کمیته رفاهی
 

پایان کار تاج؛ تاج از سر فوتبال نیفتد!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 219 ] - دوشنبه, 9 دی 1398
پایان کار تاج؛ تاج از سر فوتبال نیفتد!

استعفای ناگهانی مهدی تاج، موقعیت بغرنجی برای فوتبال ایران ایجاد کرده. موقعیتی که معادلات در بالاترین سطح تصمیم گیری فوتبال ایران را پیچیده تر می کند. مهدی تاج...

استعفای ناگهانی مهدی تاج، موقعیت بغرنجی برای فوتبال ایران ایجاد کرده. موقعیتی که معادلات در بالاترین سطح تصمیم گیری فوتبال ایران را پیچیده تر می کند.

مهدی تاج در حالی به دلیل بیماری از سمت خود استعفا کرده که فوتبال ایران با چالش های متعددی روبرو است و در شرایط فعلی نمی تواند برای مدتی طولانی به روزمرگی ادامه دهد.


در حال حاضر مسائلی وجود دارد که باید هرچه سریع تر برای آن راه حلی اندیشید و تصمیم های مهمی گرفت. مهم ترین مساله آن است که تیم ملی در مرحله مقدماتی جام جهانی 2022 با دوشکست تلخ، در جایگاه سوم گروه قرار دارد و باید هرچه سریع تر وضعیت نیمکت آن مشخص شود.


بعد از برکناری مارک ویلموتس از تیم ملی و فسخ قرارداد با این مربی بلژیکی، اولاً مشخص نیست که ماجرای توافق با ویلموتس به لحاظ مالی تا کجا پیش رفته و قضیه به طور کامل حل شده یا نه؟ ثانیاً چه کسی باید جانشین او در تیم ملی شود. تا چند روز پیش که خبری از استعفای تاج نبود، گفته می شد یک مربی خارجی (برانکو) و چند گزینه داخلی، کاندیدای سرمربیگری تیم ملی هستند که بخت برانکو بیشتر از سایرین است اما حالا معلوم نیست آیا همان روال قبلی طی می شود و اینکه اساساً چه کسی باید تصمیم نهایی را برای انتخاب سرمربی تیم ملی بگیرد. این را هم در نظر بگیرید که کمتر از سه ماه دیگر دور برگشت مقدماتی جام جهانی آغاز می شود و تیم ملی باید از فروردین ماه آینده، رقابت طولانی برای رسیدن به «قطر 2022» را آغاز کند. در حال حاضر مساله اصلی در این راه، چالش مالی است و البته مسائلی که پس از مشکلات استقلال و پرسپولیس با مربیان خارجی شان به وجود آمده است. چیزی که بیش از هر مساله دیگری احتیاج به «تصمیم گیر» واقعی دارد.

 


مساله دیگری که مسئولیت آن متوجه فدراسیون فوتبال است، ورود زنان به ورزشگاه ها در بازی های ملی است. اتفاقی که با الزام فیفا، بعد از سال ها در بازی با کامبوج رخ داد و حضور بانوان تماشاگر در بازی های آینده تیم ملی نیز باید ادامه دار باشد. ضمن اینکه هنوز به طور دقیق مشخص نیست این الزام، مشمول رقابت های بین المللی دیگری مثل لیگ قهرمانان آسیا نیز می شود یا اینکه فقط محدود به بازی های ملی است؟ اگر به خاطر داشته باشید، جانی اینفانتینو رئیس فیفا هفته پیش اعلام کرده بود که برای پیگیری این مساله به ایران می آید که حالا با نبود رئیس فدراسیون و استعفای او ممکن است این سفر هم به تعویق بیفتد.


چالش دیگری که فدراسیون فوتبال با آن مواجه است، مسابقات انتخابی المپیک 2020 است. رقابت هایی که از چند روز دیگر آغاز می شود تا شاید حسرت 40 ساله راهیابی به المپیک پایان یابد. این تیم نیاز به پشتیبانی، جذب منابع برای پرداخت پاداش و پیگیری های اداری و مدیریتی سطح بالا برای حضور قوی در این مسابقات دارد تا سرمربی امید، حمید استیلی به جای آنکه وقت خود را صرف این پیگیری ها کند، یکسره به امور فنی تیم ملی بپردازد.


با این اوصاف، به نظر می رسد زمستان سختی پیش روی فوتبال ایران باشد. فوتبالی که همواره برای حل مشکلات به تک چهره ها و کاریزمای آن ها متکی بوده است. اگر قرار بر اداره فوتبال بدون رئیس باشد و حجم نابسامانی ها و مشکلات به اندازه ای که در ماه های قبل تر داشته ایم، می شود گفت اوضاع فراتر از به صدا درآمدن زنگ خطر است. آیا فوتبال ایران به سرعت فرد جدیدی را برای اصلاح امور انتخاب می کند یا آنچنان که بدبین ها پیش بینی می کنند تاج از سر فوتبال می افتد.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول