کمیته رفاهی
 

شانس قهرمانی آسیا به استقلال و پرسپولیس رو کرد

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 165 ] - شنبه, 1 خرداد 1400
شانس قهرمانی آسیا به استقلال و پرسپولیس رو کرد

یک تصمیم جدید از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا می تواند تیم های ایرانی را برای قهرمانی در مسیر آسان تری قرار دهد. بحث میزبانی نمایندگان فوتبال ایران در رقابت های...

یک تصمیم جدید از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا می تواند تیم های ایرانی را برای قهرمانی در مسیر آسان تری قرار دهد.

بحث میزبانی نمایندگان فوتبال ایران در رقابت های باشگاهی و ملی در شرایط پاندمی کووید-19طی این چند وقت اخیر حواشی زیادی به دنبال داشته است. گرفتن میزبانی تیم ملی ایران در بازی های باقی مانده مقدماتی جام جهانی 2022 اوج این حواشی بود که با وجود پیگیری و اعتراضات فدراسیون فوتبال ایران به نتیجه نرسید و شاگردان اسکوچیچ باید در بحرین، 4 دیدار نهایی خود در دور گروهی را برگزار کنند؛ این در حالی است که پیش از این طبق عرف میزبان-میهمان، تیم ملی ایران باید حداقل 3 دیدار خود را که در دور رفت به عنوان میهمان در خانه حریف بازی کرده بود در تهران برگزار می کرد.

باشگاه های ایرانی هم طی این چند وقت اخیر از بحث میزبانی متضرر شده اند. ایران با وجود داشتن 4 نماینده در 5 گروه، هیچ میزبانی را در دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا 2021 نداشت. تیم های فولاد، تراکتور، استقلال و پرسپولیس در شرایطی نابرابر بازی های خود را در دیگر کشورها (عربستان، امارات و هندوستان) برگزار کردند؛ این در حالی بود که طبق پیش بینی اولیه حداقل میزبانی یک یا دو گروه می توانست به ایران تعلق یابد.

چنین مشکلی را در فینال لیگ قهرمانان آسیا 2020 هم داشتیم؛ جایی که پرسپولیس به دیدار پایانی مسابقات راه یافت اما برخلاف تصور اولیه، از میزبانی این دیدار حساس بازماند. در حالی که انتظار می‌رفت کشور ایران به واسطه صعود پرسپولیس به فینال، میزبان دیدار نهایی باشد در نهایت کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد که دوحه قطر میزبان این بازی است؛ بازی که پرسپولیس در آن شکست خورد و از کسب جام بازماند.

بر اساس تصمیم گیری های جدید اما تیم های ایرانی این شانس را دارند که در صورت صعود به دیدار پایانی لیگ قهرمانان آسیا در فصل جاری، از امتیاز میزبانی بهره ببرند؛ اتفاقی که بی شک می تواند به شدت به نفع این تیم ها باشد و به یک حسرت طولانی برای فوتبال ایران پایان دهد.

 با توجه به شرایط پاندمی کووید-19 سال گذشته که منجر به برگزاری مسابقات فینال لیگ قهرمانان آسیا در‌سال 2020 به صورت تک‌‌بازی و در زمین بی طرف شد و‌ بر اساس آن تیم های فینالیست از حق میزبانی محروم گردیدند، لذا بر اساس تصمیمات جلسه 29 آپریل 2021 کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا، بازی دوم فینال مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در سال 2021 در منطقه غرب و‌به میزبانی تیم فینالیست منطقه غرب آسیا برگزار خواهد شد.

بر اساس تصمیم گیری صورت گرفته، این چرخش میزبانی در منطقه شرق و غرب آسیا در سالهای آتی ادامه خواهد یافت. به این ترتیب تیم های ایرانی می توانند در صورت صعود به دیدار پایانی لیگ قهرمانان آسیا، با داشتن فرصت میزبانی در یکی از دو دیدار این مرحله، شانس قهرمانی بیشتری نسبت به ادوار قبل داشته باشند.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول