کمیته رفاهی
 

نفر به نفر بازیکنان ایران مقابل قهرمان آفریقا

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 101 ] - چهارشنبه, 6 مهر 1401
نفر به نفر بازیکنان ایران مقابل قهرمان آفریقا

تیم ملی فوتبال ایران اردوی اتریش و دو بازی دشوار تدارکاتی را بدون شکست پشت سر گذاشت.

به گزارش روابط عمومی جمعیت حامیان هواداران فوتبال، ایران پس از پیروزی باارزش 1-0 مقابل اروگوئه، دیروز با ارائه نمایشی سازماندهی شده و البته با درخشش دروازه بانش قهرمان آفریقا را در اتریش متوقف کرد.

در این مطلب به اجمال نمایش بازیکنان تیم ملی که در این مسابقه به زمین رفتند را بررسی می کنیم؛ صدالبته آنهایی که شاخص تر از دیگران کار کردند جداگانه مورد بررسی های بیشتر قرار خواهند گرفت:

* دروازه بان 
سید حسین حسینی: غیرمنتظره ترین تغییر و البته نمایش در میان بازیکنان تیم ملی به این گلر استقلالی ها تعلق دارد؛ سید حسین در این مسابقه پنج سیو در مقابل حمله وران سنگالی داشت و احتمالا بالاترین نمره را در میان بازیکنان خواهد گرفت. این گلر باتجربه شیرازی که در این بازی حساس به سایر گزینه ها ترجیح داده شد، آنقدر مطمئن و خوب کار کرد که شاید برای سایر مدعیان دروازه تیم ملی، خط و نشانی کشیده باشد.* مدافعان
صادق محرمی: محرمی یکی از بازیکنان بی تغییر ایران نسبت به مسابقه قبلی بود؛ او در نیمه اول نمایش آنچنان خوبی نداشت اما در نیمه دوم همان بازیکنی شد که از او انتظار داشتیم و به صورت کامل سادیو مانه ستاره خط حمله سنگال را مهار کرد. با این دو بازی صادق محرمی بالاترین نمره را در میان همه دفاع راست ها برای حضور فیکس در جام جهانی دارد. امروز البته محرمی کمتر در حملات و بازیسازی حاضر بود و بیشتر توان خود را معطوف به کنترل این ستاره تیم سنگال کرده بود و از این آزمون موفق بیرون آمد.


حسین کنعانی زادگان: از میان چهار مدافعی که برای حضور در قلب دفاع تست شدند، حسین کنعانی تنها بازیکنی بود که در هر دو مسابقه به میدان رفت. او در نیمه اول نمایش نسبتا خوبی از خود نشان داد؛ اگرچه خط دفاعی ایران با اصطلاح یکی دو بار پشت خورد که البته در آنجا سیدحسین حسینی توانست جور اشتباهات را بکشد. با این حال کنعانی دوباره نمایش خوبی را پشت سر گذاشت و شکی نیست که او در جام جهانی در قلب دفاع تیم ملی به میدان خواهد رفت.


سید مجید حسینی: این دفاع وسط بلندقامت تیم فوتبال کایسری اسپور ترکیه در مسابقه مقابل سنگال، روز سخت و طاقت فرسایی را پشت سر گذاشت اما در مجموع بد کار نکرد. حسینی با توجه به قد و قامت برای مسابقاتی که تیم ملی احتیاج به بازیکنان فیزیکی بیشتری دارد، مهره کارآمد محسوب می شود. با این حال او برای تبدیل شدن به مهره ثابت تیم ملی باید کمی قانع کننده تر نمایش بدهد.


مرتضی پورعلی گنجی: یک نیمه و یک اشتباه مرگبار برای باتجربه ترین مدافع تیم ملی. پورعلی که از دل رقابت های باشگاهی به تیم ملی برگشته هنوز در شرایط کامل آمادگی فنی قرار ندارد؛ با این حال منهای آن اشتباه، ایراد چندانی نمی شود به بازی او گرفت. او در لحظه ای که توپ را وارد دروازه ایران کرد، اندکی در محاسبه منطقه فرود توپ اشتباه کرد تا بدین شکل تا لحظه آخر، بازی را با افسوس دنبال کند. با این حال اگر فرصت به او برسد، اشتباه خود را جبران خواهد کرد.


احسان حاج صفی: دفاع چپ تیم ملی  بلیت خود را برای قطر و حضور فیکس در ترکیب تیم ملی رزرو کرد. حاج صفی بعد از نمایش متزلزل در دیدار مقابل الجزایر، در هر دو مسابقه تیم ملی 90 دقیقه کامل بازی کرد و نشان داد که کاملا مورداعتماد سرمربی تیم ملی است و باید انتظار داشت که او کاپیتان تیم ملی در جام جهانی نیز باشد. نمایش امروز احسان در دفاع چپ کم نقص و درخشان بود؛ او یک بار توپ را از روی خط بیرون کشید، تک گل ایران را ساخت و دیگر موقعیت جدی ایران روی دروازه حریف را پایه گذاری کرد. او همچنین یک بار دیگر با سرعت عمل در محوطه شش قدم یک موقعیت عالی گل را از سنگالی ها گرفت. حاج صفی یکی از دو ستاره اصلی تیم ملی در این بازی بود.


* هافبک ها
سعید عزت اللهی: شاید به دلیل نیمکت نشینی در تیم فوتبال باشگاهی، سعید عزت اللهی هنوز از نظر بدنی آمادگی کافی برای نبردهای شدید را نداشته باشد. با این حال تجربه او در مسابقات این چنینی، همچنان کارگشا است و او در حضور یک نیمه ای در تیم ملی، همان چیزی بود که در مسابقه قبلی نشان داده بود. این جوان اول سابق تیم ملی که از مهره های مورد اعتماد کی روش به حساب می آید، از امروز تا جام جهانی کمتر از دو ماه وقت دارد تا با بهترین شرایط بدنی در ترکیب اصلی برای ایستادن مقابل دو دفاع وسط ایران، قرار بگیرد.


میلاد سرلک: برای میلاد سرلک که سومین بازی فیکس خود را در تیم ملی تجربه می کرد، تست سنگال چندان موفقیت آمیز پیش نرفت اما نشان داد که کارلوس کی روش احتمالا به این بازیساز پرسپولیسی، بیشتر میدان خواهد داد و او باید متمرکز و رو به آینده حرکت کند تا شاید در بین مدعیان سرسخت خط هافبک، جایی برای خود دست و پا کند. سرلک بعد از یک نیمه جای خود را به امید ابراهیمی داد.


احمد نوراللهی: حضور 90 دقیقه ای احمد نوراللهی و نقش اصلی او در جدال های تک به تک نشان دهنده اهمیت این بازیکن تیم الاهلی برای تیم ملی است؛ بازیکنی که در دوره اسکوچیچ در تمام مسابقاتی که در دسترس بود فیکس بازی کرد و احتمالا این موضوع در دوره کی روش نیز اتفاق خواهد افتاد . احمد که در الاهلی هم در این فصل در پست 6 بازی می کند، با حفظ شرایط مطلوب، بازیکن ثابت تیم ملی در جام جهانی خواهد بود. او امروز پرتلاش و مثبت بازی کرد و یکی از بهترین های تیم بود.


امید ابراهیمی: امید چهره ای است که در جام جهانی قبلی به عنوان یک بازیکن پرتلاش و فداکار ظهور کرد. او حالا چهار سال باتجربه تر شده و شاید شکل فوتبالش هم کمی تغییر کرده باشد؛ با این حال شخصیت بالا و مهارت بازی در پست هافبک او را خوشبین می کند تا خود را به عنوان یکی از مسافرین جام جهانی در تیم ملی بداند. ابراهیمی در نیمه دوم بازی امروز که ایران مجبور شد تهاجمی تر بازی کند، به نسبت نیمه اول اجازه خلق موقعیت کمتری به حریف نامدار و فیزیکی ما داد.


* وینگرها
علی قلی زاده: علی قلی زاده در نقش وینگر راست، نمایش قابل قبولی ارائه کرد و یکی از بازیکنان 90 دقیقه ای تیم ملی بود. او در شرایطی که تیم ملی حریف فیزیکی و قدرتمندی پیش روی خود داشت، به عنوان عنصر فانتزی و بازیساز در این پست نمایش داد و اگرچه موفق به پاس گل یا گلزنی نشد اما آنقدر خوب بود که کی روش نیازی به تغییرش ندید تا او مثل دوران اسکوچیچ یکی از بازیکنان فیکس تیم ملی باشد.


کریم انصاری فرد: حضور کریم انصاری فرد در پست 10 از نکات ترکیب امروز تیم ملی بود؛ کریم پرتلاش بازی کرد و با دید خوب خود، چندین بار سعی کرد در چپ و راست مهدی طارمی و دیگر بازیکنان را صاحب توپ کند اما طبیعتا او برای حضور در این پست ساخته نشده و شاید بتواند مثل بازی قبل، به عنوان بازیکن جوکر فضای بهتری برای هم تیمی ها ایجاد کند.


سامان قدوس: اگر قرار بر بازی تیم ملی تنها با یک مهاجم باشد، سامان قدوس یک مهره اصلی برای تیم ملی در جام جهانی خواهد بود . او در نیمه دوم بازی امروز جانشین کریم انصاری فرد شد و اگرچه آنقدر موثر کار نکرد که چیزی در آمار بازی از او به ثبت برسد اما با این حال به عنوان بازیکنی که کار انتقال توپ را خوب بلد است، جزو بازیکنانی بود که نمره قبولی گرفت. سامان اگر بدشانس نبود اولین گل ایران را روی ارسال حاج صفی به ثمر می رساند.


علیرضا جهانبخش: جهانبخش در دو بازی زیر نظر کی روش هنوز آن جهانبخشی نبوده که در زمان اسکوچیچ ستاره تیم ملی بود. با این حال او بازیکنی بسیار مسلط است که اگر در پشت محوطه جریمه هم صاحب توپ شود، می تواند برای حریف خطرساز باشد. البته سنگال در هنگام دفاع فضاها را بسته بود و اجازه شوتزنی و بازیسازی به جهانبخش نداد. با این حال او در نیمه دوم نمره قبولی گرفت.


* مهاجمان
مهدی طارمی: امروز روز خوب مهدی طارمی نبود و ستاره تیم ملی کمتر صاحب موقعيتی شد که بتواند مقابل دروازه حریف خودنمایی کند و این مشابه وضعیتی بود که در بازی قبلی برای سردار آزمون اتفاق افتاد. طارمی که گاها در پست وینگر چپ بازی می کرد و گاها نیز به عنوان یک بازیکن پست 9 نمایش می داد، در این جابجایی ها آنچنان صاحب فرصت نشد.


سردار آزمون: ستاره خط حمله بایرلورکوزن به این گل نیاز داشت . بعد از حرف و حدیث های این چند روز، سردار آزمون همان بازیکنی شد که همیشه در دوره کی روش بود. به گلی که او با پرش جفت پا و ضربه سر زیبا و مطمئنش زد توجه کنید و یادتان باشد که آزمون یکی از مهم ترین بازیکنان امروز فوتبال ما است؛ مهاجم تیم بایرلورکوزن که در لیگ قهرمانان اروپا هم به میدان می رود و دوست داریم در جام جهانی او را در اوج آمادگی ببینیم. با این گل تردیدهای کی روش برای انتخاب یک بازیکن از بین دو مهاجم تیم ملی کمی بیشتر شد.
ورزش سه
مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول