کمیته رفاهی
 

کاری نکنید فوتبال تعطیل شود!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 269 ] - چهارشنبه, 30 مهر 1399
کاری نکنید فوتبال تعطیل شود!

به نظر می‌رسد به علت طولانی شدن شرایط کرونایی و عادت عموم جامعه به زندگی با این ویروس، پروتکل‌های بهداشتی لیگ برتر کمتر از گذشته رعایت می‌شود و...

به نظر می‌رسد به علت طولانی شدن شرایط کرونایی و عادت عموم جامعه به زندگی با این ویروس، پروتکل‌های بهداشتی لیگ برتر کمتر از گذشته رعایت می‌شود و روزانه رفت‌وآمدهای بی‌موردی در تمرین تیم‌ها وجود دارد.

بیستمین دوره لیگ برتر ایران از شانزدهم آبان زیر سایه سنگین ویروس کرونا آغاز می‌شود. در حالی که سازمان لیگ برنامه دقیق هفته اول و دوم را اعلام کرده، فدراسیون پزشکی – ورزشی با ارسال نامه‌ای خواهان به تعویق افتادن یک هفته‌ای این رقابت‌ها شده تا از هر گونه خطر احتمالی برای عوامل برگزاری مسابقات و فوتبالیست‌ها جلوگیری کند. پیش از این قرار بود مسابقات از دهم آبان آغاز شود.

افزایش شمار تلفات کووید 19 در ایران در فصل پاییز در شرایطی است که قبل از این هم از سوی مسئولان ارشد وزارت بهداشت به تیم‌های لیگ برتری هشدار داده شده بود که اگر فوتبال در اوایل تابستان با روزانه 50 تا 110 نفر فوتی به علت کرونا آغاز نشود، در پاییز هم آغاز نخواهد شد.

در واقع آمادگی تیم‌ها و باشگاه‌ها برای جلوگیری از ابتلای عوامل خود به کرونا و برگزاری مسابقات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، امروز به آن‌ها کمک کرده که باتجربه‌تر شوند و با وجود فضای سنگین بیماری بر جامعه، تمرینات تیم‌ها ادامه داشته باشد و آن‌ها از این بابت احساس نگرانی نکنند اما گذشت زمان و عادت به ویروس کرونا، باعث شده برخی نسبت به رعایت موارد بهداشتی بی‌مبالاتی کنند.

* زنگ هشدار برای لیگ برتر

ویروس کرونا ثابت کرده که به صورت عجیبی در حال تغییر چهره و پیشرفت و تطبیق خود با شرایط مختلف است. در نتیجه تیم‌هایی که در روزهای گذشته و به علت تکراری شدن وضعیت، کمتر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، باید مراقبت این ویروس باشند؛ ویروسی که در هفته‌های اخیر در کشورهای توسه یافته مانند ایتالیا و اسپانیا هم به شکل عجیبی در برخی از تیم‌ها رخنه کرده و فوتبالیست‌های بزرگی مانند رونالدو و ام‌باپه را هم بیمار کرده است.

زنگ هشدار برای سازمان لیگ و تیم‌های فوتبال با هشدار اخیر فدراسیون پزشکی - ورزشی به صدا درآمده و هرگونه ابتلای دسته جمعی در تیم‌ها شروع لیگ برتر را با مخاطره روبرو خواهد کرد و چه بسا در این صورت رقابت‌ها تعطیل شود چرا که در حال حاضر ایران از حیث فوتی‌های کرونا در رتبه دوم جهان قرار دارد.

این وضعیت جدیت و وسواس بیشتر از سوی تیم‌ها برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی را می طلبد تا جلوی تعویق مسابقات و در نتیجه عقب افتادن رقابت‌های باشگاهی و ملی را بگیرد.

* تلاش برای تعطیل نشدن فوتبال

اگر چه مدت‌ها از مناقشه برای شروع لیگ برتر فوتبال با توجه به شیوع کرونا گذشته است و اقدامات مخالفان شروع مسابقات به جایی نرسیده اما دقیقا مطابق آنچه گفته شده بود، شرایط کرونا در فصل پاییز بحرانی‌تر از بهار و تابستان اخیر شده و تیم‌ها باید بیشتر مراقبت کنند.

برای همه مسجل شد که اگر فوتبال در تابستان شروع نشده بود، امکان نداشت لیگ نوزدهم و جام‌حذفی به پایان برسد و در نتیجه، یکی از نمایندگان ایران در آسیا دست به کار بزرگی بزند و به فینال صعود کند.

علاوه بر این اثبات شد که اظهارنظرهایی از این دست که ابتلا به کرونا، آینده ورزشی فوتبالیست‌ها را با خطر بزرگی روبرو می‌کند، یک بهانه نادرست بود. در هر حال نیاز به توضیح بیشتر نیست که اگر الان هم دنبال ادامه زندگی عادی و برگزاری رقابت‌های فوتبال زیر سایه فوتبال هستیم، باید پروتکل‌های بهداشتی سفت و سخت‌تر از گذشته برگزار شود تا ماراتن لیگ برتر شروع نشده، تعطیل نشود.

شاید لیگ مدتی به تعویق بیفتد ولی تعطیلی تمرینات تیم‌ها ضربه مهلکی به فوتبال می‌زند و مدت‌ها تمرین و آماده‌سازی تیم‌ها را با خطر روبرو می‌کند که در این وضعیت، رعایت موارد بهداشتی و تجمع تمرینات تیم‌ها مهم‌ترین مساله برای پیشگیری از کرونا خواهد بود.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول