کمیته رفاهی
 

فینال لیگ قهرمانان 2021 در ورزشگاه آزادی؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 235 ] - دوشنبه, 29 دی 1399
فینال لیگ قهرمانان 2021 در ورزشگاه آزادی؟

برخلاف فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا، این بار بازی فینال احتمالا به صورت رفت و برگشت برگزار می‌شود. این خبری است که روزنامه الاتحاد منتشر و ادعا کرده که با...

برخلاف فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا، این بار بازی فینال احتمالا به صورت رفت و برگشت برگزار می‌شود.

این خبری است که روزنامه الاتحاد منتشر و ادعا کرده که بازی نهایی روز 30 آبان و 6 آذر برگزار خواهد شد تا تکلیف بازی نهایی لیگ قهرمانان 25 روز زودتر از فصل گذشته روشن شود. این در حالی است که روز گذشته کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت رسمی اعلام کرد که بازی های مرحله گروهی به شکل متمرکز برگزار خواهند شد اما درباره رقابت های مرحله حذفی خبری منتشر نشد.

* اولین فصل ACL با حضور 40 تیم
امسال برای اولین بار لیگ قهرمانان آسیا با حضور 40 تیم برگزار خواهد شد. این در حالی است که اولین دوره رقابت های ACL با حضور 24 تیم به انجام رسید و بعد به 28 تیم افزایش یافت و سپس در سال 2008 مانند لیگ قهرمانان اروپا، بازی ها 32 تیمی شد و حالا پس از دوازده سال برگزاری مستمر مسابقات با این فرمت، ای اف سی تصمیم گرفته که دو گروه به هر منطقه اضافه کند.

* میهمانان ناخوانده در منطقه شرق و غرب
افزایش 8 تیم سبب شده تا لیگ های سطح دو و سه آسیا نیز سهمیه لیگ قهرمانان آسیا داشته باشند. در منطقه غرب آسیا، قرار است که لیگ ترکمنستان، تاجیکستان و هندوستان یک سهمیه مستقیم داشته باشند؛ استقلال دوشنبه، گوآ و کوپه داغ سه تیمی هستند که حضورشان در لیگ قهرمانان قطعی شده و سهمیه کشورهای ازبکستان و عراق نیز افزایش یافته است. در منطقه شرق، تیم هایی از ویتنام، سنگاپور، هنگ کنگ و فیلیپین فرصت حضور در لیگ قهرمانان را پیدا کرده اند.

* مرحله حذفی چه زمانی برگزار خواهد شد؟
اگرچه هنوز ای اف سی زمان دقیق برگزاری مرحله حذفی را اعلام نکرده اما گمانه زنی ها حاکی از برگزاری مرحله حذفی در اواخر تابستان و اوایل پاییز است. آنطور که روزنامه الاتحاد نوشته، مرحله یک هشتم نهایی روز 22 و 23 شهریور، مرحله یک چهارم نهایی 5 و 6 مهر، مرحله نیمه نهایی 27، 28 مهر و 4، 5 آبان برگزار خواهد شد و فینال نیز همانطور که گفته شد 30 آبان و 6 آذر خواهد بود.

 

* بازی برگشت فینال؛ غرب یا شرق؟
نکته جالب این است که احتمالا دیدارهای مرحله یک هشتم نهایی و یک چهارم نهایی به صورت تک بازی خواهد بود و مرحله نیمه نهایی و فینال رفت و برگشت برگزار می‌شود. اما هنوز اعلام نشده که آیا دوباره این تک بازی ها در قطر خواهند بود یا این که ای اف سی طبق قرعه کشی یا هر فرآیند دیگری، میزبان را تعیین خواهد کرد. نکته مهم دیگر این است که سال 2020 قرار بود بازی برگشت فینال به میزبانی غرب آسیا (تیم حاضر در فینال) برگزار شود و در واقع دوباره جام در ورزشگاه آزادی اهدا می‌شد اما شیوع ویروس کرونا سبب شد تا قطر میزبانی را برعهده گیرد. حالا باید دید که ای اف سی درباره فینال سال 2021 چه تصمیمی می‌گیرد.

 

* کرونا همه چیز را تعیین می‌کند!
این گمانه زنی ها در حالی صورت گرفته که ای اف سی به خوبی می‌داند تصمیم گیر نهایی درباره شیوه برگزاری رقابت ها، میزان شیوع ویروس کرونا و واکسیناسیون کشورهاست. اگر کشورهای درگیر نتوانند ایمنی جمعی را از طریق واکسن برقرار کنند، احتمال دارد که میزبانی از آن ها گرفته شود و اگر تعداد چنین کشورهایی زیاد باشد، شاید کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم بگیرد که مرحله حذفی نیز متمرکز باشد؛ بنابراین رئیس کروناست!

 

 

جدول بازی های مرحله غرب:
مرحله پلی آف (تک بازی)
7 اپریل (18 فروردین)

 

مرحله گروهی (رفت و برگشت)
14 تا 30 اپریل (25 فروردین تا 10 اردیبهشت 1400)

 

مرحله یک هشتم نهایی (تک بازی)
13 و 14 سپتامبر (22 و 23 شهریور)

 

مرحله یک چهارم نهایی (تک بازی)
27 و 28 سپتامبر (5 و 6 مهر)

 

مرحله نیمه نهایی (رفت و برگشت)
رفت: 19 و 20 اکتبر (27 و 28 مهر)
برگشت: 26 و27 اکتبر (4 و 5 آبان)

 

فینال (رفت و برگشت)
رفت: 21 نوامبر (30 آبان)
برگشت: 27 نوامبر (6 آذر)

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول