کمیته رفاهی
 

کی روش نتیجه بگیرد در جام ملت ها هم سرمربی است

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 105 ] - یکشنبه, 24 مهر 1401
کی روش نتیجه بگیرد در جام ملت ها هم سرمربی است

نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال گفت: کارلوس کی روش برنامه ای منطقی داشت و مخالف تعطیلی لیگ بود.

 منصور قنبرزاده در مورد اینکه با توجه به برگزاری مینی کمپ های تیم ملی فوتبال چه برنامه هایی برای آسیب نرسیدن در لیگ در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: همانگونه که جامعه فوتبال و ورزش دوستان کشور انتظار دارند تیم ملی باید در جام جهانی که بزرگترین رقابت فوتبالی جهان است و هر کشوری آرزوی حضور در آن را دارد در شرایطی که تیمی مانند ایتالیا به این مسابقات صعود  نکرده ملزم بودیم به شکلی برنامه ریزی کنیم که اولویت ابتدایی فدراسیون تیم ملی باشد. البته لیگ را هم رها نکردیم.

وی افزود: 2-3 جلسه با کی روش داشتیم که برنامه هایش را از لحاظ فنی و مدت زمانی که تیم باید در اختیارش باشد توضیح داد از طرفی این دوره از جام جهانی محدودیتی دارد و فقط هشت روز قبل از مسابقات فیفا و اجازه ورود لژیونرها به تیم ملی را می دهد به همین دلیل برنامه کی روش منطقی بود. او گفت تعطیل کردن لیگ نمی تواند مؤثر باشد زیرا سبب خروج بازیکن از حالت مسابقه و فنی خواهد شد.

نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: بر همین مبنا قرار شد تیم ها هفته ای یک بازی داشته باشند و سه روز پس از هر بازی بازیکنان ملی پوش خود را جهت ارزیابی فنی و نظارت در اختیار کی روش قرار بدهند. در این خصوص او پیش قدم شده و اعلام کرد با مربیان باشگاه ها صحبت و تبادل اطلاعات می کند. هم من اطلاعات خود را به مربیانی که بازیکنان شان در اختیار تیم ملی هستند قرار می دهم و هم آنها اطلاعات خود را در زمانی که بازیکنان را در اختیار دارند به من می دهند. این روش خیلی خوب، علمی و مطابق تجارب ارزنده کی روش است که در حال حاضر این مسیر دنبال می شود.

قنبرزاده در خصوص اینکه آیا حضور جواد نکونام در کادر فنی تیم ملی با توجه به مخالفت باشگاه فولاد و علاقه مند نبودن خودش منتفی  شده است، گفت: به هر حال به نظر می رسد اینگونه باشد.

وی در مورد اینکه آیا فدراسیون برای این ماجرا پلن B دارد و قرار است مربی ایرانی دیگر در کادر فنی کی روش استفاده شود، پاسخ داد: این موضوع را باید سرمربی تیم ملی تشخیص بدهد. در جلسات ابتدایی که با کی روش داشتیم البته مصاحبه ای که خودش انجام داد اعلام کرد گزینه اول، دوم، سوم و تنها گزینه من جواد نکونام است اما باشگاه فولاد با این مربی قرارداد دارد. فدراسیون هم نباید فراتر از بحث حرفه ای انتظاراتی داشته باشد باید دید در آینده چه می شود اما تا این لحظه موضوع منتفی است.

نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه مهدی تاج پیش از این اعلام کرده بود نکونام برای جام جهانی به کادر فنی اضافه شود و پس از این رقابت ها برای جام ملت های آسیا سرمربی باشد تا کی روش به عنوان مدیر فنی کارش را ادامه بدهد، گفت: این موضوع در جلسه هیأت مدیره مطرح شد. تاج به عنوان رئیس فدراسیون طبق اساسنامه چنین پیشنهادی به هیأت رئیسه داد. اعضای هیأت رئیسه نیز نقطه نظرات زیادی داشتند. البته بعضی دوستان نظر مثبتی نداشتند اما پس از پالش دلایل، نقطه نظرات و تحلیل ها و در نهایت مبلغ درخواستی کی روش به این نتیجه رسیدیم با وجود اینکه ما عاطفی هستیم و قطع همکاری با اسکوچیچ هم چندان عاطفی نبود اما حضور در یک تورنمنت جهانی استانداردهای حرفه ای می خواهد.

قنبرزاده اضافه کرد: به همین دلیل طبق پیشنهاد تاج و تصویب هیأت رئیسه با اکثریت آرا قرار شد کی روش به تیم ملی بیاید و کار را دست بگیرد. او نیز برنامه هایش را ارائه داد و خیلی سریع تیم را جمع و جور کرد. اردوی خیلی خوبی با وجود اینکه مسائل حاشیه ای غیر فوتبالی در این اردو وجود داشت برگزار کردند. در همین حد بگویم برخی شیطنت هایی کردند اما کی روش به خوبی توانست اردو را نظامند کرده و تیم را به شکلی جمع کند که اسیر حاشیه نشود. 

وی در مورد اینکه آیا منظورش استوری برخی بازیکنان است، گفت: رفتار بازیکنان نه اما برخی مسائل خارج از مستطیل سبز و ورزش ایجاد شده بود. 

عضو هیأت رئیسه فدراسیون ادامه داد: یکی از مواردی که در جلسه هیأت رئیسه مطرح شد بحث مربی ایرانی بود. در هر زمینه ای مثل خدمات مهندسی، اقتصادی، سدسازی، نیروگاه اتمی و ... متخصصان ایرانی بالای استاندارد جهانی داریم. در فوتبال و ورزش نیز باید طبق یک شیب مناسب به این سمت و سو حرکت کنیم. کی روش نکونام را که جزو مربیان جوان و آینده دار فوتبال ما است، در تیم ملی کاپیتان بوده، سال ها در اروپا بازی کرده و دوره های حرفه ای مربیگری را گذرانده به عنوان دستیار تأیید کرد. نکونام چندین دوره در باشگاه های آسیا نیز حضور داشته است. حتی قرار شد صورتجلسه ای تنظیم شود تا مطابق آن کی روش تا جام جهانی سرمربی و نکونام در کنارش باشد تا دوره ای را به صورت عملی به عنوان دستیار ایرانی در کنار سرمربی فعالیت کند.

قنبرزاده افزود: قرار بود بعد از جام جهانی کی روش به عنوان مدیر فنی بالا سر کار قرار بگیرد و نکونام در جام ملت ها سرمربی ما باشد تا این انتقال تجربه در پروسه زمانی و فرآیند عملی صورت بگیرد. هیأت رئیسه از این موضوع خیلی استقبال کرد و این استراتژی می توانست خیلی خوب باشد اما در حال حاضر نکونام نیامده و فرصت محدودی داریم. 

وی در مورد اینکه آیا کی روش در صورت نتیجه گرفتن در جام جهانی در جام ملت ها نیز سرمربی ایران خواهد بود، عنوان کرد: تاج با کی روش مذاکراتی داشته و اگر نتایج خوب باشد او با دستمزد تعیین شده در جام ملت ها نیز سرمربی ما خواهد بود اما راهبری، مدیریت و سازماندهی به این شکل است که نایب رئیس دوم فدراسیون در واقع رئیس کمیته مسابقات فدراسیون در تمام مقاطع مسابقات است. با این تفاسیر نایب رئیس دوم می تواند رئیس سازمان لیگ باشد یا برای این سازمان سرپرست بگذارد و به نوع دیگری عمل کند. 

نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال درخصوص انتخاب علی فتح الله زاده به عنوان مدیرعامل جدید باشگاه استقلال گفت: اگر این موضوع قطعی شده باشد به مصطفی آجورلو خسته نباشید گفته و به فتح الله زاده نیز برای این کار سخت تبریک و خیر مقدم می گویم.

قنبرزاده درخصوص مطرح شدن نامش به عنوان رئیس سازمان لیگ، عنوان کرد: باید این موضوع را اصلاح کنم. قواعد را باید به درستی انجام بدهیم. نایب رئیس دوم می تواند رئیس سازمان لیگ باشد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر دست کم تا جام جهانی و وقتی که اصلاحاتی در اساسنامه صورت بگیرد به عنوان نایب رئیس دوم و سرپرست کمیته مسابقات راهبری لیگ را انجام می دهم اما محمدرضا کشوری فر به عنوان سرپرست سازمان لیگ مانند قبل از برگزاری مجمع فدراسیون کارش را ادامه می دهد. البته جلسات متعددی داریم و طبق آن ساختارسازی و برخی کارهای دیگر را انجام می دهیم. باید زیرساخت ها را برای انتقال اساسنامه جدید طبق یک روش بهتر انجام بدهیم.

سرپرست کمیته مسابقات فدراسیون فوتبال در مورد اینکه آیا باشگاه استقلال که اجرای تبلیغات محیطی بازی هایش را برعهده گرفته بود بدهی هایش را به سازمان لیگ پرداخت کرده است، عنوان کرد: برای این موضوع چند جلسه داشتیم. حسین آل اسحاق مشاور حقوقی سازمان لیگ توضیحات مفصلی داد و در این موارد باید مقداری محتاط صحبت کرد. من در ریز جزئیات اطلاعات نیستم ما کلیات را می دانم. در این قرارداد تکلیف طرفین مشخص است. تضامینی گرفته شده که از نظر مشاور حقوقی ما تضامین فصل اول دارای خدشه است. امین و امانتدار باشگاه ها هستیم و از خودمان هیچ اختیاری در سازمان لیگ نداریم. 

قنبرزاده اضافه کرد: صاحب عمده مبلغ تبلیغات محیطی باشگاه ها، هیأت ها و به ویژه هیأت های کم برخوردار هستند. به همین دلیل نمی توانیم ظلم مضاعف کرده و بگوییم باشگاه ها به ویژه بخش خصوصی که نه درآمد خاصی دارند و نه بلیت فروشی کرده اند از این حق محروم شوند. وظیفه، تکلیف اداری و شرعی و الزام قانونی برای پیگیری موضوع داریم. حتماً تا ریال آخر این طلب را برای احقاق حقوق به حق باشگاه ها تا ریال آخر پیگیری می کنیم. در مرحله اول قصد داشتیم از طریق مذاکره و تفاهم به نتیجه برسیم اما دوستان در جلسه حاضر نشدند و به نتیجه ای نرسیدیم. اکنون در مرحله داوری هستیم. اگر از این مرحله نیز نتیجه نگیریم وارد مرحله قضایی می شویم. 

وی در مورد اینکه طبق قرارداد فدراسیون قبلی تیم ملی باید با از البسه یک شرکت ایرانی در جام جهانی استفاده کند و آیا این قرارداد نیاز به بازنگری داشته یا با همان روال پیش خواهند رفت، توضیح داد: فدراسیون فوتبال شخصیت حقوقی دارد و ملزم به اجرای قرارداد است. در حال حاضر نیز هیأت رئیسه قبلی و کمیته بازاریابی در فدراسیون هستند و فقط رئیس، نواب و نماینده باشگاه ها تغییر کردند. قانون تجارت ما می گوید قرارداد منعقد شده باید تمام بندهایش رعایت شود. به نظر من فدراسیون قبلی کار درستی انجام داد. این قرارداد در هیأت رئیسه طرح موضوع شد و اعضای جدید نیز آن را تأیید کردند. کیفیت لباس نیز به تازگی به تأیید کی روش رسید. او نیز نظر فنی داد.

نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال در مورد اینکه ظاهراً شرکت تولیدکننده البسه باید در سال به تیم های ملی 10 میلیارد لباس رایگان بدهد و با توجه به اینکه این شرکت ایرانی جزو برندهای جهانی نیست چگونه می توان این مبلغ را تخمین زد، گفت: این شرکت به جای اینکه مبلغی را به عنوان اسپانسر به ما بدهد تولیداتش را در اختیار فدراسیون می گذارد. تیم های ملی ما مشخص هستند. در تمام رده های سنی آقایان و بانوان از همین برند استفاده کردند. حتماً متر و معیاری در این زمینه وجود دارد. کمیته بازاریابی نیز آنالیزهای لازم را انجام داده و گزارشی را به هیأت رئیسه تقدیم کرد. مشکلی وجود ندارد.

قنبرزاده خاطرنشان کرد: ضمن احترام به نقطه نظرات جمله کوتاه معترضه ای دارم. می گویند این برند شناخته شده نیست اما تیم های ملی والیبال، کشتی و ... ما در جام جهانی از آن استفاده کردند. تعدادی از کشورهای خارجی نیز از البسه شرکت مذکور استفاده کردند. قسمت داخلی برند مشخص است. قرارداد هم در زمان ما بسته نشده و اگر حرفی می زنیم برای تبرئه خودمان نیست. برخی مواقع حاشیه هایی درست شده اما باید خوشحال باشیم. برای اولین بار با لباس ایرانی در جام جهانی شرکت می کنیم. 

وی در گفت وگو با برنامه مجله فوتبال شبکه خبر در خصوص اینکه تیم ملی قرار است پیش از جام جهانی به مصاف کدام تیم از حاشیه خلیج فارس برود، عنوان کرد: حریف تیم ملی هنوز قطعی نشده است. طبق پروتکل هایی که با کی روش داشته و اعتقاداتی که خودمان داریم تا زمانی که بحثی قطعی نشود آن را اعلام نمی کنیم. مذاکرات با برخی کشورها انجام داده ایم اما هنوز انتخاب حریف قطعی نشده است.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول