کمیته رفاهی
 

دِسا – کی روش؛ تکمیل مأموریت نیمه تمام مصر

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 99 ] - سه شنبه, 22 شهریور 1401
دِسا – کی روش؛ تکمیل مأموریت نیمه تمام مصر

تنها کسی که به طور رسمی نامش به عنوان دستیار کارلوس کی روش در تیم ملی فوتبال ایران معرفی شده است، راجر دِ سا، مربی پرتغالی است که در تیم ملی فوتبال مصر هم وظی...

تنها کسی که به طور رسمی نامش به عنوان دستیار کارلوس کی روش در تیم ملی فوتبال ایران معرفی شده است، راجر دِ سا، مربی پرتغالی است که در تیم ملی فوتبال مصر هم وظیفه دستیاری کی روش را بر عهده داشته و حالا به همراه او به تیم ملی ایران می آید.
 کارلوس کی روش به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بامداد چهارشنبه (23 شهریور) وارد ایران می شود. اگرچه تاکنون اسامی دستیاران او در تیم ملی به طور رسمی از سوی فدراسیون فوتبال اعلام نشده است اما از روز یکشنبه بسیاری از سایت های خارجی اسامی دستیاران خارجی کی روش را به این ترتیب اعلام کرده اند: «راجر دِ سا، دستیار مربی؛ ریکاردو سیلوا، مربی عملکرد (برای بهبود عملکرد انفرادی بازیکنان)؛ الکساندر لوپز، مربی دروازه بان ها؛ ژوائو پِیشیرو، دستیار مربی، آنالیزور؛ مایکل موریرا، فیزیوتراپیست» در کنار این 5 نفر البته قرار است کی روش در ترکیب کادرفنی اش یک مربی ایرانی را هم داشته باشد که درباره او هنوز تصمیم گیری نهایی انجام نشده است.
او در جام جهانی 2014، مارکار آقاجانیان، امید نمازی، گاسپار، لوسیانو، سیموئز و مجید صالح را به عنوان دستیارانش در کادرفنی در کنار خود داشت و در جام جهانی 2018، لوسیانو، لوپز و مک درموت، اصلی ترین چهره های کادرفنی بودند. برای جام جهانی پیش رو اما گویا او در نظر دارد از نفرات جدیدی در کادرفنی اش استفاده کند و جز لوپز، هیچ یک از دستیاران قدیمی اش در تیم ملی ایران را همراه خود ندارد. با همه این تفاسیر اما تنها کسی که از میان اسامی مطرح شده برای نشستن روی نیمکت تیم ملی در کنار کارلوس کی روش قطعی شده است، راجر دِ سا است که به قولی قرار است دست راست کی روش در هدایت تیم ملی فوتبال ایران باشد. او هموطن کی روش است و در طول مدت زمانی که او سرمربی تیم ملی فوتبال مصر بود، وظیفه دستیاری این سرمربی را برعهده داشت.
گزینه اول کی روش برای دستیاری البته روی فاریا، دستیار سابق ژوزه مورینیو بود که او با مبلغ پیشنهادی فدراسیون فوتبال ایران حاضر به کار کردن در تیم ملی نشد و کی روش در نهایت به سراغ «دِ سا» دستیار سابقش رفت. کسی که کی روش با کمکش به فینال جام ملت های آفریقا رسید اما در ضربات پنالتی از سنگال شکست خورد.
دستیار کی روش اما جز تیم مصر در تیم مطرحی فعالیت نداشته است. او یکی از انگشت شمار آفریقایی جنوبی هایی است که در سه رشته ورزشی مختلف، فوتبال، بسکتبال و فوتبال داخل سالن، کشور خود را نمایندگی کرده اند.
مطرح ترین باشگاه هایی که دِ سا در آنها فعالیت داشته باشگاه فوتبال آژاکس کیپ تاون (سرمربی، 2016–2014) و باشگاه فوتبال اورلاندو پایرتس (سرمربی، 2014–2012) هستند. او از سپتامبر 2021 تا آوریل 2022 دستیار کی روش در تیم ملی مصر بود و همین همکاری حالا زمینه ساز همکاری دیگری در تیم ملی فوتبال ایران شده است.
او که سایت های خارجی به طور رسمی دستیار کی روش معرفی اش کرده اند در مصاحبه ای با سایت deporticos درباره بزرگترین مشکلی که در تیم ملی فوتبال ایران با آن مواجه است، می گوید: «زمانی که به جام جهانی راه یابید، باید نگاه واقع بینانه ای داشته باشید. گرما و رطوبت برای بسیاری از بازیکنان در مسابقات چالش خواهد بود. ما زمان کمی برای آماده سازی داریم و این ایده آل نیست، در حالت ایده آل یک سال باید تیم را داشته باشیم اما کی روش تیم را می شناسد و بازیکنان او را می شناسند، زیرا او آنها را در دو جام جهانی اخیر آموزش داده است.»
دِ سا درباره سابقه همکاری اش با کی روش در تیم ملی مصر می گوید: «در جام ملت های آفریقا فراتر از انتظارات بودیم. وقتی به پایان رسیدیم در آفریقا چهارم یا پنجمین تیم بودیم. ما مراکش، ساحل عاج و کامرون را شکست دادیم. متأسفانه بازی مقدماتی جام جهانی را دوباره در ضربات پنالتی به سنگال باختیم. هدف ما صعود به جام جهانی بود که به آن نرسیدیم. ما خاطره خوبی را در مصر به جا گذاشتیم اما نتوانستیم برای مدت طولانی آنجا بمانیم.»
به نوشته سایت sowetanlive او درباره دیدار با اروگوئه و سنگال گفت: «این دو بازی به ما ایده خوبی درباره شناخت از تیم می دهد. من ممکن است برای تماشای برخی از بازیکنان با باشگاه هایشان به اروپا پرواز کنم و احتمالاً یک هفته قبل از رفتن به قطر در دبی اردو خواهیم داشت.»
همه اینها البته در شرایطی است که کی روش اغلب نشان داده که خودش رهبری تیم و کادرفنی را برعهده دارد و کیفیت دستیارانش تأثیر چندانی بر عملکرد او در مربیگری و هدایت تیم نمی گذارد. او به قول خودش یک تیم می خواهد و این تیم بودن، از هر رزومه ای برای کی روش مهم تر است.

منبع ایران ورزشی

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول