کمیته رفاهی
 

آمریکا در بحران؛ فرصت تاریخی برای ایران!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 29 ] - چهارشنبه, 4 آبان 1401
آمریکا در بحران؛ فرصت تاریخی برای ایران!

با مصدومیت چند ستاره و نیمکت نشینی چند بازیکن دیگر، آمریکا با شرایطی نامطلوب پای به جام جهانی می گذارد.

 افت امریکا، سومین حریف تیم ملی در جام جهانی بعد از نمایش ضعیف این تیم مقابل ژاپن و عربستان برای کمتر کسی پوشیده مانده. در فاصله کمتر از یک ماه تا جام جهانی خبرگزاری آسوشیتدپرس هم وضعیت امریکا را بررسی و بحران این تیم را تأیید کرده؛ مجموعه ای که تعداد زیادی از بازیکنان اصلی اش نیمکت نشین یا مصدوم هستند.
بعد از غیبت در جام جهانی روسیه، امریکا با جوان ترین تیم در میان 32 تیم به قطر سفر می کند. در محافل فوتبال امریکا گروه بازیکنان فعلی را مستعدترین نسل تاریخ این کشور می دانند، ولی این تیم هنوز به افتخار قابل توجهی نرسیده و از طرف دیگر بسیار پرنوسان بوده. امریکا در آخرین بازی مرحله مقدماتی جام جهانی شکست خورد و تنها به خاطر تفاضل گل بهتر توانست آخرین سهمیه قاره را به دست آورد.
کیسی کلر که در بازی تاریخی جام جهانی 1998 مقابل ایران درون دروازه ایستاده بود، درباره وضعیت امریکا خوشبین نیست و گفت: «واقعاً نگرانم. در دو بازی اخیر هیچ نکته ای وجود نداشت که اعتماد نسبت به این تیم را بالا ببرد. هنوز هم بازیکنان کلیدی در باشگاه دقایق بازی کافی ندارند. تعدادی دیگر هم در حال بازگشت از مصدومیت هستند. در فرایند آماده سازی هیچ نکته امیدوارکننده ای وجود ندارد.»
امریکا جام جهانی را با بازی مقابل ولز شروع می کند و از نگاه لاندن داناوان، مهاجم سابق این تیم، نتیجه این بازی می تواند سرنوشت ساز باشد: «اگر مقابل ولز نتیجه خوبی بگیریم، می توانیم تیم خطرناکی در این تورنمنت باشیم. اگر نه، اوضاع برای ما خوب پیش نخواهد رفت. این تیم جوان و کم تجربه حد وسط ندارد، یا خیلی خیلی خوب است یا خیلی خیلی ضعیف.»

نتایج ناامیدکننده
امریکا در فیفا دی قبلی دو بر صفر به ژاپن باخت و با عربستان به تساوی بدون گل رسید. شاگردان گرگ برهالتر در هفت بازی قبلی مقابل تیم های حاضر در جام جهانی سه شکست، سه تساوی و تنها یک برد داشته اند و در شش بازی حتی نتوانستند گلی بزنند. کریستین پولیشیچ هم به ضعف تیمش معترف است و گفت: «این نتایجی نیست که انتظار داشتیم قبل از جام جهانی بگیریم.»
البته گروهی امیدوارند که برگزاری بازی در میانه فصل فوتبال اروپا به نفع امریکا باشد. استو هولدن، بازیکن سابق این تیم گفت: «به خاطر عملکرد خوبی که این تیم در لحظات بزرگ داشته، هنوز به این تیم باور دارم. در بازی های بزرگ، وقتی فشار در اوج باشد، این بازیکنان اطمینان خوبی به خودشان دارند.»
پولیشیچ اولین بازیکن امریکایی است که در فینال لیگ قهرمانان بازی کرده و برنده شده، ولی در این فصل با تصمیم توخل و بعد از او پاتر بیشتر روی نیمکت چلسی بوده. او در بازی شنبه مقابل منچستریونایتد هم در دقیقه 74 به زمین رفت.
برهالتر 49 ساله اولین امریکایی است که فرصت حضور در جام جهانی به عنوان بازیکن و مربی را پیدا کرده است. او برادر جی برهالتر، مدیر تجاری فدراسیون فوتبال این کشور است که کارش را از دسامبر 2018 شروع کرد. سیستم مورد علاقه برهالتر 3-3-4 است و در این مدت از 91 بازیکن استفاده کرده که 56 نفر از آنها در ترکیب اصلی بوده اند.
ده آندره یدلین 29 ساله تنها بازیکن بازمانده امریکا از جام جهانی 2014 است. میانگین سن امریکا 82/23 سال است، در حالی که میانگین سن بازیکنان حاضر در جام جهانی 5/27 برآورد می شود. برهالتر گفت: «حضور در جام جهانی برای این بازیکنان یک دستاورد بزرگ است.»مشکلات در دروازه و خط دفاع
امریکا از سال 1980 مثل دوره فعلی درون دروازه مشکل نداشته و تونی مئولا، کیسی کلر، برد فریدل و تیم هاوارد خیال سرمربی را راحت می کردند. مت ترنر که در 14 بازی مرحله مقدماتی و دو بازی دوستانه اخیر درون دروازه امریکا ایستاد، در آرسنال ذخیره آرون رمزدیل است و در لیگ برتر فرصت بازی پیدا نمی کند. زک استفن که در منچسترسیتی فرصت بازی نداشت به میدلزبورو در چمپیونشیپ قرض داده شده، درست مثل اتان هوروات که از ناتینگهام فارست به لوتون رفته.
پارگی تاندون آشیل مایلز رابینسون ضربه ای به قلب دفاع امریکا بود. واکر زیمرمان و آرون لانگ که در دو بازی دوستانه اخیر در مرکز دفاع بازی کردند عضو تیم هایی هستند که از پلی آف لیگ امریکا کنار رفته اند و بیش از یک ماه دور از شرایط مسابقه خواهند بود. سرجینیو دست که به طور قرضی از بارسا به میلان رفته، از ماه آوریل تنها دو بار در ترکیب اصلی بوده.جیووانی رینا، گوش تیم به دلیل مصدومیت های متوالی از ماه آوریل گذشته تنها یک بازی 90 دقیقه ای با پیراهن دورتموند داشته. تیم وه آ، مهاجم لیل هم دو ماه ابتدای فصل را به دلیل مصدومیت از دست داد.
پولیشیچ، تایلر آدامز و وستون مک کنی، سه بازیکن کلیدی امریکا به دلیل مصدومیت یا محرومیت تنها پنج بار در کنار هم در ترکیب اصلی بوده اند؛ بازی دوستانه با اکوادور در سال 2019، مقدماتی جام جهانی مقابل هندوراس و کانادا، بازی دوستانه مقابل اروگوئه و عربستان.
آلکسی لالاس، مدافع امریکا در جام جهانی 1998 درباره این وضعیت گفت: «تیم در شرایط ایده آلی نیست و برهالتر هم این موضوع را تأیید خواهد کرد. شما دوست دارید بازیکنان تان مرتب بازی کنند و کیفیت خوبی به نمایش بگذارند.»

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول