کمیته رفاهی
 

نبی:طارمی پس از تعویضش آزمون را تشویق کرد

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 70 ] - شنبه, 9 مهر 1401
نبی:طارمی پس از تعویضش آزمون را تشویق کرد

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال اعلام کرد، کارلوس کی روش و دستیارانش 12 درصد از پاداش صعود در جام جهانی 2022 را دریافت خواهند کرد.

 مهدی محمد نبی درباره آغاز فعالیت مدیران جدید فدراسیون فوتبال پس از انتخابات هشتم شهریور اظهار داشت: زمانی که به فدراسیون فوتبال آمدیم، چهار تیم ملی ما اعزام داشتند و کارمان شبانه روزی بود. کادر فنی تیم های ملی جوانان، نوجوانان و فوتسال مشخص بود و هیئت رئیسه نظرات خاصی روی ادامه همکاری با اسکوچیچ داشت. در نهایت کارلوس کی روش که هشت سال و در دو دوره جام جهانی سرمربی تیم ملی بود، انتخاب شد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پیش از پیروزی تاج در انتخابات با کی روش مذاکره شده بود یا خیر، گفت: وقتی رؤسای جدیدی به فدراسیون بیایند، چشم اندازی دارند. ما مذاکره قطعی نکرده بودیم، اما چشم اندازی برای تیم ملی داشتیم. اگر کسی برای مجموعه ای چشم انداز نداشته باشد، نباید آن مسئولیت را بپذیرد. کی روش به عنوان انتخاب شماره یک مطرح شد که هیئت رئیسه باید در این باره رأی بدهد. سوای مسائل فنی، تجربیات کی روش و سایر موضوعات در جلسه مطرح شد.

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال با اشاره به نشستی که با سرمربی پیشین تیم ملی داشت، تصریح کرد: پس از انتخاب کی روش، با اسکوچیچ جلسه گذاشتم و گفتم به تیم امید برود که او گفت برنامه دیگری دارد. ما بیشترین چالش و صحبت را با کی روش داشتیم و مبلغ ماهانه 50 هزار یورو برای خودش و جمعاً 30 هزار یورو برای پنج دستیار او تعیین شد.نبی که با برنامه «ورزش و مردم» گفت وگو می کرد، راجع به مدت این قرارداد بیان کرد: این قرارداد در فاز اول تا پایان جام جهانی است. با این حال طی روزهای آینده گزارشی به رئیس فدراسیون می دهم تا اگر امکانش وجود داشته باشد، تا پایان جام ملت های آسیا روی کی روش برنامه ریزی کنیم، چون شرایط قراردادی او مناسب است و این مسابقات بلافاصله پس از جام جهانی آغاز می شود. قرارداد ما در فاز اول تا پایان جام جهانی بوده و قابل تمدید است.

وی در مورد مبلغ قرارداد مربیان تیم ملی خاطر نشان کرد: طبیعی است که قرارداد کادر فنی پاداش برد و تساوی داشته باشد و اگر تیم به مرحله حذفی صعود کند، کی روش و دستیارانش 12 درصد از پاداش صعود را دریافت می کنند. این مربی روز 23 شهریور به ایران رسید و بلافاصله تمرینات تیم ملی را آغاز کرد. مجموعاً 24 نفر در اردو بودند که نوراللهی هم به جمع بازیکنان اضافه شد. رامین رضاییان و امید نورافکن نیز در لیست کی روش بودند، اما چون دیر درباره ویزای آنها اقدام شد، این دو بازیکن در اردو حضور نداشتند.

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال درباره برنامه لیگ برتر تا جام جهانی 2022 هم گفت: جلسه ای چهار پنج ساعته با مسئولان سازمان لیگ داشتیم. سازمان لیگ، تقویم جدید را نوشته است و مسئولان این سازمان باید نتیجه را اعلام کنند. لیگ تا شروع جام جهانی ظرف روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار می شود و ملی پوشان تیم های داخلی پس از هر هفته، حداکثر سه روز در اختیار تیم ملی خواهند بود. آنها تست های آمادگی جسمانی می دهند که جنبه ریکاوری دارد تا مربیان در جریان وضعیت جسمی شان باشند.

نبی با بیان اینکه تیم ملی پیش از جام جهانی اردوی طولانی مدتی نخواهد داشت، اظهار داشت: کی روش با سرمربیان تیم هایی که در تیم ملی بازیکن دارند، صحبت کرده است. وی احترام مربیان خودمان را دارد و مسئولان سازمان لیگ نیز با مدیران باشگاه ها صحبت کرده اند. رقبای ما بسیار معتبر هستند و رفتن به جام جهانی بدون آمادگی به صلاح هیچکس نیست.

وی درباره اینکه به نظر می رسد رفتار سرمربی تیم ملی نسبت به دوره قبلی حضورش در این سمت تغییر کرده است، گفت: کی روش ظرف هشت سالی که در ایران حضور داشت، تجربیاتی کسب کرد. او برای اردوی تیم ملی پیش از اعزام به جام جهانی، با همه سرمربیان تماس می گیرد و تعامل بیشتر و بهتری دارد. بالا رفتن سن هم در این موضوع تأثیر می گذارد. البته مباحثی که کی روش مطرح می کرد، برای تیم ملی بود.

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال با بیان اینکه بیش از دوسوم ملی پوشان فعلی بازیکنان کی روش هستند، تصریح کرد: آنها مانند فرزندان ما هستند و کی روش به این نفرات اعتقاد دارد. شناختی که کی روش از تیم ملی دارد، بسیار مهم است و دیدیم که در دیدارهای دوستانه، در دو نیمه از بازیکنان متفاوتی استفاده می کرد. نتایج این دیدارها در رده بندی تیم ملی مؤثر است و شاید هر کسی چنین ریسکی نکند. کی روش می داند که این بازی ها تدارکاتی است و این موضوع، شجاعت سرمربی را نشان می دهد.

نبی در واکنش به این موضوع که اکثر بازیکنان در اردوی اتریش بازی کردند، عنوان کرد: بله. نیمکت تیم ملی پُر از ستاره بود و بیشتر بازیکنان به میدان رفتند. بازیکنان ما در زمان تمرینات و دیدارها کاملاً در اختیار تیم ملی بودند.

وی در پاسخ به این پرسش که اختلافات در تیم ملی از کجا نشأت می گیرد، اظهار داشت: نمی توانیم این بحث را فقط به این تیم ملی مرتبط بدانیم. معمولاً این موضوعات در تمام ادوار در تیم های ملی وجود داشته است، اما خوشبختانه در این اردو تعامل، همبستگی و دلبستگی که بین بچه های تیم ملی وجود داشت، خیلی عالی بود.

نایب رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به نقش بازیکنان باتجربه تیم ملی در جلوگیری از ایجاد حاشیه تصریح کرد: احسان حاج صفی به عنوان کاپیتان و سایر بزرگترهای تیم در این بخش خیلی خوب مدیریت کردند و یکی از بهترین اردوها را داشتیم. ناهماهنگی هایی در زمان اسکوچیچ وجود داشت، اما بازیکنان در این اردو بسیار هماهنگ بودند و این هماهنگی در زمین مشخص بود.


نبی درخصوص اختلاف بین مهدی طارمی و سردار آزمون که پس از دست ندادن آنها در دیدار با سنگال مطرح شد، خاطرنشان کرد: اصلاً اینگونه نبود. طارمی، حاج صفی، جهانبخش و انصاری فرد بزرگان تیم ملی هستند و طبیعی است که همین بازیکنان، همبستگی را در تیم ایجاد کنند. وقتی طارمی روی نیمکت نشست، من شاهد بودم که او مرتباً نکته ای را به سردار می گفت. چیزی که من در کنار زمین دیدم، حاکی از آن بود که طارمی پس از تعویضش، آزمون را تشویق کرد و پس از به ثمر رسیدن گل، اولین نفری بود که به سمت او رفت.

وی با بیان اینکه باید از حاشیه ها پرهیز کرد، گفت: تیم ملی شرایط خاصی دارد و باید به سمتی برویم که انگیزه بازیکنان بیشتر شود. همبستگی و فضای خوبی را که در تیم ملی می بینیم، نباید با اتفاقات بیرون از اردو به هم بزنیم و هیچ موضوعِ خارج از تیم را به تیم ملی ربط بدهیم. با توجه به موقعیتی که در جام جهانی داریم، همه باید یکدل باشیم و من دیدم که بچه های تیم ملی، اخلاق حرفه ای را رعایت کردند.

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال راجع به اینکه گفته شد بهرام رضاییان سرپرست تیم ملی است، اما خودش در بازی های دوستانه در جایگاه سرپرست تیم ملی روی نیمکت می نشست، عنوان کرد: ما تیم را در این مدت به اتفاق هم رهبری کردیم. از لحاظ تجربه ای که داشتیم، نکات مد نظر هر دو

نبی در پاسخ به این پرسش آیا انتخاب رضاییان به عنوان سرپرست تیم ملی با نظر هیئت رئیسه فدراسیون صحت دارد یا خیر، اظهار داشت: این موضوع از همان شایعاتی است که نباید به آن پرداخته شود. کی روش از همه تیم شناخت دارد و کار تیمی خوبی در تیم ملی برقرار است. باید فضا را آماده کنیم که هواداران تیم ملی وارد این مسیرها نشوند؛ چون تیم ملی نیاز به حمایت دارد. من از صداوسیما هم خواهش می کنم که در مسیر حمایت پیش برود تا شاهد موفقیت تیم باشیم. تیم ملی کار سختی دارد و چیزی بهتر از تعامل و وفاق در این مرحله نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که چه کسی سرپرست تیم ملی است، گفت: سیاست گذاری و تصمیم گیری برعهده هیئت رئیسه و مباحث اجرایی برعهده رئیس فدراسیون است. این موضوع برای ما هم خیلی فرق ندارد و مسائل در فدراسیون فوتبال تفکیک شده است. الان قنبرزاده به عنوان نایب رئیس دوم فعالیت می کند و باید سازمان لیگ را هم مدیریت کند. صفر تا صد وظایف هیئت رئیسه و رئیس فدراسیون فوتبال در اساسنامه مشخص و شفاف است. یکی از کسانی که اساسنامه را نوشته، خودش عضو هیئت رئیسه است.

نایب رئیس فدراسیون فوتبال با بیان اینکه تفکیک وظایف در فدراسیون وجود دارد، خاطرنشان کرد: اختیارات و وظایف مکمل هم هستند و اگر قرار باشد که مسائل در هر مجموعه ای شفاف نباشد، آن مجموعه دچار هرج و مرج می شود. در فدراسیون فوتبال با توجه به تجربه ای که تاج، اعضای هیئت رئیسه و بقیه دوستان دارند، فکر می کنم به اتفاق هم در مسیر خوبی جلو خواهیم رفت و هیچ خللی ایجاد نمی شود.

نبی در ادامه افزود: زمانی من به عنوان نایب رئیس اول باید پاسخگو باشم و زمانی یک موضوع را به شخص دیگری تفویض می کنم. درباره این مسائل تعامل شده و این تعامل هم در هیئت رئیسه بود که پس از پیشنهاد تاج، کی روش را به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کرد. چون این مسئله باید به تصویب هیئت رئیسه می رسید.

وی درباره اینکه بارها گفته شد که کار حضور نکونام در کادر فنی تیم ملی تمام شده است، بیان کرد: من جلسه ای با گرشاسبی (مدیرعامل باشگاه فولاد) و نکونام نداشتم و تازه به ایران آمده ایم. باید این موضوع را پیگیری کنیم. نظر کی روش بر حضور نکونام بوده و طبیعی است که باید مطابق اخلاق حرفه ای، با مدیرعامل فولاد مشورت کنیم. باید با نکونام هم صحبت کنیم که ببینیم می خواهد به تیم ملی بیاید یا نه. البته اطلاع ندارم که تاج در 10 روز اخیر با این دو نفر صحبت جدیدی کرده است یا خیر.

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است که مربی دیگری جایگزین نکونام شود، عنوان کرد: بعید می دانم. کی روش گزینه دیگری نداشته و فعلاً نفر دومی را مطرح نکرده است. فکر می کنم ظرف این هفته بتوانیم کار را دنبال کنیم تا ببینیم با دوستان به توافق می رسیم یا خیر.

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال در مورد انتخاب مدیر رسانه ای جدید تیم ملی تصریح کرد: شنیدم که محسن معتمدکیا به این سمت انتخاب شده است. او در دوره های گذشته با کی روش کار کرده و هر دو روحیات یکدیگر را می شناسند. معتمدکیا در رسانه ها مقبولیت خوبی دارد و با حفظ سمت در وزارت ورزش، به تیم ملی هم آمده است. جلسه ای در دو هفته گذشته در وزارت ورزش برگزار شد و تاج در این خصوص هماهنگی های لازم را داشته است.

نبی در مورد اینکه نام حمیرا اسدی در دیدار با اروگوئه به عنوان سرپرست تیم ملی مطرح شده بود، عنوان کرد: خیر. او کارها را برای این بازی ها هماهنگ می کرد. بخش اداری مسابقات چنین اشتباهی کرده بود که برای دیدار با سنگال اصلاح شد.

وی درباره دیدار دوستانه آینده تیم ملی کشورمان تا جام جهانی قطر اظهار داشت: روز 19 یا 20 آبان بازی تدارکاتی دیگری برای تیم ملی تدارک دیده می شود که در تهران مقابل تیم های ملی یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواهد بود. ملی پوشان روز 25 آبان به قطر اعزام می شوند.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول