کمیته رفاهی
 

این همان کی روشی است که تیم ملی می خواهد

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 108 ] - سه شنبه, 26 مهر 1401
این همان کی روشی است که تیم ملی می خواهد

کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی برخلاف آنچه اذهان عمومی به یاد دارند، تمرکز خود را روی تعامل با اهالی فوتبال و پیشبرد اهداف خود در تیمش متمرکز کرده است.

 سرمربی پرتغالی از زمان بازگشت دوباره به ایران، همه را شگفت زده کرده است. نزدیکان کی روش می گویند او یک فرد دیگر است که این بار با چهره ای گشاده و بدون عصبانیت و جار و جنجال مسائل را می شنود و نسبت به رفع دغدغه های خود با مدیران فدراسیون گفت وگو می کند.

تاریخچه حضور هشت ساله کارلوس کی روش در تیم ملی ایران از سال 90 تا 97، صحنه درگیری های مختلف این سرمربی با بالادستی ها و مخاطبان و دست اندرکاران فوتبال است. کاری به این که چه کسی در این قضایا مقصر بود نداریم اما شرایط به نحوی بود که کم تر کسی علاقه مند بود از در انتقاد علیه کی روش و اقداماتی که در تیم ملی انجام می دهد، وارد شود.

همین رفتارها بود که تردیدها درباره بازگشت دوباره کی روش به ایران را در آستانه جام جهانی افزایش می داد اما این اتفاق افتاد و کارلوس به ایران برگشت. سرمربی تیم ملی در اولین جلسه خود با مدیران تیم ملی دیدگاه خود را به طور شفاف گفت. شاید این طور به نظر می رسد که او صرفا یک مصاحبه تبلیغاتی انجام داده است.

او گفت: «هیچ کینه ای از کسی ندارم. باید دست به دست هم داده و کارهای زیادی را انجام دهیم. با تمام توان خود، در ادوار جام جهانی حضور داشته و امیدوارم مثمرثمر باشم. با اعتمادی که رییس فدراسیون و هیات رییسه کردند، وظایف من بسیار سنگین تر است. تجربه کافی دارم و نباید با رسانه ها بجنگیم، باید آن قدر خوب عمل کنیم که همه از ما دفاع کنند.»

در طول یک ماه اخیر، سرمربی تیم ملی بارها مدیران فدراسیون و اهالی رسانه را که واکنش های او در هشت سال نخست را به یاد دارند، شگفت زده کرده است. آخرین مورد از این شگفتی به تعطیلی زودهنگام اردوی تیم ملی بدون هیچ ناراحتی بود و در عوض او تاکید کرد که از تعامل فوتبال ایران تشکر می کند.

این همان کی روشی است که تیم ملی می خواهد

*اعتراض یحیی و موافقت کی روش
یحیی گل محمدی، سرمربی پرسپولیس در مصاحبه با ایسنا، ایراداتی را به اردوی تیم ملی وارد کرد. او اعلام کرد قرار بوده بازیکنان سه روز در اختیار تیم ملی باشند اما با برنامه جدید، بازیکنان او چهار روز در اختیار تیم ملی بوده اند و با این برنامه بازیکنان خود را فقط در دو جلسه تمرینی قبل از دیدار با ملوان خواهد داشت.

این اظهارات در حالی از سوی گل محمدی مطرح شد که بازیکنان پرسپولیس بعد از بازی روز پنج شنبه تیم شان، به اردوی تیم ملی هم نرفته بودند و روز جمعه با دستور گل محمدی تمرین نکردند! در واقع به علت این که پرسپولیس و چند تیم دیگر روز پنج شنبه و سایر تیم ها روز جمعه بازی کرده بودند و قرار بود اردوی تیم ملی از روز شنبه تا دوشنبه (سه روز) شروع شود، بازیکنان پرسپولیس به علت برنامه لیگ برتر یک روز بیش تر در اختیار تیم شان نبوده اند.

اظهارات گل محمدی این نگرانی را به وجود آورده بود که کی روش احتمالا پاسخ قاطعی به صحبت های گل محمدی خواهد داد اما سرمربی تیم ملی در ادامه رفتار آرام خود در بازگشت به ایران، دستور به تعطیلی اردوی تیمش بعد از دو روز داد تا بازیکنان پرسپولیس و تیم هایی مانند گل گهر و سپاهان در اختیار تیم های خود باشند.

کارلوس کی روش با قدردانی از «همکاری صمیمانه و دلگرم کننده» باشگاه ها با تیم ملی اعلام کرد به دلایل فنی و برای احترام به توافق انجام شده بین باشگاه ها و تیم ملی این مرحله از تمرینات تیم ملی پایان می دهد تا بازیکنان به تمرینات باشگاهی خود بازگردند.

البته که این تعامل یک طرفه نیست. مربیان باشگاهی هم برای حمایت از تیم ملی موافقت کردند بازیکنان خود را در کوران لیگ برتر به مدت سه روز در اختیار تیم ملی بگذارند و از طرف دیگر طبق برنامه تیم ملی با بعضی بازیکنان که سابقه مصدومیت دارند، با ملاحظات کادر پزشکی تیم ملی پیش بروند.

*نسخه متفاوتی از کی روش
این همه رفتارهای آرام کی روش در بازگشت به ایران نیست و او در همین یک ماه و نیم نشان داده که این بار خبری از دعوا و درگیری برای تامین خواسته های سرمربی نخواهد بود.

وقتی یک هفته بعد از ورود کی روش به ایران از مهدی تاج پرسیدند که چطور می تواند کارلوس کی روش را کنترل کند و آیا تضمینی بر تکرار نشدن درگیری های گذشته او با مربیان ایرانی وجود دارد یا خیر؟ تاج به شکل نامطمئنی گفت که این همکاری دو ماه و نیم است و همه می توانند با هم کنار بیایند. 

اما کی روشی که این روزها در تهران دیده می شود، آن مرد کم حوصله و پرخاشگر نیست. سرمربی تیم ملی ایران در مصاحبه های اخیر خود در ایران بارها با گشاده رویی با اهالی رسانه رو به رو شده است. 

این همان کی روشی است که تیم ملی می خواهد

کی روش در تمرینات تیم ملی ایران نیز کاملا آرام است و خبری از داد و فریادهای او در حین تمرین نیست. او حتی به لباس تیم ملی هم کاری نداشت و برخلاف گذشته که بر سر پوشاک تیم ملی ایران وسواس داشت، این بار بدون مشکل لباس های ایرانی را به تن کرد. 

حتی برخلاف آنچه گفته می شد که ممکن است با برخی بازیکنان مانند شجاع خلیل زاده که در مدت زمان اخیر بارها علیه کی روش صحبت کرده بود، تسویه حساب کند، از این کار خودداری کرد و روی بازیکنانی مانند شجاع خلیل زاده هم نظر مثبتی داشت و او را به میدان فرستاد.

مشخص نیست که کی روش عوض شده و تبدیل به مردی آرام شده است یا چون به تازگی به ایران آمده و هنوز با مشکلی مواجه نشده، آرامش خود را حفظ کرده است اما نکته مهم این است که با این رویه و رفتار آرام کی روش، مسائل راحت تر از گذشته پیش می رود و قابل حل شدن است.
ایسنا

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول