در مسابقات دور حذفی) هرگز موفق به گلزنی در دور حذفی مسابقات نشده اند و تنها لوئیس سوارس به جز 5 گل در مراحل گروهی مسابقات، 2 گل در ادوار حذفی به ثمر رسانده است. سهم رونالدو از گلزنی در مسابقات دور گروهی، 7 و سهم لئو 6 گل بوده است. هر 2 بازیکن نیز 11 مرتبه در بازی های دور گروهی برای تیم های ملی کشورشان به میدان رفته اند. مسی علاوه بر تمایل به حضور در این لیست در جام جهانی قطر می تواند 2 رکورد دیگر از دیگو مارادونا را بشکند و در بهترین حالت با به ثمر رساندن حداقل 5 گل، رکورد گابریل باتیستوتا به عنوان بهترین گلزن تاریخ آرژانتین در این رقابت ها را خواهد شکست. هری کین، رباینده کفش طلای جام جهانی 2018  با به ثمر رساندن 5 گل در قطر، رکورد گری لینه کر به عنوان بهترین گلزن تاریخ «سه شیر» را خواهد شکست.

مرتبط با موضوع

تبلیغات


نظرسنجی

به نظر شما تیم ملی ایران به جام جهانی 2026 صعود میکند؟

گالری عکس

جدول