کمیته رفاهی
 

انگار کی روش هرگز از تیم ملی نرفته بود

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 96 ] - دوشنبه, 4 مهر 1401
انگار کی روش هرگز از تیم ملی نرفته بود

روزنامه گاردین در گزارشی درباره پیروزی تیم ملی بر اروگوئه می گوید ایران امیدوار است با بازگشت کی روش بتواند با عبور از وضعیت به هم ریخته قبلی در جام جهانی بدرخشد.

پیروزی 1-0 تیم ملی ایران بر اروگوئه در بازی دوستانه دو تیم بازتاب هایی در رسانه های خارجی داشته و روزنامه انگلیسی گاردین در یادداشتی به شرایط خاص تیم ملی بعد از اخراج اسکوچیچ و بازگشت کارلوس کی روش به تیم ملی اشاره کرده و می گوید پیروزی مقابل اروگوئه امیدها به سرنوشت تیم ملی در جام جهانی قطر را بیشتر کرده است.

اگر به آخرین بازی های ایران و همگروه هایش در جام جهانی نگاه کنیم درحالی که انگلیس، آمریکا و ولز همه آخرین بازی های خود را با شکست پشت سر گذاشتند ایران موفق شد در اولین بازی رسمی خود در بازگشت کی روش به پیروزی برسد. ایران مدتها بود که نتوانسته بود در بازی های دوستانه با حریفی در سطح اروگوئه دیدار کند و پیروزی مقابل این تیم یکی از بهترین نتایج تیم ملی در سالهای اخیر بود. تیمی ملی بعد از ماه ها اختلاف و درگیری های داخلی بین ارکان فوتبال کشور و دخالت های غیرفوتبالی در مسائل تیم ملی موفق شد در مقابل اروگوئه به پیروزی برسد و این پیروزی مقابل این تیم را بیش از پیش پررنگ می کند.


بعد از قرعه کشی جام جهانی برخی در ایران معتقد بودند که تیم ملی باید برای دیدارهای خود در قطر که برخی از آنها نمادین خواهد بود با مربی ایرانی در این تورنمنت حضور داشته باشد اما در فوریه 2020 سکان هدایت تیم ملی به دراگان اسکوچیچ کروات سپرده شد و او موفق شد با کسب 15 پیروزی در 18 مسابقه تیمش را به قطر برساند.


در نهایت اما اسکوچیچ روز 11 جولای اخراج شد هر چند گفته می شود تعداد اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال برای امضای حکم اخراج او به حدنصاب نرسیده بود. واکنش ها در ایران به اخراج اسکوچیچ متنوع بود ولی حتی کسانی که از او دل خوشی نداشتند معتقد بودند رفتار با او درست نبوده است. علی دایی نامزد اول جانشینی اسکوچیچ به حساب می آمد چرا که گفته می شود ترجیح این است که یک مربی ایرانی روی نیمکت تیم ملی بنشیند. اما دایی خیلی زود خودش را کنار کشید و دیگر نامزدها هم نتوانستند حمایت قابل توجهی بدست بیاورند.


جالب اینجا است که اسکوچیچ یک هفته بعد به ایران برگشت ولی هیچکس نمی توانست وانمود کند که اتفاقی نیفتاده. هم تیم ملی و هم افکار عمومی ایران درباره سرنوشت اسکوچیچ دوپاره شده بود. مهدی طارمی که پیشتر با سرمربی به مشکل برخورده بود هدایت گروه مخالف در تیم ملی را عهده دار شده بود. حتی گفته می شود طارمی و گروهی از ملی پوشان با وزیر ورزش دیدار کردند. از سوی دیگر سردار آزمون، بازیکن بایر لورکوزن، مهم ترین حامی اسکوچیچ بود.

مشخص بود که در پایان ماه آگوست با انتخاب رئیس جدید فدراسیون تکلیف سرمربی روشن خواهد شد. مهدی تاج که در گذشته هم سه سال ریاست را به عهده داشت دوباره روی صندلی نشست. تاج در جریان تبلیغ خود برای انتخابات فدراسیون به صراحت اعلام کرد در صورت پیروزی کی روش را دوباره به تیم ملی برخواهد گرداند. با توجه به مخالفت جدی افکار عمومی با گزینه های داخلی کی روش بهترین گزینه محسوب می شد. مربی ای ارزان و در دسترس که شهرت قابل توجهی دارد و بازیکنان و سیاست های فدراسیون را می شناسد. ایران معتقد بود کی روش می تواند تیمی بسازد که در جام جهانی شکست های ناامیدکننده نخواهد داد.


اسکوچیچ که قبلا گفته بود برخی سعی می کنند در درون تیم ملی تنش ایجاد کنند این دفعه ساکت ماند و ترجیح روی برای دریافت حداکثری دستمزدش تمرکز کند. برخی هواداران اسکوچیچ می گویند عجیب است مربی ای که با موفقیت تیمش را از مرحله انتخابی به جام جهانی رسانده اخراج شده و جایش را به کسی می دهد که با کلمبیا و مصر نتوانسته بود به جام جهانی برسد.

اما این مخالفت ها روی کی روش تاثیر منفی نخواهد داشت چرا که او هرگز از بحران و جنجال روگردان نبوده است. ایران در مقابل اروگوئه طوری بازی کرد که گویا کی روش هرگز از تیم ملی جدا نشده بود. تمام دودستگی های هفته های اخیر کاملا از بین رفته بود و ایران نشان داد از نظر روحیه با هیچ مشکلی مواجه نیست.

منبع: گاردین

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول