کمیته رفاهی
 

فدراسیون فوتبال یا کانون بازنشستگان؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 222 ] - شنبه, 26 بهمن 1398
فدراسیون فوتبال یا کانون بازنشستگان؟

در صورتی که قانون منع به کارگیری بازنشستگان در فدراسیون فوتبال اجرا نشود، انتخابات این فدراسیون به کارزار رقابت مدیران بازنشسته تبدیل و در نتیجه ساختمان فدراس...

در صورتی که قانون منع به کارگیری بازنشستگان در فدراسیون فوتبال اجرا نشود، انتخابات این فدراسیون به کارزار رقابت مدیران بازنشسته تبدیل و در نتیجه ساختمان فدراسیون فوتبال نیز بنوعی به "کانون بازنشستگان" تغییر نام خواهد داد.

مدت قانونی نام نویسی انتخابات فدراسیون فوتبال با حضور جمعی از چهره‌های مختلف از جمله مدیران باتجربه و بازنشسته بسته شد تا قبل از احراز صلاحیت نامزدها، ابهامات مختلف در تفسیر قانون رایج کشور مطرح شود.

در واقع ابهامات مطرح شده درباره مدیران بازنشسته حاضر در انتخابات از جایی نشأت می‌گیرد که حدود یک سال قبل تبدیل به محل اختلاف مسئولان بخش‌های مختلف شده بود و در نهایت هم برخی از مدیران از این قانون قسر در رفتند تا یک بار دیگر با وجود بازنشستگی، برای تصاحب صندلی هیات رئیسه فدراسیون فوتبال اعلام آمادگی کنند.

* ماجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان

اواخر پاییز 97 با آخرین مهلت‌ نهادهای اجرایی به مدیران بازنشسته دستگاه‌های دولتی بود؛ مدیرانی که با وجود بازنشستگی، علاقه‌ای به ترک صندلی مدیریت خود نداشتند و منافع ماندن در فدراسیون فوتبال بیش از ترک قانونی آن بود.

در نهایت و با کش‌مکش‌های فراوان میان نهادهای نظارتی و فدراسیون فوتبال، برخی از چهره‌ها مانند مهدی تاج با استفاده از تبصره‌های قانونی در پست‌های خود باقی ماندند اما مدیرانی مانند علی کفاشیان هیات رئیسه را ترک کردند. مدیران دیگری مانند فریدون اصفهانیان، حیدر بهاروند و محمود اسلامیان نیز بدون وجود قانون مشخصی و با استناد به قواعد خودساخته و در حقیقت چشم‌پوشی مسئولان، در هیات رئیسه ماندند تا یک سال باقی مانده از عمر مدیریتی آن‌ها سرآید و موعد برگزاری انتخابات برسد.

با این حال، بعد از گذشت یک سال از آن روزها، ظاهرا مدیران بازنشسته میل به رفتن ندارند و عزم خود را برای چهار سال دیگر جزم کردند تا این بار صندلی بهتری را تصاحب کنند؛ مدیرانی مانند حیدر بهاروند، محمود اسلامیان، فریدون اصفهانیان و ... که به نظر می‌رسد "قانون ملی کشور" مشمول حال این دسته از مدیران نمی‌شود.

سوال این است که آیا این بار اجرای همانند همه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مشمول، قانون منع بکارگیری بازنشستگان در فوتبال نیز اجرا خواهد شد؟

* فدراسیون فوتبال یا کانون بازنشستگان!

اشتیاق و حضور مدیران بازنشسته کنونی فدراسیون فوتبال در دور جدید انتخابات این فدراسیون موجب علاقه‌مندی سایر مدیران بازنشسته و سابق بخش‌های مختلف دولتی و غیردولتی هم برای ورود به سفره پهن و قانون گریز و البته پرنعمت فوتبال را فراهم کرده است، به طوری که در میان حدود 50 مدیری که برای انتخابات فدراسیون نام نویسی کردند، می‌توان تعداد زیادی مدیر بازنشسته یافت که با ممیزی بازنشستگی و بدون بررسی سایر صلاحیت‌ها باید از گردونه رقابت کنار بروند.

برخورد ملایم دستگاه‌های نظارتی در هنگام اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در سال 97 با مدیران فدراسیون فوتبال باعث شده در سال جاری و قبل از انتخابات فدراسیون فوتبال هم مدیران بازنشسته با خیال عبور از این ممیزی وارد کارزار انتخابات شوند و انبوهی از مدیران بازنشسته در یک قدمی ورود به فدراسیون قرار گیرند.

اگر این بار هم موضوع اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در فوتبال جدی گرفته نشود، سناریوی مدیران بازنشسته فدراسیون فوتبال و مماشات با این مدیران می‌تواند تمام مدیران جوان را به کناره‌ای براند و بازنشسته‌ها یک بار دیگر هدایت فوتبال را بر عهده بگیرند و تفکرات قدیمی و از کار افتاده بر فدراسیون فوتبال حکم فرما شود و لنگه مدیریت پربحران فوتبال بر همان پاشنه 10 سال قبل خود بچرخد.

امید است که دلسوزان فوتبال و نهادهای نظارتی فارغ از هر نگرانی با اجرای دقیق قانون کمک کنند تا تحولی ساختاری در فوتبال ایران شکل بگیرد، شاید این فرصتی شود برای عبور از مدیریت‌های کلیشه‌ایی و رسیدن به مدیریتی پویا، اقتصادی و برنامه محور برای فوتبال ایران. 

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول