کمیته رفاهی
 

چند هفته لیگ برتر قبل از جام جهانی برگزار می شود؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 69 ] - یکشنبه, 27 شهریور 1401
چند هفته لیگ برتر قبل از جام جهانی برگزار می شود؟

مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ توضیحاتی را در خصوص چگونگی برگزاری مسابقات پیش از شروع جام جهانی اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت حامیان هواداران فوتبال،  سهیل مهدی در خصوص جلسه روز گذشته با سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان اظهار داشت: این جلسه در محل آکادمی ملی فوتبال برگزار شد.کادری که در کنار کی روش است، مطالعاتی در خصوص روزهای پیش رو، برنامه های تمرینی و اردویی، زمان سفر و ملحق شدن لژیونرها به تیم ملی داشته است. برنامه خیلی دقیقی را در مورد تک تک بازیکنانی که باید در اختیار داشته باشند، مطالعه کرده بودند.

وی افزود: امسال نسبت به دوره های قبل که بازیکنان 15 تا 20 روز قبل از جام جهانی در اختیار تیم ملی کشورشان قرار می گرفتند، متفاوت است. امسال بنا به مصوبه جدید فیفا تنها یک هفته قبل از این رقابت ها بازیکنان می توانند به تیم ملی کشورشان ملحق شوند. به همین خاطر لژیونرهای همه کشورها عملا حدود یک هفته قبل می توانند از مسابقات باشگاهی خودشان فارغ شوند و در کنار تیم ملی قرار بگیرند. تیم ملی ایران هم دچار این چالش است. عملا کمپ بلندمدتی نمی توانیم داشته باشیم. در مورد این مسائل، همفکری و تبادل ذهنی صورت گرفت.

مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ در خصوص اینکه کی روش چه درخواستی داشت، گفت: او نمی تواند برنامه بلندمدتی به خاطر چالش هایی که گفتم و مشکلات جدیدی که فیفا تصمیم گیری کرده، داشته باشد. تیم ها تنها یک هفته پیش از جام جهانی می توانند بازیکنانشان را رها کنند تا در کنار تیم ملی قرار بگیرند. به همین خاطر فکر می کنیم که یک برنامه ریزی را در خلال چند هفته باقی مانده داشته باشیم تا در عین حالی که لیگ لطمه نخورد، برنامه تیم ملی هم انجام شود.

وی تصریح کرد: قرار بود 30 بازیکن به تیم ملی ملحق شوند و نتوانستیم هفته هفتم را برگزار کنیم. بنابراین نمی توانیم نیم فصل را تا قبل از جام جهانی به اتمام برسانیم. به همین خاطر فشردگی را از برنامه خارج می کنیم و مثل کشورهای دیگر چند هفته باقی مانده را با آسایش و خارج از فشردگی برنامه ریزی می کنیم تا تیم ها وارد مسابقات شوند. در خلال مسابقات لیگ، ملی پوشان داخلی چند روزی در اختیار تیم ملی برای ریکاوری قرار می گیرند و دوباره به باشگاه هایشان ملحق می شوند.

مهدی افزود: اعیاد و مناسبت ها را هم در نظر می گیریم که تداخلی نباشد. ان شاالله بتوانیم بهترین برنامه را ارائه بدهیم. نیم فصل ما قاعدتا کامل نمی شود. بهترین حالتمان این بود که نیم فصل را تمام کنیم، نقل و انتقالات در خلال جام جهانی انجام شود و بعد از جام جهانی، نیم فصل دوم را شروع کنیم. الان ضرورتی ندارد این فشردگی را داشته باشیم. فکر می کنم قبل از جام جهانی بیشتر از 10 هفته را داشته باشیم. مناسبت هایی وجود دارد که باید آن ها را هم در نظر بگیریم.

مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ در مورد اینکه چند هفته تا پیش از شروع جام جهانی برگزار خواهد شد، گفت: در این دو ماه می توانیم بیشتر از 4 هفته را برگزار کنیم و احتمالا 5 یا 6 هفته خواهد بود. در بهترین حالت 12 هفته را می توانیم برگزار کنیم. یک هفته که باقی بماند باید جام جهانی برگزار شود. بعد دوباره تیم ها بازی کنند، پنجره نقل و انتقالات و تعطیلات میان فصل را داریم. به این صورت تیم ها یک هفته پس از جام جهانی درگیر مسابقات می شوند. پس این فشردگی را برمی داریم. بازی ها را آزادتر می کنیم تا تیم ها بتوانند بعد از جام جهانی حداقل دو سه هفته بازی کنند و بعد وارد نقل و انتقالات شویم.

وی افزود: قاعدتا اولویت اول تیم های ملی هستند. چهار، پنج هفته پیش رو دچار فشردگی نمی شود و تیم ها با استراحت بیشتری وارد هفته های بعد می شوند. یعنی بازی ها با فاصله بهتری برگزار می شوند. سعی می کنیم امروز برنامه دو سه هفته را به تیم ها بدهیم تا برای سفر و پروازها برنامه ریزی داشته باشند. طی دو سه روز آینده تا قبل از جام جهانی برنامه را نهایی می کنیم. حداکثر تا فردا اول وقت، برنامه سه چهار هفته را اعلام می کنیم.

مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ در مورد اینکه آیا برنامه مسابقات بعد از جام جهانی دچار مشکل نمی شود، گفت: دو سه هفته جابه جا می شود اما چون لیگ را به موقع شروع کردیم قابل جبران است. سعی می کنیم ساعت بازی ها نیز حداقل تاخیر و تغییر را داشته باشد.

مهدی در مورد اینکه آیا تیم ملی با روسیه هم بازی دوستانه خواهد داشت، اظهار داشت: من اطلاعی در این مورد ندارم. به نظر می رسد قرار است بازی دیگری هم پیش از جام جهانی داشته باشیم اما اینکه قطعیت آن چقدر و به چه صورت است اطلاعات کاملی ندارم.

وی در مورد اینکه آیا کی روش برنامه های سازمان لیگ را به هم زد، گفت: باید بپذیریم که بحث جام جهانی است. تغییرات برنامه با تغییرات سرمربی اجتناب ناپذیر است. سرمربی قبلی برنامه ای را اعلام کرده بود، بر اساس نیاز او برنامه را چیده بودیم. این منطقی است که وقتی برنامه عوض شود و سرمربی جدید برنامه جدیدی بدهد، باید برنامه عوض شود. بحث شخصی نیست که بگوییم سرمربی قبلی این کار را کرد حالا کی روش آمده کار دیگری انجام داده، این شخصی نیست و هر مربی بنا بر تعهدات و تفکرات فنی خودش، برای یک رویداد بسیار بزرگ مثل جام جهانی نیاز دارد امکاناتی در اختیارش قرار بگیرد. نمی توانیم مسئله را شخصی کنیم.

مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ ، در خصوص اینکه دستیار کی روش از برگزاری یک اردو در امارات نیز صحبت کرده بود، اظهار داشت: من اطلاعی ندارم. اگر هم وجود داشته باشد به ما اطلاعی ندادند، عملا نمی توانند اردویی داشته باشند، شاید برای جام ملت ها باشد یا اینکه قبل از حضور در قطر 6-5 روز به امارات بروند. اطلاعی از این مسئله ندارم.

مهدی در گفت وگو با برنامه تهران ورزشی، در مورد اینکه آیا کی روش بعد از جام جهانی هم روی نیمکت تیم ملی حضور دارد، گفت: این را باید از کمیته تیم های ملی بپرسید. من اطلاعی از برنامه های قراردادی او ندارم.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول