کمیته رفاهی
 

رونمایی از برنامه جدید فرهنگی فیفا در جام جهانی 2022

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 114 ] - پنجشنبه, 21 مهر 1401
رونمایی از برنامه جدید فرهنگی فیفا در جام جهانی 2022

بر اساس آیین نامه هایی که فیفا برای جام جهانی هر دوره به فدراسیون های فوتبال کشورهای عضو ارائه می دهد، فدراسیون ها برای جام جهانی 2022 قطر باید برنامه های فرهنگی خود را برای تیم های ملی مطابق دستورالعمل هایی تنظیم کنند که فیفا در اختیارشان قرار داده است.


فدراسیون فوتبال ایران طبق روال هر سال از چند ماه پیش برنامه های فرهنگی خود را برای جام جهانی قطر، پیگیری کرده و حتماً تا کنون خبرهایی هم درباره برخی از برنامه ها و اقدامات مثل انتخاب شعار رسمی برای تیم ملی و تدارک قطعه موسیقی رسمی برای تیم ملی در قطر به گوش تان رسیده است. این اما تنها دو مورد از 5 دسته بندی از اقدامات فرهنگی است که برای جام جهانی در حال تدارک است.
 
شعار تیم ملی، تا پای جان برای ایران
در حال حاضر در بخش انتخاب شعار رسمی برای تیم ملی به شعار «تا پای جان برای ایران» رسیده ایم که کارگروه فرهنگی متشکل از نمایندگان وزارت ورزش، شورای فرهنگ عمومی کشور و وزارت ارشاد، فرهنگ و ارتباطات کشور از بین شعارهای رسیده از طریق فراخوان، آن را در نهایت انتخاب کرده است.
 
موسیقی رسمی تیم ملی در دست تهیه
از طرف دیگر سرود و قطعه موسیقی رسمی تیم ملی هم با همکاری وزارت ارشاد و صداوسیما تهیه می شود که همان طور که پیش از این گفتیم، امیدواریم مثل قطعه یازده ستاره سالار عقیلی در جام جهانی روسیه نباشد که احتمالاً امروز خود سالار عقیلی هم آن را از یاد برده است و در طول دوران برگزاری مسابقات هم اینقدر که آهنگ جناب خان ورد زبان ها شده بود، کسی سرود سالار عقیلی را نمی خواند!
 
ترغیب هواداران ایرانی با زبان فارسی
یکی از اتفاقات جالبی که برای نخستین بار در جام جهانی قطر رخ می دهد، حضور گویندگانی از هر تیم با زبان بومی آن کشور در ورزشگاه های قطر است تا ارتباط و تعامل بهتری با هواداران و بازیکنان هر یک از تیم ها برقرار شود. به طور مثال گویندگان ایرانی با زبان فارسی هواداران را ترغیب به تشویق بازیکنان می کنند که فدراسیون فوتبال از میان گویندگان، چند نفر را برای حضور در قطر انتخاب کرده است. جدا از این قرار است بعد از گلزنی هر تیم به عنوان شادی بعد از گل، موسیقی هایی از بلندگوهای ورزشگاه پخش شود که فدراسیون های هر کشور به برگزارکنندگان مسابقات ارائه داده اند و موسیقی های تولید شده از سوی آن کشور است.
 
تغییراتی در هدایای فدراسیون
در جام جهانی قطر دیگر خبری از پرچم های فدراسیون فوتبال و قاب های فرش ایرانی را نمی بینید که کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران به عنوان هدیه به کاپیتان تیم مقابل می دهد. فدراسیون فوتبال ترجیح داده به جای فرش در جام جهانی قطر به سراغ سایر میراث فرهنگی ایران برود. به همین دلیل از سازمان میراث فرهنگی درخواست شده تا برای این منظور صنایع دستی مدنظر خود را پیشنهاد دهد تا در کارگروه درباره انتخاب نهایی، بررسی شود.
 
پخش فوتبال در میادین
و سینماها
پخش مسابقات جام جهانی قطر در میادین مهم، پارک های بزرگ و سینماها از مواردی است که فدراسیون فوتبال درخواست آن را به شهرداری های کلانشهرهای ایران داده و قرار است درباره اش تصمیم گیری شود. هرچند این روزها که مسابقات لیگ برتر در ورزشگاه ها هم بدون تماشاگر برگزار می شود، معلوم نیست که این طرح اجرا شود یا نه؟
ایران ورزشی.

 

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول