کمیته رفاهی
 

گزارش ویژه؛ چه تیمی قهرمان لیگ بیستم می شود؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 187 ] - چهارشنبه, 22 اردیبهشت 1400
گزارش ویژه؛ چه تیمی قهرمان لیگ بیستم می شود؟

تیم سپاهان با یک بازی بیشتر در صدر جدول قرار دارد و در هفته‌های آینده فرصتی ویژه برای کسب جام قهرمانی خواهد داشت. پرسپولیس در دقیقه 86 دروازه خود را باز ...

تیم سپاهان با یک بازی بیشتر در صدر جدول قرار دارد و در هفته‌های آینده فرصتی ویژه برای کسب جام قهرمانی خواهد داشت.

پرسپولیس در دقیقه 86 دروازه خود را باز شده دید تا سپاهان همچنان در جایگاه نخست باقی بماند و پرسپولیس با یک بازی کمتر، دوم شود. نکته مهم اما شکست استقلالی بود که با توقف پرسپولیس و سپاهان، می‌توانست با کسب یک پیروزی، به صدر جدول نزدیک شود اما این اتفاق رخ نداد تا شاگردان نویدکیا همچنان شانس اصلی قهرمانی لقب بگیرند.

پیش از هفته بیست و سوم، استقلال با دو بازی معوقه 34 امتیازی است و می‌تواند در حالت مطلوب 40 امتیازی شود. پرسپولیس از 21 بازی 42 امتیاز گرفته و همچنان میانگین قهرمانی را دارد. سپاهان در تفاضل گل با پرسپولیس مساوی است و به همین خاطر، اگر قرمزها بازی معوقه را با پیروزی پشت سر بگذارند، در هر صورت به صدر جدول خواهند رسید.

 

تیم سپاهان برای قهرمانی در لیگ برتر، باید 15 امتیاز دیگر کسب کند و در این صورت، بعید است پرسپولیس یا استقلال، به این تیم برسند. نکته مهم این است که میانگین رتبه حریفان سپاهان، 9.5 است و در واقع این تیم به نسبت پرسپولیس و استقلال، با تیم‌های به مراتب ضعیف‌تری دیدار خواهد کرد. تیم استقلال بیشترین تعداد بازی خانگی را خواهد داشت و پرسپولیس پس از انجام دربی، تنها 3 بازی دیگر را در ورزشگاه آزادی برگزار می‌کند.

 

* سپاهان؛ شرایط مطلوب برای حفظ صدرنشینی

تیم سپاهان در بازی‌های آینده خود تا پایان فصل، دو دیدار با مدعیان یعنی استقلال و فولاد خواهد داشت که هر دو خارج از خانه خواهد بود. اما طلایی پوشان همچنان در هفته ما قبل پایانی، یک بازی حساس با ذوب آهن خواهند داشت که از اهمیت بسیار بالایی برخورد خواهد بود.

شاید ساده ترین بازی تیم نویدکیا، مقابل ماشین سازی باشد که احتمال دارد در دو هفته آینده سقوط این تیم قطعی شود و کار برای سپاهان راحت تر باشد. آن‌ها همچنین دیدار‌هایی با چندتیم میانه جدول یعنی مس، پیکان، صنعت نفت و پدیده خواهند داشت.

 

اگر نتایج سپاهان، مثل دور رفت باشد، این تیم 17 امتیاز از بازی‌های باقی مانده کسب خواهد کرد که در این صورت با 62 امتیاز، شرایط بسیار خوبی را برای خود رقم خواهد زد. نباید فراموش کرد که تاکنون هیچگاه، دو تیم مختلف در لیگ ایران بیش از 59 امتیاز کسب نکرده‌اند.

 

* پرسپولیس؛ قهرمان، با الگوی دور رفت؟

پرسپولیس بازی‌های سخت‌تری را به نسبت دیگر مدعیان خواهد داشت. قرمزها باید با استقلال، تراکتور و فولادِ مدعی بازی کنند. دو بازی با گل گهر و آلومینیوم که در بین تیم‌های بالانشین هستند دارند و همچنین تقابل ذوب آهن که برای فرار از سقوط تلاش می‌کند هم در پیش است.

قرمزها همچنین تقابل با مس رفسنجان، ماشین سازی تبریز و پیکان تهران را خواهند داشت که شاید دیدارهای به مراتب ساده تری باشند.

 

 

نکته مهم این است که پرسپولیس در نیم فصل اول باوجود تساوی مقابل ذوب آهن و استقلال، 20 امتیاز از این دیدارها گرفت و حالا اگر عملکرد دور رفت خود را تکرار کند، 20 امتیاز خواهد داشت و 64 امتیازی می‌شوند که بالاترین تعداد امتیاز در بین مدعیان خواهد بود.

 

* استقلال؛ عملیات دشوار برای سبقت از دو مدعی

آبی پوشان پایتخت در لیگ قهرمانان آسیا عملکرد فوق العاده ای داشتند و بالاتر از رقبای قطری و عربستانی، صدرنشین شدند اما تیم فرهاد مجیدی شروع خوبی در لیگ برتر نداشت و به ذوب آهن باخت. حالا استقلال 10 بازی دارد و متوسط رتبه حریفانش هم 8.1 است.

استقلال باید با پرسپولیس، تراکتور و سپاهان مدعی بازی کند که در دور رفت فقط تراکتور را شکست داد. بازی های دیگر استقلال مقابل صنعت نفت، پدیده، نفت مسجدسلیمان و سایپاست که هواداران این تیم انتظار پیروزی قطعی از آن دارند اما شاید بازی با نساجی قعرنشین چندان هم ساده نباشد.

همچنین استقلال دو بازی سخت و سرنوشت ساز با آلومینیوم و گل گهر در دو هفته متوالی دارد. آبی ها در دور رفت 18 امتیاز از رقبا گرفتند که اگر آن الگو تکرار شود، 52 امتیازی می‌شوند. اما نکته مهم این است که هرگز نشده سه تیم بالای جدول در بازی های دور برگشت، دقیقا مثل دور رفت عمل کنند.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول