کمیته رفاهی
 

کی روش شناخت کافی روی فوتبال ایران دارد

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 12 ] - یکشنبه, 27 شهریور 1401
کی روش شناخت کافی روی فوتبال ایران دارد

حشمت مهاجرانی درباره تغییرات نیمکت تیم ملی ایران صحبت کرد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت حامیان هواداران فوتبال، سرمربی اسبق تیم ملی ایران گفت: من از این نظر مخالف اسکوچیچ بودم که او رزومه ندارد. تجربه میادین بین المللی ندارد. سوال می کردم چطوری ایشان می تواند روی نیمکت بنشیند؟حشمت مهاجرانی سرمربی تیم ملی ایران در جام جهانی 1978 آرژانتین، درباره تحولات اخیر تیم ملی و بازگشت کی روش، مصاحبه ای انجام داد که بخش هایی از آن را در زیر می خوانید:

 کی روش شناخت کافی روی فوتبال ایران دارد. مهم این است که بازیکنان مربی شان را قبول دارند. درست است که نتیجه ای به دست نیاورده ولی خود این شناخت از جامعه و بازیکنان که از نظر روحی روانی تاثیرگذار است، می تواند در مدت زمان کوتاه موفقیتی برای او به ارمغان بیاورد. نه موفقیت به آن صورت که ما فکر می کنیم یا خود مربیان می گویند که ما می بریم و... اینها کلماتی است که برای تقویت روح و ذهن بازیکن به کار برده می شود و خیلی هم خوب است ولی می دانیم حقیقت فوتبال ما چیست و حقیقت فوتبال انگلستان چیست یا حتی ولز و امریکا. با کلمات نباید بازی کرد. حقیقت آن چیزی است که انسان لمسش کند.
من از این ظر مخالف اسکوچیچ بودم که او رزومه ندارد. تجربه میادین بین المللی ندارد. سوال می کردم چطوری ایشان می تواند روی نیمکت بنشیند؟ ولی خب در همان فدراسیون موقت ایشان آمد و کم کم تسلط پیدا کرد و بعد از بازی های مقدماتی در بحرین دیگر تجربه روی نیمکت نشستن در میادین بین المللی را به دست آورد. ولی فدراسیون در زمان اداره شدن با سرپرست (فدراسیون موقت) ایشان را ضعیف کرد. ایشان بازیکن را محروم می کرد و می دیدیم ظرف 48 ساعت بازیکن بخشیده شده. یکی به او گفته بود ببخش و بازیکن را دعوت کن. بازیکن تخلف کرده و بعد دو، سه روز یا یک هفته می دیدم دوباره به تیم ملی دعوت شده. حالا کاری به گذشته نداریم. نمی خواهیم اتفاقاتی که قبلا افتاده را مطرح کنیم. باید به جلو نگاه کنیم. به جلو حرکت کنیم. آینده را در نظر بگیریم. گذشته گذشته است. ما باید تجربه بیاموزیم از گذشته و این تجربه ها می تواند کمک کند.
 این اواخر توسط دوستم آقای حمید استیلی در جریان کارهای سرمربی بودم. حمید شیوه کاری اسکوچیچ را تایید می کرد و می گفت خیلی خوب دارد کار می کند و می تواند موفق باشد.
 به عقیده من وقت خوبی برای تغییر نبود. کار خوبی هم نبود که ما بخواهیم مربی مان را عوض کنیم. ما می توانستیم با مربی مان اجتماع داشته باشیم. میتینگ داشته باشیم و به نحوی دیگر رفتار کنیم ولی به هر حال از نظر اخلاقی چندان پسندیده نبود که به این صورت مربی مان را کنار بگذاریم. حالا یک وقت هست که یک مربی باسابقه و با کارنامه بهتر می آوریم و این یک بحث دیگر است. ولی در مجموع از نظر اخلاقی یک مقدار جای سوال دارد این تصمیم!
 بازیکن در آن برهه از آقای اسکوچیچ انتقاد کرد و هیچ عکس العملی این مربی نسبت به انتقاد بازیکن نشان نداد. حتی حاضر بود بنشیند با بازیکن صحبت کند. شما فرض کنید آقای اسکوچیچ گفته بود بازیکنان ایرانی تاکتیک پذیر نیستند و آقای طارمی جواب داده. واقعا مساله بزرگی نبود. ما می توانستیم همین مشکل تاکتیک ناپذیری را با تمرین زیاد و تکرار زیاد حرکت برطرف کنیم تا برای بازیکن ملکه بشود و یاد بگیرد و بتواند کار کند. مشکل بزرگی واقعا در تیم ملی وجود نداشت. مشکل به وجود آمد. مشکل به وجود آوردند. این شکل کار اگر همین طور ادامه پیدا می کرد و عدم اعتماد بازیکن به مربی باقی می ماند به کار تیمی لطمه وارد می شد. به هر حال همه این عوامل دست به دست هم داد تا شرایط به اینجا برسد و فدراسیون جدید تصمیم گرفت دست به تغییر سرمربی بزند.
 خیلی سخت است بخواهیم قضاوت کنیم و بگوییم ما به دور دوم راه پیدا می کنیم، چون مراحل فوتبال ما به درستی طی نشده. ما روی تیم خودمان برنامه ریزی صحیحی نداشتیم. هیچ وقت از فرصت هایی که داشتیم به درستی استفاده نکردیم. حالا به هر دلیلی. طبیعتا ما فیفادی ها را از دست دادیم و در این مدت زمان کوتاه قرار است دو بازی فشرده داشته باشیم. ولی به هر حال تحت هر شرایطی در این بازی ها شرکت کنیم، خوب است. این بازی های دوستانه به ما کمک می کند که نقاط ضعف و مثبت خودمان را بشناسیم و در تمرینات روی آن نقاط بیشتر کار کنیم.
منبع اعتماد

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول