کمیته رفاهی
 

انتخاب داور خارجی در دربی بی حرمتی به داوران ایرانی است

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 31 ] - دوشنبه, 18 مهر 1401
انتخاب داور خارجی در دربی بی حرمتی به داوران ایرانی است

داور پیشکسوت فوتبال گفت: انتخاب داور خارجی برای مسابقه استقلال و پرسپولیس بی حرمتی به داوران ایرانی است.

هادی دزفولی  در مورد انتقادهایی که از داوران در هشت هفته نخست لیگ برتر انجام شده است، اظهار داشت: ابتدا باید بگویم دستمزد داوری نمی تواند تأثیر مستقیمی در نحوه قضاوت داوران داشته باشد. دو فصل پیش داوران یک میلیون تومان برای قضاوت هر مسابقه پول می گرفتند اکنون این مبلغ پنج میلیون تومان شده اما باز هم شاهدیم که اشتباه داوری وجود دارد، به نظر من مشکل اصلی داوری ما در انتخاب داوران است.

وی افزود: در گذشته داوران ممتازی مثل محمد صالحی، حیدری، موزون و ... داشتیم که همگی فوتبال را به خوبی می شناختند و فوتبال هم بازی می کردند. خود من در پنج رشته ورزشی کار کرده ام اما  اکنون شاهد حضور داورانی هستیم که خیلی میانه ای با فوتبال ندارند و حتی شاید فوتبال هم بازی نکنند. به نظرم  بهتر است قبل از انتخاب داوران برای لیگ برتر به کارنامه و رزومه آنها توجه کنیم. باید برای انتخاب داوران لیگ برتری فاکتورهایی مثل قد و قواره، تحصیلات، آشنایی با فوتبال، بی نیازی مالی در نظر گرفت.این کارشناس داوری تصریح کرد: یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای قضاوت در داوری شهامت است. داوران باید شهامت داشته باشند و از بازیکنان و مربیان نترسند. دو دهه پیش که من بازی استقلال و پرسپولیس را قضاوت کردم جو داوری به گونه ای بود که داوران می ترسیدند بازیکنی از این دو تیم اخراج کنند اما من شاهین بیانی و رحیم یوسفی را اخراج کردم و برای پرسپولیس هم پنالتی گرفتم. غفوری فرد ریاست وقت سازمان تربیت بدنی به خاطر قضاوت خوبم و شهامتی که در داوری داشتم به من پاداش داد. دزفولی تأکید کرد: داوری باید در ژن افراد باشد. به قول معروف جنم داوری داشته باشند. مانند خواننده ای که صدای خوبی دارد و می تواند خوب بخواند با خواننده ای که صدای خوبی ندارد فرق داوران همین است. برخی داوری در وجودشان است. اکنون هم داوران خوب داریم داورانی مثل بنیادی فر، ناظمی، اکرمی و ... داورانی که تحت تأثیر نام تیم ها و بازیکنان قرار نمی گیرند و کارشان را  انجام می دهند.

وی با اشاره به نبود VAR در فوتبال ایران گفت: مدام می گویند VAR بیاید شرایط درست می شود. برای آموزش داوران با VARحداقل یک سال زمان نیاز داریم اینگونه نیست که امروز این دستگاه را بخریم و فردا مشکل داوری ما حل شود این یک پروسه زمان بر است. این داور پیشکسوت فوتبال در مورد اینکه بحث حضور داور خارجی برای دیدار پرسپولیس و استقلال مطرح می شود، گفت: من از داوران خودمان انتقاد زیاد می کنم اما اجازه بدهید ابتدا به یک مسئله اشاره کنم. مربیان ما بی اندازه به داوران اعتراض می کنند. باید در این زمینه فرهنگ سازی شود. شاید گاهی حق با مربیان باشد اما مربیان و کادر فنی تیم ها نباید این همه به داور پرخاش و اعتراض کنند. حتی برخی از سرمربیان یکی دو دستیار دارند که وظیفه شان فقط اعتراض به داور است.  

دزفولی گفت: اما در مورد انتخاب داور خارجی برای دربی باید بگویم این مسئله بی حرمتی به داوران ایرانی است. ما داوران خوبی داریم که می توانند این بازی را قضاوت کنند. نباید در این بازی از داور خارجی استفاده شود.
فارس


مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول