کمیته رفاهی
 

سایه روشن های نخستین بازی تیم ملی با کی روش

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 92 ] - دوشنبه, 4 مهر 1401
سایه روشن های نخستین بازی تیم ملی با کی روش

اولین مسابقه تیم ملی با کی روش در بازگشت این سرمربی نکات ویژه ای برای مرد پرتغالی در راه هدایت ایران در جام جهانی به همراه داشت

به گزارش روابط عمومی جمعیت حامیان هواداران فوتبال، پیروزی تیم ملی در دیدار تدارکاتی برابر اروگوئه علاوه.بر امید و اشتیاقی که در بین علاقه مندان به این تیم برای موفقیت در جام جهانی ایجاد کرده، حاوی نکات ویژه ای در خصوص اسکواد، شکل بازی و چیدمان ترکیب بود که مشاهده دوباره هرکدام از آنها در بازی برابر سنگال می تواند قطعیت در این خصوص را بیشتر از قبل کند. در ادامه به بررسی 10 نکته خاص که از پیروزی تیم ملی برابر اروگوئه برداشت شده، می پردازیم؛

* ترس از ضعیف بودن؛ نه، این تیم ملی غول کش است!
در شرایطی که بعد از شکست تیم ملی برابر الجزایر بسیاری از کارشناسان و هواداران تیم ملی با ناامیدی، بیم عملکرد ضعیف ایران در جام جهانی را داشتند، نتیجه فوق العاده ایران برابر یکی از قدرتمندترین تیم های فوتبال جهان موجی از امیدواری را در بین دوستداران تیم ملی ایجاد کرده است. تجربه موفق حضور برابر تیم های مدعی فوتبال جهان چون آرژانتین، اسپانیا و پرتغال با کی روش در کنار بازی عالی و نتیجه عالی تر برابر اروگوئه، ایران را به عنوان یکی از مدعیان صعود از گروه دوم جام جهانی تبدیل می کند.


* سیستم بازی؛ 4-5-1 مخصوص سی کیو
کارلوس کی روش در بدو حضور روی نیمکت ایران بار دیگر با سیستم موردعلاقه اش تیم ملی را ارنج کرد. بازی با تک مهاجم و استفاده از آرایش 4-5-1 شناور به 4-2-3-1 که در طول بازی بارها شاهد سوییچ بین این دو سیستم بودیم. سرمربی پرتغالی تیم ملی بازیکنان را با همان سیستم موردنظر در جام جهانی 2018 و جام ملت های 2019 هدایت می کرد و به نظر استفاده از این سیستم در جام جهانی نیز قطعی خواهد بود.* شکل بازی؛ دفاع کردیم ولی دفاعی بازی نکردیم!
سبک بازی تیم ملی برابر اروگوئه در مقایسه با بازی های ایران مقابل قدرت های برتر جهان در زمان حضور کارلوس کی روش متفاوت شده بود. درحالی که معمولا تیم ملی زیر نظر سی کیو برابر تیم های صاحب سبک فوتبال جهان به بازی مطلقا واکنشی روی می آورد، این بار تیم ملی به بازی مالکانه هم میل داشت و هربار که فرصت گردش توپ به هافبک ها و مدافعین می رسید، شاهد این مدل بازی از تیم هم بودیم. به هرحال تیم ملی برای صعود از دور گروهی جام جهانی علاوه بر دفاع خوب، به حمله و گلزنی نیز نیاز دارد که نوع بازی برابر اروگوئه هواداران را از این جهت هم امیدوار کرد.


* شناسایی شماره یک؛ باز هم بیرانوند
قرار گرفتن علیرضا بیرانوند در ترکیب اولیه تیم ملی نشان داد کارلوس کی روش برای حضور در قطر روی این دروازه بان حساب جداگانه ای باز کرده است. هرچند امیر عابدزاده در سی دقیقه حضورش درون زمین نمایش قابل قبولی داشت، اما برکسی پوشیده نیست که سرمربی پرتغالی تیم ملی با توجه به عملکرد بیرانوند در جام جهانی و جام ملت ها و البته آمادگی بالای او در لیگ، برای محافظت از قفس توری تیم ملی جلوتر از همه به او فکر می کند و حضور ثابتش در بازی برابر اروگوئه نیز موید همین مدعا است.


* دفاع چپ؛ تردیدهایی که باقی ماند
شاید قرار گرفتن میلاد محمدی یا احسان حاج صفی در پست مدافع چپ تیم ملی برابر اروگوئه می توانست به معنای فصل الخطابی در گمانه زنی ها برای این پست تیم ملی در جام جهانی باشد. اما حضور ابوالفضل جلالی جوان و البته نمایش قابل قبول مدافع استقلال مقابل اروگوئه، تردیدها برای گزینه نهایی کادرفنی را افزایش داد. دور ماندن امید نورافکن از اردوی تیم ملی در اتریش و بازی ندادن کی روش به میلاد محمدی شواهدی است که می تواند این فرضیه ی روشن شدن تکلیف مدافع چپ تیم ملی در اردوی بازیکنان داخلی پیش از شروع جام جهانی را تقویت کند.


* زوج هافبک دفاعی؛ فعلا صبر کنید!
هرچند تیم ملی در دیدار مقابل اروگوئه با زوج عزت الهی – حاج صفی در جلوی خط دفاعی کارش را آغاز کرد و اتفاقا کادر فنی هم از این انتخاب نتیجه گرفت، اما اندک دقایق حضور نورالهی در کنار سعید و حضور حاج صفی در پست مدافع چپ گمانه زنی ها در خصوص این پست را بیش از قبل کرده است. مخصوصا که نورالهی دیرتر از سایرین به اردو اضافه شده و شاید برای بازی مقابل سنگال در ترکیب اولیه قرار بگیرد. از طرف دیگر مصدومیت جزیی ابراهیمی که مانع از حضور این بازیکن در زمین شد، می تواند دلیل دیگری بر نهایی شدن زوج هافبک دفاعی تیم ملی باشد.


* شجاع – کنعانی؛ نزدیک تر از همه به قلب دفاع
نمایش کم نقص زوج محبوب دفاعی اسکوچیچ در ترکیب تیم ملی با حضور کارلوس کی روش احتمال حضور آنها به عنوان مدافعین اصلی تیم ملی را بیشتر از هرزمان دیگری بالا می برد. با وجود پیش بینی هایی مبنی بر عدم دعوت خلیل زاده به اردوی تیم ملی با روی کار آمدن کی روش، سرمربی پرتغالی به زوج خط دفاعی تیم ملی دست نزد تا بار دیگر شاهد نمایش دونفره مدافعین الاهلی در قلب دفاع ایران باشیم. انتخابی که تاحدودی نگرش کی روش برای ارنج کردن دفاع تیم ملی با این زوج را آشکار کرده و باید دید آیا در بازی مقابل سنگال یا زمان باقی مانده تا جام جهانی، مرتضی پورعلی گنجی و مجید حسینی موفق به تغییر عقیده سی کیو می شوند یا خیر.


* وینگرها؛ فقط جهانبخش ثابت است
ترکیب ایران برابر اروگوئه با حضور ثابت ترابی در جمع یازده نفر اصلی کامل شد. سامان قدوس به عنوان بازیکن پست 10 و علیرضا جهانبخش هم به عنوان وینگر راست پشت سر سردار آزمون قرار گرفتند. در این بین، آنچه از سیستم تیم ملی برمی آید، یوزهای ایرانی در جام جهانی با یک مهاجم به میدان می روند که احتمالا یکی از بین طارمی یا آزمون خواهد بود. تکلیف وینگر چپ تیم ملی ممکن است با حضور ترابی، قلی زاده و حتی وحید امیری روشن شود. در این بین اگر مهدی طارمی به عنوان مهاجم نوک بازی کند، بازیکن پست 10 تیم ملی یکی از بین قدوس یا آزمون خواهد بود. تجربه ای که برای مهاجم ایرانی لورکوزن با حضور پشت سر پاتریک شیک ناآشنا نخواهد بود. با این حساب می توان گفت از بین خط سه نفره پشت فوروارد تیم ملی، تنها حضور جهانبخش به عنوان وینگر راست قطعی است.


* حضور مغضوبان اسکوچیچ در قطر قطعی است
احسان حاج صفی و کریم انصاری فرد به عنوان کاپیتان های اول و دوم تیم ملی به همراه سعید عزت الهی جایی در برنامه های اسکوچیچ برای حضور در اردوی اتریش نداشتند. اتفاقی که با حضور کارلوس کی روش روی نیمکت تیم ملی به طور کلی منتفی شد و شاهد حضور هر سه بازیکن در دیدار مقابل اروگوئه بودیم. نمایش فوق العاده سعید عزت الهی در کنار پاس گل کریم انصاری فرد و بازی قابل قبول کاپیتان حاج صفی در دو پست معنایی جز حضور قطعی این سه بازیکن در قطر نخواهد داشت. بازیکنانی که سابقه کار با کی روش را در رقابت های مختلف دارند و به ویژه احسان و کریم به دنبال هت تریک در حضور در جام جهانی به همراه سرمربی پرتغالی هستند.


* صادق محرمی؛ خیلی دور، خیلی نزدیک
درحالی که دعوت رامین رضاییان به اردوی تیم ملی با حضور کارلوس کی روش در راس کادرفنی ایران از سوی بسیاری به حضور فیکس این بازیکن در ترکیب تعبیر شده بود، جا ماندن مدافع سپاهان از اردوی تیم ملی در کنار نمایش درخشان محرمی مقابل اروگوئه و ستارگانی چون نونیز باعث شده حضور صادق در ترکیب اصلی تیم ملی بیشتر از هر احتمال دیگری به واقعیت نزدیک باشد. محرمی که این روزها در ترکیب دینامو زاگرب در بالاترین سطح فوتبال باشگاهی در اروپا بازی می کند و اتفاقا مقابل چلسی و میلان هم موفق ظاهر شده، اگر بتواند برابر سنگال هم فرم مطلوبی داشته باشد، کار رامین برای بازپس گیری جایگاهش در جام جهانی روسیه را بسیار دشوار خواهد کرد.


به طور کلی ترکیب تیم ملی مقابل اروگوئه تا حدود زیادی معرف ترکیب مدنظر کارلوس کی روش برای حضور ایران در جام جهانی بود و احتمالا اندک ابهامات کادرفنی برای ارنج نهایی تیم هم پس از بازی برابر سنگال برطرف خواهد شد.

ورزش سه


مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول