کمیته رفاهی
 

مهم تر از جام جهانی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 121 ] - یکشنبه, 27 شهریور 1401
مهم تر از جام جهانی

اهالی ورزش ، خوب می دانند که طی سال های اخیر ، جریانات مخرب و آلوده چه بر سر این فوتبال بخت برگشته آورده اند و چگونه تا توانسته اند از قبل آن، برای خود نان و نام کسب کرده اند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت حامیان هواداران فوتبال، با ورود سرمربی جدید تیم ملی ایران، مرحله آماده سازی و تدارک این تیم برای حضور هر چه قوی تر و بهتر در آوردگاه جهانی فوتبال شروع شد. این تیم قرار است در اتریش اردو برپا کند و در آن کشور دو بازی دوستانه با تیم های سنگال و اروگوئه انجام دهد.
چند روز قبل از ورود کی روش ، لیست نفرات دعوت شده به اردوی تیم ملی اعلام شد که شامل بازیکنان شاغل در لیگ داخلی بود و نکته مهم و قابل تامل اینکه تا آنجا که ما دیدیم و فهمیدیم ، رد پای دلالی اخلالگر در آن دیده نمی شد ، جریانی که در چند سال اخیر ، در همه جای فوتبال ایران، از تیم ملی گرفته تا باشگاه ها و داوری و... رخنه کرده و تا آنجا که توانسته کاروبار فوتبال را به نفع منافع خود درآورده و همه چیز را به بازی گرفته است.
ما هم مثل هر ایرانی دیگری آرزو می کنیم و دست به دعا بر می داریم که در سایه تدبیر و تلاش مربیان و بازیکنان ، تیم ملی کشورمان در قطر ، خوش بدرخشد و بار دیگر با هنر وغیرت خود و کسب نتایج قابل قبول، دل مردم عزیز ایران را شاد کند. بدون تردید آنچه که مردم فهیم و اهالی صاحب تشخیص و هوشیار ورزش کشورمان در وهله اول از ملی پوشان خود- نه فقط در فوتبال ، که در هر جا و هر رشته ای- انتظار دارند، این است که با توکل به خدا، تمام همت و توان و بضاعت خود را به کار بگیرند و در برابر حریفان ، بی دغدغه و با تمام وجود ظاهر شوند و... بحث نتیجه ، موضوعی است که در مراحل بعد مطرح می شود.
برخلاف رسانه ها و عناصری که در تحلیل های خود ، مردم را به «هیچ» می گیرند و با عوام فریبی به دنبال منافع پست و مطامع حقیر خود هستند، اتفاقا مردم و اهالی ورزش همیشه نشان داده اند که مسائل را خوب می شناسند و خط و ربط ها را به خوبی تشخیص می دهند و بهترین و صادقانه ترین تحلیل ها را هم برای خود دارند و مطرح می کنند. لذا اهالی ورزش ، خوب می دانند که طی سال های اخیر ، جریانات مخرب و آلوده چه بر سر این فوتبال بخت برگشته آورده اند و چگونه تا توانسته اند از قبل آن، برای خود نان و نام کسب کرده اند.
بنابراین بدون توجه به القائات موذیانه و تبلیغات هدفدار ، از تیم ملی و ملی پوشان خود همان قدر توقع دارند ، که باید و شاید. آنها هیچ وقت از ورزشکاران خود- نه حالا که هیچ وقت و نه از فوتبال که از همه رشته ها- توقعات بلندپروازانه و انتظارات غیر منطقی ندارند. امیدواریم با وجود اتلاف وقت و هزینه قابل توجهی که صورت گرفته و ضرباتی که به دلیل بی صاحبی و بی سروسامانی فوتبال و مدیریت آن بر پیکر تیم ملی وارد آمده، با آرامشی که با جمع شدن بساط دلالی- حداقل در تیم ملی- حاکم شده ، کادر فنی این تیم که قبلا هم کارنامه مثبتی در فوتبال ایران به ثبت رسانده و نشان داده کارش را به خوبی بلد است و اجازه دخالت به هیچ ناشسته روی فرصت طلبی را در کار خود نمی دهد ، از فرصت در اختیار ، بهترین استفاده را ببرد و ملی پوشان غیور کشورمان با حضور باانگیزه و همت خود، این انتظار علاقه مندان فهیم ورزش را- که اصلا هم توقعی غیرمنطقی نیست- برآورده سازند.
اما از مسابقات حساس و مهم تیم ملی فوتبال ایران در قطر که بگذریم، موضوع مهم تر و حساس تر، برآورده ساختن نیازی است که فوتبال بیمار ما به آن سخت محتاج است. این فوتبال به گواه مدیر و مسئول و تماشاگر و کارشناس و مربی و ورزشکار و همه اهالی و اجزای اصیل آن ، سخت مریض است و به درمان و شفا احتیاج دارد. این کاری است که بیش و پیش از همه بر عهده مسئولان فوتبال است.
پیش از برگزاری انتخابات اخیر فدراسیون فوتبال، مکررا نوشتیم و تاکید کردیم که رئیس آینده این فدراسیون- هرکه باشد- دو راه و دو انتخاب بیشتر پیش رو ندارد ، یکی اینکه ، مدافع و حافظ وضع ناخوشایند کنونی فوتبال باشد و با رفتار خود ، منافع نامشروع جریانات مخرب و دلالی آویزان را تامین کند و به فکر درمان دردهای مهلک فوتبال نباشد و خودش هم تا می تواند از مواهب مادی آن بهره ببرد و... راه و انتخاب دیگر اینکه ، مصلحانه و شجاعانه به خدا توکل کند و با تدبیر و برنامه ریزی حساب شده به درمان زخم های کاری فوتبال- که از ناحیه طماعان سیری ناپذیر و جاهلان پر ادعا، بر جسم و جان آن نشسته- اقدام کند.
همه ، خاصه در این ماه های اخیر با چشم سر دیدیم که در آستانه جام جهانی، چه وضعیت آشفته و نابسامانی بر کاروبار فوتبال ما حاکم است و دیدیم و می بینیم که این بی در و پیکری فقط به نفع فرصت طلبان است و مطلوب آنها. همین اوضاع نابسامان بر مدیریت فوتبال نیز حاکم است. تا روزی که این وضع در فوتبال به پایان نرسد، شش بار که هیچ ، شصت دوره هم به جام جهانی صعود کنیم و سریع ترین صعود!! را هم داشته باشیم، کوچک ترین تاثیر مثبتی برای حرکت این رشته ورزشی در مسیر پیشرفت و بهتر و قوی تر شدن نخواهد داشت و فقط دنیا به کام منفعت جویان خواهد بود ، کما اینکه همه داریم می بینیم که با وجود پنج دوره حضور در جام جهانی، فوتبال ما و دست اندرکاران آن هیچ درسی نیاموخته اند و سازوکار فوتبال و نحوه مدیریت آن به کلی ، دور از استانداردهای شناخته شده است.
خلاصه سخن اینکه ، حضور در جام جهانی اهمیت دارد ، اما مهم تر از آن ، اصلاح وضع کلی و ترمیم خرابی ها و درمان دردهای جانکاه فوتبال مستعد ایران است و در این زمینه همه باید به سهم خود وظیفه شان را انجام دهند، اما وظیفه مسئولان و مدیران ، سخت تر و مهم تر است.
سید سعید مدنی

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول