کمیته رفاهی
 

داستان آن دو پنالتی مفت، ساده و بچه گانه

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 378 ] - یکشنبه, 30 آذر 1399
داستان آن دو پنالتی مفت، ساده و بچه گانه

احتمالا یادآوری فینال لیگ قهرمانان سال 2020 تا همیشه برای دو بازیکن پرسپولیس تلخ‌تر از سایر بازیکنان باشد . ماجراهای لیگ قهرمانان آسیا هم با تمام خاطرات ...

احتمالا یادآوری فینال لیگ قهرمانان سال 2020 تا همیشه برای دو بازیکن پرسپولیس تلخ‌تر از سایر بازیکنان باشد .

ماجراهای لیگ قهرمانان آسیا هم با تمام خاطرات تلخ و شیرینش برای فوتبال ایران و به خصوص پرسپولیس و هواداران با یک خاطره غمبار دیگر به انتها رسید؛ جامی که با شکست 2 بر صفر سرخپوشان در مقابل الدحیل و شروع امیدوارکننده سپاهان آغاز شد ولی درنهایت این دو تیم سرخابی پایتخت بودند که خودشان را با تمام محدودیت هایی که داشتند، به مرحله پلی آف رساندند.

شکست استقلال مقابل پاختاکور در روز پراشتباه بازیکنان این تیم وغیبت چند بازیکن تاثیرگذار، پایانی بود بر رویاهای هواداران تیم آبی پایتخت ایران در این جام، ولی برای یحیی گل‌محمدی که خریدهای تازه واردش نمایشی خیره کننده داشتند، ماجراجوبی ادامه داشت و آنها پس از شروع ناامیدکننده ای که در بهمن ماه داشتند، در عین ناباوری یکی یکی حریفان را  کنار زدند و در روزهایی که به ندرت شاهد اشتباه از بازیکنان این تیم در قسمت های مختلف زمین بودیم، این سرخپوشان ایرانی بودند که در مصاف با زردپوشان عربستانی توانستند خودشان را به عنوان نماینده غرب آسیا در فینال سال 2020 باشگاهی آسیا معرفی کنند.

پرسپولیس مشکلات زیادی تا رسیدن روز 29 آذرماه پشت سر گذاشته بود و یک بررسی منطقی هم حکم به برتری تیمی می‎‌داد که هم از سازماندهی بهتری برای حضور در فینال برخوردار بود و هم اینکه چند روز پیش نیمه نهایی را پشت سر گذاشته بود و با فرم ایده آل به فینال رسید.

با تمام تفاوت هایی که دو تیم اولسان از کره جنوبی و پرسپولیس از ایران داشتند، اگر شاگردان یحیی گل‌محمدی با تمرکز بیشتری به این مسابقه وارد می شدند، شاید در پایان نتیجه چیزی جز شکست 2 بر 1 بود؛ اما آیا واقعا می شد، نتیجه چیزی غیر از این رقم بخورد که ثبت شد؟ پاسخ به این سوال ساده نیست ولی می توان از کلمه "شاید" برای آن استفاده کرد؛ شاید اگر احمد نوراللهی و مهدی شیری در دو صحنه کلیدی بازی تصمیم دیگری می گرفتند!

اشتباه اول؛ برای برنده شدن پرسپولیس و عبدی
« گل برای پرسپولیس؛ چه اشتباهی از بازیکنان اولسان و چه گلی توسط مهدی عبدی؛ آن هم در چه دقیقه ای.» این ها حرف های یکی از گزارشگرانی است که روز گذشته دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا را برای مخاطبان میلیونی‌اش گزارش کرد و بخشی از صحبت‌هایش به اشتباه مدافع راست تیم اولسان اختصاص دارد که توپ را از دست داد تا مهاجم پرسپولیس به بهترین نحو از آن بهره ببرد و گل اول بازی را به ثمر برساند.

 

 

اشتباه دوم؛ نورللهی و یک شوت بی‌هنگام
نوراللهی یکی از محبوب‌ترین بازیکنان پرسپولیس در میانه هوادارن این تیم به شمار می‌رود ولی شاید خودش هم در خواب نمی‌دید که خراب کننده شادی بی حد و حصری باشد که بیش از چند ثانیه در دل هواداران تیمش نماند. او در شرایطی که می‌توانست با کمی هوشیاری و موقعیت سنجی از زدن ضربه به پاهای بیت گارام که عنوان بهترین بازیکن جام را در پایان مسابقات از آن خود کرد، جلوگیری کند، بی مهابا با روی پای راست به پشت مچ پای بازیکن کره ای زد و شماره 10 اولسان که منتظر چنین فرصتی بود، خودش را نقش بر زمین کرد و اگرچه داور مسابقه در ابتدا موفق به تشخیص این خطای پنالتی نشد، ولی بازبینی صحنه با استفاده از تکنولوژی VAR به عبدالرحمن جاسم داور قطری بازی کمک کرد که اشتباه نکند و چند ثانیه پس از گلزنی مهدی عبدی بود که به سود اولسان پنالتی بگیرد. مرور تصاویر آهسته نشان می دهد که بیت‌‌گارام در صورتی که با خطای نوراللهی مواجه نمی شد، در بهترین حالت می‌توانست بازیکن هم تیمی در سمت چپ خط دفاعی پرسپولیس را برای یک ارسال صاحب توپ کند یا پس از مالکیت توپ بچرخد و توپ را به پشت محوطه جریمه بیاورد؛ دو گزینه ای که به مراتب خط کمتری نسبت به پنالتی جونیور روی دروازه حامد لک ایجاد می کرد و شانس گلزنی بالایی در اختیار بازیکنان اولسان قرار نمی داد.

 

 

 

 

اشتباه سوم؛ دستی که نباید بالا می‌آمد
احتمالا غیر عبدالرحمن جاسم که پس از بازبینی صحنه موفق به تشخیص خطای هند مهدی شیری شد، خیلی از حاضران در استادیوم جنوب قطر و همینطور بسیاری از بینندگان تلویزیونی خطای مدافع راست پرسپولیس در استفاده از دست راستش را دیده بودند. حتی از نوع نگاه و واکنش شیری و جونیور مهاجم اولسان هم می شد فهمید که بازبینی صحنه منجر به اعلام خطای پنالتی دوم به ضرر سرخپوشان خواهد شد. مهدی شیری می توانست با جایگیری بهتر بدون اینکه خطا کند از رسیدن توپ به جونیو جلوگیری کند و در بدترین حالت هم اگر او با دست راستش توپ را نمی زد، ضربه آکروباتیک مهاجم برزیلی اولسان به زیبایی وارد دروازه می شد. البته که واکنش لک، قرار گرفتن توپ در چارچوب و چند گزینه دیگر نیز قابل تصور هستند. اینکه مهدی شیری چه چیزی در ذهنش گذشته که تصمیم به بالا بردن دست هایش گرفته، سوال خیلی ها از اهالی فوتبال است و جواب این سوال را تنها خودش می داند.

 

 

 


هم احمد نوراللهی می‌توانست تصمیم و عملکرد بهتری در دقایق پایانی نیمه اول داشته باشد  و هم مهدی شیری. کارشناسان فوتبال از فشار و استرسی که بازیکنان در شرایط مسابقه با آن مواجه هستند، از دلایل اصلی چنین اشتباهات مهلکی نام می برند؛ اشتباهاتی که در سوی مقابل نیز از سوی مدافع تیم اولسان رخ داد ولی شاگردان یحیی گل محمدی دو بار در پاسخ به لغزش مدافع راست کره جنوبی اشتباه کردند تا تیمشان بازنده یکی دیگر از تاریخی ترین مسابقات فوتبالش باشد. بله این امکان وجود داشت که نوراللهی کاپیتان پرسپولیس و مهدی شیری مدافع راست تیم، تصمیمات بهتری بگیرند ولی هر دچه هست فعلا سال ها است که ما از اشتباهات خودمان می خوریم و بخش بدتر داستان این است که در طول تاریخ به این خودزنی عادت کرده ایم و سعی می کنیم از عامل های بیرونی برای توجیه شکست‎‌هایمان سوء استفاده کنیم.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول