کمیته رفاهی
 

بازنشسته ها نباید در انتخابات فوتبال باشند

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 227 ] - شنبه, 3 اسفند 1398
بازنشسته ها نباید در انتخابات فوتبال باشند

معاون وزیر ورزش با تاکید بر اینکه توافق ایران با کنفدراسیون فوتبال آسیا شفاف است، گفت: بیانیه‌های منتشر شده با پیگیری ایران اصلاح شد، قطعا AFC هم به دنبا...

معاون وزیر ورزش با تاکید بر اینکه توافق ایران با کنفدراسیون فوتبال آسیا شفاف است، گفت: بیانیه‌های منتشر شده با پیگیری ایران اصلاح شد، قطعا AFC هم به دنبال بحران نیست.

پس از دو ماه سرپرستی در معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش، مهدی علی نژاد هفته گذشته حکم قطعی مدیریت به عنوان معاون در این بخش از وزارتخانه را از وزیر ورزش دریافت کرد. همزمان با این انتصاب، علی نژاد از ریاست فدراسیون ووشو هم استعفا کرد تا تمام وقت در وزارت ورزش باشد و پیگیر امور مربوط به معاونت خود.

همین مسئله بهانه ای بود برای گفتگو با معاون جدید وزارت ورزش، جدایی‌اش از ووشو که بعد از 13 سال اتفاق افتاد و همچنین مسائل دیگر مانند انتخابات فدراسیون فوتبال.

جدایی از مجموعه ووشو برایم سخت بود
مهدی علی نژاد با تاکید بر اینکه 13 سال در فدراسیون ووشو بودم و به صورت شبانه روزی برای اجرای برنامه ها و پیشبرد اهداف در این فدراسیون تلاش کردم، گفت: طی این مدت اتفاقات خوبی برای ووشو رقم خورد. برایم جدایی از این مجموعه که به خاطر آن تلاش زیادی داشته و وقت زیادی هم گذاشته بودم، سخت بود اما تمکین از قانون و اصول حکمرانی خوب برای من که معاون وزارت ورزش در کشور هستم، از هر اتفاق و موضوع دیگری ارجح تر است.

می توانستم سرپرست شوم
وی با بیان اینکه می توانستم همزمان با معاونت وزارت ورزش به عنوان سرپرست در فدراسیون ووشو هم بمانم، خاطرنشان کرد: این موضوع اگرچه به لحاظ قانونی بدون ایراد بود اما با اصل تضاد منافع همخوانی نداشت. به هر حال من به عنوان معاون وزیر ورزش باید نگاه یکسانی به تمام فدراسیون ها و حوزه ها داشته باشم اما طبیعی است که در صورت ذی نفع بودن نمی توانستم این مدیریت را به درستی و راستی انجام دهم. به همین دلیل ترجیح دادم از ریاست استعفا دهم.

بررسی صلاحیت کاندیداهای فدراسیون فوتبال در سه مرحله
معاون وزیر ورزش در ادامه در رابطه با انتخابات فدراسیون فوتبال و مطرح شدن موضوعاتی مرتبط با کاندیدای این انتخابات توضیحاتی ارائه داد.

وی با یادآوری اینکه پرونده صلاحیت مدیریتی کاندیداهای فدراسیون فوتبال در کمیسیون تطبیق این فدراسیون در حال بررسی است، خاطر نشان کرد: اعضای کمیسیون تطبیق طبق آنچه در اساسنامه فدراسیون فوتبال به آن اشاره و مشخص شده، آغاز به کار کرده‌اند. این اعضا پرونده کاندیداهای فوتبال را به لحاظ پیشینه مدیریتی بررسی می‌کنند. البته نظارت نهادهای نظارتی نیز وجود دارد. در مجموع، صلاحیت عمومی و اختصاصی کاندیداهای فدراسیون فوتبال در سه مرحله بررسی شده و نهادهای نظارتی هم نظر می‌دهند. بخش اول این مرحله به پیشینه مدیریتی آنها اختصاص دارد.

وزارت ورزش فاقد ابزار نظارتی برای انتخابات فوتبال است
علی‌نژاد در مورد بازنشسته بودن برخی از کاندیداهای انتخابات فدراسیون فوتبال تصریح کرد: نهادهای نظارتی و به ویژه سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات بر اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان تأکید دارند. طبق این قانون، رئیس و برخی از اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال نباید بازنشسته باشند. در این زمینه نهادهای نظارتی، خود باید ورود لازم را داشته باشند. بررسی این موضوع و ورود به آن در حیطه اختیارات وزارت ورزش نیست. در مجموع وزارت ورزش ابزار نظارتی برای ورود به انتخابات فدراسیون فوتبال را ندارد.

نماینده وزارت ورزش در کمیسیون تطبیق فوتبال
وی در پاسخ به این پرسش که «آیا وزارت ورزش نماینده‌ای در کمیسیون تطبیق فدراسیون فوتبال برای بررسی پرونده کاندیداهای این فدراسیون دارد؟» گفت: آقای سمیعی مدیرکل حراست وزارت ورزش در این کمیسیون حضور دارد. البته وی مسئولیت کمیته امنیتی فدراسیون فوتبال را هم بر عهده دارد و بیشتر به دلیل این جایگاه و طبق اساسنامه، در ترکیب کمیسیون تطبیق قرار گرفته است.

وضعیت انتخاباتی برای 6 فدراسیون
معاون وزیر ورزش در توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای همچنین در رابطه با وضعیت مجامع انتخاباتی فدراسیون‌هایی که با سرپرست اداره می‌شوند، به خبرنگار مهر توضیحاتی ارائه داد.

وی در این بخش از گفت‌وگو با یادآوری اینکه برخی از فدراسیون‌ها و رسیدگی به انتخابات آنها در حیطه اختیارات این معاونت نیست، گفت: از میان فدراسیون‌های مرتبط با معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای، ثبت‌نام کاندیداهای سه فدراسیون دوومیدانی، تنیس و جانبازان و معلولان اعلام شده و منتظر هستیم صلاحیت کاندیداهای آنها از نظر بررسی در مراجع ذی‌صلاح، به مرحله نهایی رسیده و پاسخ آنها اعلام شود. در مورد دو فدراسیون پزشکی ورزشی و اتومبیلرانی نیز به تازگی اقدام به انتخاب سرپرست کرده‌ایم. منتظر هستیم اساسنامه فدراسیون‌ها ابلاغ شود تا طبق آن اقدام لازم صورت گیرد. فدراسیون ووشو هم هفته گذشته صاحب سرپرست شد.

امسال انتخاباتی نداریم
علی‌نژاد با یادآوری اینکه انتخابات فدراسیونی مانند ورزش‌های همگانی باید توسط معاونت مربوطه به سرانجام برسد و انتخابات فدراسیون فوتبال هم که در پیش است، به این پرسش مبنی بر اینکه «آیا تا پایان سال برای فدراسیون‌هایی که با سرپرست اداره می‌شوند، انتخاباتی برگزار خواهد شد؟»، پاسخ داد و تأکید کرد: انجام اقدام لازم در این زمینه منوط به دریافت پاسخ در مورد صلاحیت کاندیداها است. اگر تا سوم و چهارم اسفند ماه یعنی اوایل این هفته، نتیجه صلاحیت کاندیداها در مورد فدراسیون‌های دوومیدانی، تنیس و جانبازان به دستمان برسد، انتخابات آنها را برگزار می‌کنیم در غیر این صورت عملاً فرصتی برای برگزاری مجامع آنها تا پیش از پایان سال نیست و باید موضوع را به سال آینده موکول کرد.

پرداخت حقوق 30 میلیونی به 48 ورزشکار المپیکی
وی همچنین در مورد وضعیت پرداخت حقوق به ورزشکارانی که صاحب سهمیه المپیک شده‌اند، خاطرنشان کرد: یک مرحله از حقوق المپین‌ها پرداخت‌ شده است. در این مرحله به 48 ورزشکار صاحب سهمیه معادل 6 ماه حقوق پرداخت شده یعنی هر یک از آنها 30 میلیون تومان دریافت کرده‌اند. این بخش از حقوق حدود 4-3 هفته پیش پرداخت شد و تنها ورزشکارانی آن را دریافت کردند که تا آن زمان صاحب سهمیه شده بودند. به ورزشکارانی که پس از آن کسب سهمیه کردند نیز در مراحل بعدی حقوق مصوب تخصیص داده می‌شود.

موضوعات مرتبط با میزبانی ایران در لیگ قهرمانان آسیا، دیگر مسئله‌ای بود که مهدی علی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر پیرامون آن توضیح داد.

توافق ما با AFC شفاف است
وی در این بخش از صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه توافق صورت گرفته میان ایران و AFC روشن و واضح است، گفت: طبق این توافق، میزبانی نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا برای دیدارهای گروهی مرحله برگشت به قوت خود باقی خواهد بود و هیچ ابهامی هم در این زمینه وجود ندارد.

اصلاح بیانیه AFC با پیگیری ایران
معاون وزیر ورزش و جوانان همچنین در واکنش به پرسشی که در رابطه با دو بیانیه AFC در رابطه با دیدارهای نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان مطرح شد، افزود: هر دو بیانیه‌ای که AFC اعلام کرد، کاملاً مغایر با توافق صورت گرفته بود که هر دو بار نسبت به اصلاح آن از طرف خود مسئولان آسیایی فوتبال اقدام شد البته این اصلاح، نتیجه پیگیری‌هایی بود که از طرف ایران انجام شد چرا که موضوعات مطرح، کاملاً خلاف توافقات بود.

AFC به دنبال بحران نیست
علی‌نژاد در پایان تصریح کرد: انتظار داریم کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان متولی این رشته در قاره، به توافقات دو طرفه‌ای که با ایران داشته، پایبند باشد. امیدواریم پس از این شاهد مشکل جدیدی نباشیم و فکر نمی‌کنم که AFC به دنبال بحران جدیدی باشد.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول