کمیته رفاهی
 

صفر تا صد بازار نقل و انتقالات زمستانی ایران

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 203 ] - شنبه, 2 اسفند 1399
صفر تا صد بازار نقل و انتقالات زمستانی ایران

دور رفت رقابت های لیگ برتر  به انتها رسید و از ساعاتی پیش یعنی وارد شدن به روز دوم اسفندماه به مدت 26 روز تیم‌ها می‌‍توانند نسبت به تقویت خ...

دور رفت رقابت های لیگ برتر  به انتها رسید و از ساعاتی پیش یعنی وارد شدن به روز دوم اسفندماه به مدت 26 روز تیم‌ها می‌‍توانند نسبت به تقویت خود اقدام کنند.

هیچ کس فکرش را نمی‌کرد دیدار پایانی نیم فصل اول رقابت‌های لیگ بیستم، پایانی اینچنینی داشته باشد و تیم فوتبال گل گهر که مقتدرانه با شکست سپاهان وارد کارزار شده بود، 5 گل از شاگردان یحیی گل‌محمدی بخورد و با 22 امتیاز در رتبه نهم به کار خود خاتمه دهد.


همین نتیجه تعیین کننده قهرمان نیم فصل اول رقابت‌ها نیز شد و پرسپولیس که شروع خوبی در رقابت‌ها نداشت، با کسب 30 امتیاز بالاتر از تمام مدعیانی قرار گرفت که 14 هفته صدر جدول را به نام خودشان زده بودند. 


حالا رقیبان پرسپولیس به خوبی می‌دانند که کار آسانی برای جلوگیری از پنجمین قهرمانی متوالی این تیم ندارند و در پایین جدول نیز سه تیم ماشین سازی، نساجی مازندران و ذوب آهن به شدت خطر سقوط را احساس می‌کنند؛ حالا هم تیم‌‎هایی که به دنبال قهرمانی لیگ بیستم هستند و هم آنهایی که قصد سقوط ندارند، با تمام توان به دنبال تقویت خودشان هستند، تا در این رقابت فشرده از رقبا جا نمانند.
در ادامه این مطلب به مرور شرایط تیم‌های مختلف خواهیم پرداخت و اشاره خواهیم کرد که چه تیم‌‍‌هایی لقب  فعال‌ترین تیم‌های پنجره نقل و انتقالات را به نام خودشان خواهند زد.

 

*گل‌گهر؛ این گروهی نیست که ژنرال تحمل کند
شکست ناباورانه 5 بر صفر در دیدار معوقه هفته دهم لیگ برتر اگرچه روزی بسیار تلخ را برای تیم امیرقلعه نویی رقم زد ولی این مربی را به خوبی مطلع کرد که برای ماندن در عرصه رقابت باید به تقویت تیم خود مبادرت کند. تیم فوتبال گل‌گهرسیرجان از نظر مهره قابل مقایسه با مدعیان قهرمانی و کسب سهمیه نیست و اگر مدیران این باشگاه چنین انتظاراتی از سرمربی تیمشان دارند، راهی جز حضور فعال در بازار ندارند. حضور مرتضی تبریزی در گل گهر قطعی شده، ولی این تیم هم در بخش دفاعی، هم در بخش میانی و هم خط حمله خود نیاز به تقویت دارد و احتمالا خبرهای زیادی از ورود بازیکنان جدید و سرشناس به جمع آبی پوشان سیرجانی خواهیم شنید، که این تیم را اگر نگوییم فعال ترین، که به یکی از فعال ترین تیم های پنجره زمستانی بدل خواهد کرد.

*نساجی مازندران؛ استفاده از هر 6 سهمیه برای تغییر تیم! 
مجید جلالی پس از قبول هدایت قرمزپوشان قائمشهری به وضوح در یکی از مصاحبه‌های خود اعلام کرد که جای برخی بازیکنان در تیم نیست؛ پس از این اظهارنظرها بود که روزبه شاه‌علیدوست جدا شد و به خیبرخرم آباد پیوست و امیرحسین موسی زاده و کریم اسلامی هم در آستانه جدایی از این تیم هستند. آرمان قاسمی دیگر بازیکنی به شمار می رود که نیم فصل دوم را در پیکان تیم سابق خود توپ خواهد زد. کار برای مدیران نساجی مازندران بسیار سخت خواهد بود؛ در میانه فصل بازیکنان با کیفیت در دسترس نیستند و اگر باشند هم با مبلغ بالا حاضر به عقد قرارداد با تیمی خواهند شد که رتبه خوبی در جدول رده بندی ندارد.به جز علی آل کثیر و رضا جلالی راد که به نساجی پیوستند از رضا دهقانی و محمدرضا خلعتبری و همچنین دو بازیکن فولاد به عنوان خریدهای احتمالی قرمزپوشان نام برده می شود. بدون تردید در این هفته خبرهای زیادی درباره نساجی و تقویت این تیم خواهیم شنید و مجید جلالی از هر 6 سهمیه خود برای تقویت تیمش بهره خواهد برد.

 

*تراکتور؛ احسان می‌ماند خریدهای اول از ماشین
قرمزپوشان آذربایجانی در حال حاضر 2 جای خالی برای خرید بازیکنان جدید دارند. مدیران این باشگاه در وهله اول به دنبال جلب رضایت باشگاه‌ها و بازیکنان مدنظرشان هستند و در صورتی که در این مسیر موفق باشند، احتمال خروج میثم تیموری، وفا هخامنش، حمزاوی و میلاد فخرالدینی وجود دارد. البته این در صورتی خواهد بود که آنها در جذب علیرضا ابراهیمی مدافع گل گهر سیرجان، محمد اهل شاخه مدافع نفت آبادان، پیمان بابایی مهاجم ماشین سازی، بازگرداندن ابوالفضل رزاق پور مدافع چپ تیم فوتبال ماشین سازی و البته جذب شهریار مغانلو موفق عمل کنند. در غیر اینصورت بعید به نظر می رسد، محمدرضا زنوزی مالک باشگاه تراکتور، رضایت بازیکنان خود را برای جدایی از تیم صادر کند. مالکی که رضایت حاج‌صفی را برای ادامه کار جلب کرده است.

 

 

*پرسپولیس؛ به دنبال یک مهاجم و یک مدافع میانی 
یحیی گل‌محمدی پایان بسیار خوب و روحیه بخشی در نیم فصل اول داشت؛ با این حال سرخپوشان پایتخت همچنان در برخی پست‌ها با کمبود بازیکن مواجه هستند. پس از جدایی شجاع خلیل زاده نام های زیادی برای جانشینی او مطرح شده، ولی هیچ کدامشان رسمی نشدند تا همچنان جذب یک مدافع میانی اولویت اول کادر فنی پرسپولیس باشد. در خط تهاجمی نیز اگرچه مهدی ترابی بازگشته و بسیاری از دغدغه های گل‌محمدی را رفع خواهد کرد، اما فقدان یک مهاجم تمام کننده چیزی بود که سرخپوشان را در طول نیم فصل و فینال آسیا رنجاند و دومین ماموریت مدیران باشگاه نیز جذب یک مهاجم خواهد بود. از نام هایی نظیر شهریار مغانلو بازیکن فصل گذشته پیکان به عنوان گزینه اصلی یاد می‌شود و این اتفاق احتمالا رخ خواهد داد. در این بین جدایی آرمان رمضانی که نیم فصلی ناامید کننده را در جمع سرخپوشان تجربه کرد، تقریبا قطعی به نظر می رسد و بازیکنان نظیر علی شجاعی نیز احتمال جدایی‌ یا معاوضه‌اش وجود دارد.

 

*پیکان؛ تارتار به دنبال نزدیک کردن تیم به تفکراتش 
مهدی تارتار چند روز پس از قبول هدایت پیکان، پس از پیروزی در اولین مسابقه، در اقدامی غیر منتظره از مربیگری این تیم استعفا داد که البته با اصرار مدیران باشگاه بازگشت. او اعتقاد داشت ابزارهای مناسبی برای پیاده کردن ایده های تاکتیکی‌اش ندارد؛ با این حال ادامه داد و توانست نتایج خوبی هم کسب کند. مسلم مجدمی و آرمان قاسمی دو بازیکنی هستند که از امروز می‌توانند در قالب تفکرات تارتار درآیند و همچنین به دنبال جذب یک دروازه بان، یک مدافع وسط، یک مدافع چپ، یک هافبک تدافعی و یک وینگر نیز هست. در صورتی که مدیران باشگاه پیکان بتوانند این خواسته‌های سرمربی‌شان را که آسان هم نیست، جامه عمل بپوشانند، چند بازیکن از این تیم جدا خواهند شد. البته در مورد شاهین طاهرخانی به نظر می رسد کار تمام شده است و او در نیم فصل دوم از پیکان جدا می شود؛ پس نام پیکان را نیز باید به تیم هایی اضافه کنیم که 26 روز پرخبر را خواهند ساخت.


*ذوب‌آهن اصفهان؛ کار سخت مجتبی حسینی در تیم از هم گسیخته 
مجتبی حسینی مسئولیت بسیار سختی را در اصفهان پذیرفته است؛ او در شرایطی این تیم را با رتبه چهارم ترک کرد که مهره های کلیدی پرشماری در جمع سبزپوشان بودند ولی حالا دیگر اثری از آنها نیست. او اما حالا در 26 روز پیش رو این فرصت را دارد تا در پست هایی که احساس نیاز می‌کند، بازیکنان مورد نظرش را جذب کند. احتمالا او نگاهی ویژه به تیم نیم فصل اول خود و بازیکنانی خواهد داشت که با او نامشان در فوتبال ایران مطرح شد؛ که در این صورت جدایی برخی بازیکنان ذوب آهن اجتناب ناپذیر خواهد بود. علی دشتی و فرشاد محمدی مهر پیش از انتخاب سرمربی، از مدیران باشگاه درخواست فسخ قرارداد داشتند و احتمالا با پیشنهادهایی هم روبرو شده اند. از سوی دیگر شنیده می شود بازیکنانی نظیر رضا دهقانی و مهدی کیانی از تیم همشهری مورد توجه قرار دارند. ذوب آهن نیز می‌تواند یکی از تیم های خبرساز در پنجره زمستانی ای باشد که تا پایان روز 28 اسفندماه ادامه دارد. 

 

*مس رفسنجان؛ تقویت با حفظ نظم تیمی 
محمد ربیعی اگرچه در شروع رقابت های لیگ بیستم روزهای سختی را تجربه کرد، ولی از میانه نیم فصل توانست رفته رفته آرامش را به اردوی تیمش اضافه کند. چند بازیکن از سعید کریمی و رحیم زهیوی هم کارشان با نارنجی پوشان رفسنجانی تمام شده است. ربیعی در آخرین مصاحبه خود تاکید داشت، برای تقویت تیمش اقدام خواهد کرد ولی این کار را با در نظر گرفتن این اصل انجام خواهد داد که نظم تاکتیکی تیمش و انسجامی که به سختی در نیم فصل اول به دست آورده، از هم نپاشد. آنها در صف خرید حداقل سه بازیکن باتجربه و کیفی برای ادامه درخشش در لیگ اند. 

 


*صنعت نفت آبادان؛ کار سخت برای حفظ مهره‌های کلیدی 
در شرایطی که در پنجره زمستانی بسیاری از تیم ها به دنبال تقویت خود هستند، کار برای مدیران باشگاه‌هایی که از عهده پرداخت مطالباتشان برنیامده اند، بسیار سخت خواهد شد. بازیکنان این تیم‌ها به راحتی می توانند با توجه به بند عدم دریافت حقوق دو ماه، به صورت یکطرفه فسخ کنند و راهی تیم‌هایی شوند که شرایط مالی بهتری پیش پای آنها می گذارند. علی آل کثیر تا اینجا جدا شده قطعی نفت آبادان است ولی طالب ریکانی ستاره این تیم در نیم فصل اول نیز پیشنهاداتی در اختیار دارد. البته سیروس پورموسوی برای جذب 5 بازیکن درخواست داده که اولویت او حضور یک مدافع چپ و یک مهاجم است. نفت آبادان از جمله تیم هایی خواهد بود که ممکن است به دلیل مشکلات مالی برخی مهره های کلیدی خود را از دست بدهد.


*سپاهان؛ محرم با کم‌ترین تغییرات به فکر ادامه فصل 
طلایی پوشان اصفهانی یکی از بهترین تیم های نیم فصل اول بوده اند که مسابقات را با رتبه خوبی نیز تمام کردند و به نظر نمی رسد با توجه به بازیکنان با کیفیتی که در این تیم وجود دارد، شاهد تغییرات آنچنانی باشیم . مهدی کیانی یکی از سرشناس ترین بازیکنان لیگ برتر به شمار می رود که در پنجره زمستانی پس از دو سال و نیم حضور در سپاهان از این تیم جدا خواهد شد. ضمن اینکه زمزمه هایی در مورد درخواست رضا دهقانی و محمدرضا خلعتبری نیز برای جدایی شنیده می شود. البته یک باشگاه نیز برای جذب رضا میرزایی درخواست داده است. برای تقویت تیم محرم نویدکیا در پست هافبک دفاعی به دنبال یک مهره بازیساز است، که اکبر صادقی ( اولین جدا شده رسمی شهرخودرو) یکی از گزینه های او به شمار می رود. 

 

 

*استقلال؛ شاید خروجی های خبرساز 
استقلال نیز از جمله تیم هایی به شمار می رود که شاید زیاد شاهد تغییر و تحول در نفرات این تیم نباشیم؛ با این حال و با توجه به شرایطی که آبی پوشان تهرانی تجربه می کنند، شاید چند بازیکن تصمیم به جدایی بگیرند. سیاوش یزدانی یکی از بازیکنانی است که اخبار جدی ای در مورد جدایی او شکل گرفته است اما همه چیز به نیمکت استقلال و آینده آن بستگی دارد و همه معادلات خلاصه در نام محمود فکری است.برای هواداران اما اولویت اصلی بازگرداندن امید ابراهیمی یا جذب یکی دو هافبک و البته تعیین تکلیف هرویه میلیچ بود. 

 

*آلومینیوم اراک؛ با آرامش به دنبال تقویت 
رسول خطیبی توانسته با آلومینیوم اراک در اولین حضور لیگ برتری نتایج فوق العاده ای کسب کند؛ چند بازیکنی که در روزهای ابتدایی لیگ بیستم وارد شدند، تا حدودی نیازهای سرمربی جوان این تیم را پوشش دادند، با این حال سرمربی آلومینیوم به دنبال جذب 4 الی 5 بازیکن دیگر است. او برای همین منظور شرایط بازیکنان مختلفی را زیر نظر گرفته و بازیکنان شاغل در لیگ یک نیز از چشم او دور نمانده اند. 

 

 

*سایپا؛ پیشگیری با جذب مهره های تاثیرگذار 
ابراهیم صادقی در این فصل توانسته به مراتب نتایجی بهتر از فصل گذشته بگیرد، ولی در پایان نیم فصل با کسب 17 امتیاز رتبه سیزدهم جدول رده بندی را در اختیار دارد. این مربی در نیم فصل به دنبال تقویت تیم خود خواهد بود و به احتمال فراوان نفراتی را به جمع نارنجی پوشان اضافه می کند که توانایی تاثیرگذاری در بازی های این تیم را داشته باشند. 

 

*شهرخودرو؛ کار سخت برای حفظ ستاره ها 
اگرچه وطنخواه سرپرست مدیرعاملی باشگاه شهرخودرو در آخرین مصاحبه خود تاکید کرده که مشکلات تیم حل شده و قصد تقویت تیم را در نیم فصل دوم دارند، ولی این ماموریت کار آسانی نخواهد بود. همین حالا مشتریان پر و پا قرصی به دنبال جذب برخی بازیکنان این تیم نظیر امین قاسمی نژاد، حسن جعفری و ... هستند. از طرفی روح الله سیف اللهی و سعید جلالی راد قراردادشان را چند روز پیش به صورت یکطرفه فسخ کردند و اکبر صادقی نیز دیگر بازیکنی به شمار می رود که نیم فصل دوم را در تیمی دیگر توپ خواهد زد. به نظر می رسد مدیران باشگاه هایی که به دنبال تقویت تیم خود هستند، شهرخودرو و بازیکنان این تیم را به دقت زیر نظر داشته باشند.

 

 

*نفت مسجد سلیمان؛ ابهام پس از مجتبی حسینی 
ادامه مشکلات مالی در تیم نفت مسجد سلیمان که نتایج بسیار خوبی با مجتبی حسینی کسب کرده بود، سبب شد تا مدیران این باشگاه مهم ترین مهره تیم را از دست بدهند. حالا اگر در نیم فصل برخی بازیکنان این تیم نیز جدا شوند، هیچ تعجبی نخواهد داشت. برخی بازیکنان این تیم هنوز مطالبات فصل گذشته را دریافت نکرده اند و اگر بند جدایی‌ای مرتبط با این موضوع در قرارداد داشته باشند، مشکلی برای فسخ یکطرفه نخواهند داشت. بازیکنان نفت مسجد سلیمان و به خصوص نفراتی که در نیم فصل اول درخشیده اند، شاید همین حالا کارشان با تیمی که قرار است نیم فصل دوم در آن بازی کنند، تمام شده باشد و سرمربی جدید این تیم کار بسیار سختی در نیم فصل دوم پیش رو خواهد داشت.

 

*ماشین سازی؛ شرایط مبهم در تیم قعرنشین 
به احتمال زیاد پنجره نقل و انتقالات زمستانی با جابجایی چند بازیکن میان دو تیم ماشین سازی و تراکتور آغاز خواهد شد. ماشین سازی نیز مانند شهرخودرو، نفت مسجد سلیمان و نفت آبادان شرایط خوبی از بعد مالی ندارد و به احتمال زیاد مهره های تاثیرگذار این تیم در نیم فصل اول نظیر پیمان بابایی، ابوالفضل رزاق پور و ... مسیر متفاوتی را در ادامه رقابت ها دنبال خواهند کرد و مدیران این باشگاه کار سختی برای تقویت تیم در پنجره زمستانی خواهند داشت.


*فولاد؛ پنجره ها برای نکونام باز می شود؟
باشگاه فولاد خوزستان به دلیل پرونده ای که انتقال محمد بلبلی به این تیم باز کرد، در انتظار رای کمیته عالی ورزش (CAS) به سر می برد. جواد نکونام در شرایط فعلی چاره ای جز حفظ بازیکنان فعلی ندارد و باید امیدوار باشد تا رای CAS هر چه زودتر صادر شود.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول