کمیته رفاهی
 

مرفاوی:از کی روش انتظار معجزه نداشته باشید

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 70 ] - چهارشنبه, 30 شهریور 1401
مرفاوی:از کی روش انتظار معجزه نداشته باشید

موفقیت صمد مرفاوی در بازی های پیش مقدماتی جوانان آسیا امیدواری بسیاری برای صعود این تیم به جام جهانی فوتبال به وجود آورده است.

به گزارش روابط عمومی جمعیت حامیان هوادار فوتبال،تیم جوانان ایران در بیشکک قرقیزستان نتایج مطلوبی گرفت و به عنوان تیم اول به مرحله نهایی که اسفند ماه برگزار می شود، صعود کرد. شما تیم هایی را بردید که در سطح پایه همیشه عملکرد خوبی داشتند.
همین طور است. تیمی مثل امارات با ریشه است. اما من می خواهم به شما بگویم در سطح جوانان هرگز تیم آسانی وجود ندارد. تیم ها در یک سطح قرار دارند و تنها وجه تمایز آنها احساسات است. در این رده حتی اگر تیمی زورش به حریف نرسد، می آید خوب دفاع می کند و این کار را دشوار می کند. من خیلی خوشحالم که با یک کار جمعی توانستیم به مرحله بعد برویم و نتایج مطلوبی را رقم بزنیم. دست همه بچه ها درد نکند. باید خودمان را از همین حالا آماده رقابت های نهایی در اسفند ماه کنیم. بازی هایی که در دو گروه هشت تیمی برگزار می شود.
زمان آن چنانی هم برای آماده سازی تیم نداشتید.
2ماه و نیم فرصت داشتم. تا روزهای آخر هم در اردوی تیم جوانان را باز گذاشتم تا هر بازیکن بااستعدادی که معرفی می شود به اردو بیاید و تست بدهد. من در اردوی تیم جوانان را به روی هیچ کس نبستم و تا زمانی که باشم هر بازیکنی معرفی شود را می بینم و برایش وقت می گذارم. هرگز دوست ندارم این حس القا شود که تیم جوانان ملک شخصی کسی است. این تیم متعلق به همه مردم ایران است و همه باید فرصت داشته باشند خودشان را در بوته آزمایش قرار دهند و اگر استعداد دارند با ما همراه شوند.
بازیکنانی که الان با شما هستند از نظر کیفی در چه سطحی قرار دارند، آیا آنها می توانند آینده فوتبال ایران را تضمین کنند.
چرا نکنند؟ شک نداشته باشید این تیم آینده فوتبال ایران است. از این جوان ها که کنار ما بودند بعدها خواهید شنید. نه فقط این جوان ها که از نظر ما شایسته حضور در تیم جوانان بودند، بلکه آنهایی هم که انتخاب نشدند در آینده می توانند حرف های بسیاری برای گفتن داشته باشند. انتخاب من در این برهه این بازیکنان بودند. اما این دلیل نمی شود جوان هایی که انتخاب نشدند و ما از آنها تست گرفتیم امیدوار نباشند. آینده متعلق به این جوان ها است.
قرار است با سرمربی جدید تیم ملی هم مراوده و یا همکاری داشته باشید؟
کمتر از 2 ماه تا جام جهانی باقی مانده و در این زمان کم نمی شود همکاری سیستماتیکی داشت. تیم ملی راه خودش را می رود و ما هم برنامه های خودمان را دنبال می کنیم تا ببینیم بعد از جام جهانی چه پیش می آید. اعتقاد من بر این است که جوان های امروز آینده های فردا هستند و باید بخوبی در مسیر قرار بگیرند. اسیر حاشیه نشوند و فدراسیون فوتبال و عواملش هوای آنها را داشته باشند تا تبدیل به مردان بزرگی برای آینده شوند.
بازگشت کی روش تصمیم درستی بود؟
2، 3 ماه قبل از اینکه کی روش رسماً به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی شود، صحبت از برکناری اسکوچیچ بود و به نظر می رسید دیر یا زود این تصمیم اتخاذ خواهد شد. من می خواهم جور دیگری به این ماجرا نگاه کنم. حرف من این است که اگر در این برهه بهترین مربی حال حاضر فوتبال جهان را هم به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کنیم، نمی توانیم انتظار آنچنانی از او داشته باشیم. من راجع به اشخاص حرف نمی زنم. اعتقادم این است به عنوان یک ایرانی باید حداکثر حمایت را از تیم ملی داشته باشیم تا در جام جهانی به موفقیت برسد. کی روش الان سرمربی ما است و باید حمایت شود.
با بودن تیم های انگلیس، امریکا و ولز شانسی برای صعود ایران از جام جهانی فوتبال قائل هستید؟
چه با کی روش چه بدون کی روش اعتقاد من این است که ما نباید انتظارات را از سرمربی تیم ملی بالا ببریم. شما خودتان به اسامی همگروه های ایران در جام جهانی نگاه کنید. اینها تیم های باریشه ای هستند. چیزی که در حال حاضر می تواند ما را به سمت موفقیت سوق دهد ایجاد یک فضای آرام توأم با حمایت است. باید یک حمایت حداکثری از تیم ملی داشته باشیم. ما در گروه بسیار سختی قرار داریم. نباید با هم تعارف داشته باشیم. صعود از این گروه سخت است. نیاز به آمادگی ذهنی فوق العاده و تمرینات ایده آل دارد. البته بازیکنان ایرانی همیشه نشان داده اند که قادرند کارهای بزرگی انجام دهند.
ارزیابی شما از شش هفته ای که ساپینتو با استقلال در لیگ بیست و دوم حاضر شده چیست؟ آینده استقلال را با این مربی چطور ارزیابی می کنید؟
واقعیت این است که الان زود است بخواهیم درباره ساپینتو نظری بدهیم. لااقل باید تا هفته دهم صبر کنیم. استقلال تا الان نسبتاً نتایج خوبی گرفته است اما شاید آن فوتبالی که هواداران انتظار دارند هنوز به نمایش گذاشته نشده که این هم به دلیل ناآشنایی ساپینتو با استقلال است. باید به این مربی زمان داد. با عجله و شتاب نمی شود از این مربی انتظار نتیجه داشت.
ایران ورزشی


مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول