کمیته رفاهی
 

اولین پیروزی ایران مقابل یک فاتح جام جهانی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 96 ] - دوشنبه, 4 مهر 1401
اولین پیروزی ایران مقابل یک فاتح جام جهانی

تیم ملی ایران بعد از 14 شکست و دو تساوی بالاخره مقابل یک از تیم های فاتح یا نایب قهرمان جام جهانی به پیروزی دست یافت و به ناکامی های خود پایان بخشید.

 به گزارش روابط عمومی جمعیت حامیان هواداران فوتبال، از زمان برگزاری نخستین جام جهانی در سال 1930 در خاک اروگوئه تا امروز، ایران برای نخستین موفق به شکست یک قهرمان جام جهانی شد. یوزهای ایران قبل از غلبه بر اروگوئه در دیدار دوستانه ای که چند روز پیش در اتریش برگزار شد، هیچ گاه موفق به شکست یک نایب قهرمان جام جهانی هم نشده بود.

در طول بیست و یک دوره جام جهانی، هشت تیم قهرمان و پنج تیم نایب قهرمان جام جهانی شده اند که ایران در تقابل های رودرو با این تیم ها، تا قبل از شکست دادن اروگوئه هیچ موفقیتی نداشت و در بهترین حالت موفق به کسب مساوی شده بود.

برزیل، اروگوئه، آرژانتین، آلمان، انگلیس، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه توانستند 21 بار جام جهانی را بالای سر ببرند و تیم های هلند، مجارستان، چک اسلواکی، سوئد و کرواسی نیز 9 بار نایب قهرمان شده اند. سایر نایب قهرمانی های جام جهانی به نام هشت تیمی نوشته شده که تجربه قهرمانی هم دارند که بیش ترین نایب قهرمانی متعلق به آلمان با 4 نایب قهرمانی است.

طلسم ناکامی های ایران مقابل تیم های قهرمان و نایب قهرمان با پیروزی یک بر صفر شاگردان کی روش مقابل اروگوئه شکست. البته پیش از این ایران در المپیک 1972 مونیخ مقابل برزیل قرار گرفت و به برتری یک بر صفر دست یافت اما تیمی از برزیل به آلمان اعزام شده بود که جزو بازیکنان ناشناخته برزیل بودند و هیچ نقشی در قهرمانی دو سال قبل سلسائو در جام جهانی 1970 نداشتند.

آمار ایران در دیدار با تیم های حاضر در فینال جام جهانی شامل 14 باخت، دو تساوی و یک پیروزی است که باید دید در جام جهانی و بعد از دیدار ایران و انگلیس این آمار چه تغییری خواهد کرد.

در این گزارش نگاهی به دیدارهای تدارکاتی ایران مقابل تیم های حاضر در فینال جام جهانی خواهیم داشت که شامل 13 تیم می شود.

قهرمان های جام جهانی
برزیل
ایران صفر – برزیل 3/ دوستانه

در سال 1389 دیداری تدارکاتی در ابوظبی برگزار شد که تیم ملی با هدایت علیرضا منصوریان مقابل برزیل با سه گل پاتو، دنی آلوز و نیلمار شکست خورد.

آرژانتین
ایران یک – آرژانتین یک/ دوستانه

در سال 1356 ایران و آرژانتین که برای سالگرد 75 سالگی رئال مادرید به اسپانیا دعوت شده بودند، در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو به مصاف هم رفتند و بعد از تساوی یک بر یک، شاگردان مهاجرانی در ضربات پنالتی شکست خوردند.

محمد صادقی برای ایران و دنیل برتونی برای آرژانتین گلزنی کردند. هدایت آرژانتین را منوتی، مربی نامدار آرژانتینی که فاتح جام جهانی 1978 شده بود، برعهده داشت.

ایران صفر – آرژانتین یک/ جام جهانی

اولین پیروزی ایران مقابل یک فاتح جام جهانی

آخرین دیدار دو تیم به جام جهانی 2014 برزیل بازمی گردد که آرژانتین با گل دقایق پایانی لیونل مسی ایران را شکست داد. خاطرات این بازی برای خیلی از ایرانی ها زنده است.

اروگوئه
ایران یک – اروگوئه یک/ دوستانه

این دو تیم پیش از این در سال 1381 در جام کارلسبرگ به میزبانی هنگ کنگ به میدان رفتند که شاگردان همایون شاهرخی با تک گل سامره برای ایران به تساوی دست یافتند و در ادامه اروگوئه در ضربات پنالتی به برتری 4 بر 2 دست یافت.

ایران یک – اروگوئه صفر/ دوستانه

اولین پیروزی ایران مقابل یک فاتح جام جهانی

تیم ملی یکم مهر 1401 در اتریش به پیروزی یک بر صفر مقابل اروگوئه دست یافت و به طلسم ناکامی های خود مقابل فاتحان جام جهانی پایان بخشید.

فرانسه
ایران یک – فرانسه 2/ دوستانه

این دو تیم قبل از جام جهانی 1978 به مصاف هم رفتند که شاگردان حشمت مهاجرانی دو بر یک مقابل تیم شناخته شده فرانسه شکست خوردند که حسن روشن تک گل ایران را به ثمر رساند.

اسپانیا
ایران صفر– اسپانیا یک/ جام جهانی

اولین پیروزی ایران مقابل یک فاتح جام جهانی

تیم ملی ایران در جام جهانی 2018 در دور گروهی به مصاف اسپانیا رفت که این دیدار با یک گل به نفع اسپانیا تمام شد. تک گل اسپانیا را دیگو کاستا زد.

آلمان
ایران صفر – آلمان 2/ جام جهانی

در جام جهانی 1998 فرانسه، ایران در دور گروهی با آلمان رو به رو شد و با دو گل به این تیم باخت. الیور بیرهوف و یورگن کلینزمن دو گل ژرمن ها را به ثمر رساندند.

ایران صفر – آلمان 2/ دوستانه

در سال 2004 دیدار دوستانه ای در تهران برگزار شد که آلمان با دو گل فابین ارنست و توماس برادریچ به پیروزی دست یافت.

نایب قهرمان های جام جهانی
هلند
ایران صفر – هلند 3/ جام جهانی

در جام جهانی 1978، تیم ملی با هدایت حشمت مهاجرانی به مصاف هلند رفت و در نهایت با هت تریک راب روسنبریک، هلند به پیروزی 3 بر صفر دست یافت.

مجارستان
ایران یک – مجارستان 2/ دوستانه

در سال 1975 یک دیدار دوستانه در تهران برگزار شد که مجارستان به پیروزی 2 بر یک ایران را شکست داد.

ایران صفر – مجارستان 2/ دوستانه

شاگردان حشمت مهاجرانی در سال 1977 در دیداری دوستانه بار دیگر به مصاف مجارستان رفت و این بار با دو گل شکست خورد.

ایران صفر – مجارستان 2/ دوستانه

در سال 1998 در تهران و در چارچوب تورنمنت ال جی، ایران و مجارستان بازی کردند که این دیدار با دو گل به نفع مجارها به پایان رسید.

چک اسلواکی (جمهوری چک)
ایران صفر– چک اسلواکی یک/ دوستانه

تنها دیدار دوستانه این دو تیم در سال 1974 در تهران برگزار شد که چک اسلواکی با یک گل به پیروزی دست یافت.

سوئد
ایران یک – سوئد 3/ دوستانه

اولین پیروزی ایران مقابل یک فاتح جام جهانی

در سال 1394 و در سوئد دیدار دوستانه ای میان این دو تیم برگزار شد که شاگردان کی روش با شکست 3 بر یک زمین را ترک کردند. جواد نکونام برای ایران و زلاتان ابراهیموویچ، مارکوس برگ و اولا تایوونن برای سوئد گلزنی کردند.

کرواسی
ایران صفر – کرواسی 2/ دوستانه

تیم ملی قبل از جام جهانی 98 فرانسه در کرواسی به مصاف این تیم رفت که با دو گل رابرت پروسینسکی و داور شوکر به میزبان خود باخت.

ایران 2 – کرواسی 2/ دوستانه

تا قبل از غلبه بر اروگوئه، مساوی مقابل کرواسی بزرگ ترین دستاورد ایران مقابل یک فینالیست جام جهانی بود که در سال 2002 رقم خورد و ایران با گل های آرش برهانی و علی کریمی مقابل کرواسی به تساوی دو بر دو دست یافت.

به گزارش ایسنا، ایران تاکنون با تیم های ایتالیا و انگلیس بازی نکرده و جام جهانی 2022 قطر اولین فرصت ایران برای رویارویی با یکی دیگر از فاتحان جام جهانی است که باید دید چه نتیجه ای در این دیدار رقم خواهد خورد.

انتهای پیام

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول