کمیته رفاهی
 

فیفاهراسی راه انداخته اند

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 259 ] - دوشنبه, 18 آذر 1398
فیفاهراسی راه انداخته اند

مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال با انتقاد از رویه وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال، گفت: اداره کنندگان فدراسیون دستگاه‌های نظارتی را از فیفا می‌ترسانند تا...

مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال با انتقاد از رویه وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال، گفت: اداره کنندگان فدراسیون دستگاه‌های نظارتی را از فیفا می‌ترسانند تا بتوانند قانون‌گریزی کنند.

امیررضا واعظ آشتیانی معاون پیشین وزارت ورزش و مدیرعامل سابق باشگاه استقلال در خصوص اتفاقات روز ورزش و به خصوص فوتبال گفتگویی انجام داد و به نکاتی اشاره کرد که مهمترینش به این شرح است:

- دخالت با نظارت تفاوت دارد
- فیفا را ابزار خودشان کردند
- رئیس فیفا هم وقتی تخلف کرد توسط پلیس سوئیس دستگیر شد
- دولت و وزارت می توانند بر امور فدراسیون نظارت کنند
- یک بند از اساسنامه فدراسیون باید اصلاح شود
- کارگروه درست کردند تا بر منتقدانشان هجمه وارد کنند
- در فدراسیون یک نفر ابوالمشاغل است
- فدراسیون در انحصار یک گروه خاص است
- در فدراسیون فوتبال قوانین کشور را زیر پا می گذارند
- فدراسیون پر است از مدیران بازنشسته
- مگر قرارداد سرمربی تیم ملی امنیتی است که شفاف سازی نمی کنند

همه را از فیفا می ترسانند تا به اهدافشان برسند
متولیان ورزش کشور تفاوت بین نظارت و دخالت را درست نمی دانند و به اشتباه تصور می کنند اگر در امور فدراسیون فوتبال نظارت داشته باشند از سوی فیفا دخالت تلقی شده و فوتبال ما را تعلیق می کنند. متاسفانه اداره کنندگان فدراسیون نیز با سوء استفاده از این وضعیت فدراسیون را با سلیقه خودشان اداره می کنند و تا صحبت نظارت می شود می گویند اگر دخالت شود فیفا فوتبال را تعلیق می کند. آقایانی که در فدراسیون حضور دارند یک «فیفا هراسی» راه انداخته اند تا هر زمان بخواهند با ابزار فیفا، اهداف خودشان را پیش ببرند. 

در خود فیفا هم تخلف شود با آن برخورد می‌کنند
فیفا می گوید دولت ها در انتخابات فدراسیون دخالت نکنند و هرگز نمی گوید نهادهای نظارتی بر عملکرد فدراسیون شان نظارت نداشته باشند یا فدراسیون ها مغایر با قوانین کشورشان حرکت کنند. فیفا کی و کجا فدراسیون ها را مجاز به عدم تمکین از قوانین داخلی کشورهای شان کرده است.

در خود فیفا هم اگر تخلفی صورت گیرد نهادهای نظارتی ورود کرده و با فرد یا گروه متخلف برخورد می کنند و این اصلا اتفاق عجیبی نیست. وقتی رییس فیفا تخلف کرد، پلیس کشور سوئیس او را دستگیر کرد. آیا برای فوتبال سوئیس اتفاقی افتاد؟ نه فدراسیون ما از فیفا بالاتر است و نه رییس آن از رییس فیفا.

برخی رسانه ها در اختیار آقایان است
فدراسیون از ابزارهای داخلی هم برای ایجاد فضای رسانه ای در داخل استفاده می کند و حتی برخی رسانه ها آگاهانه یا نا آگاهانه با فدراسیون همکاری می کنند تا با انتشار برخی اخبار، این فضا را بهتر ایجاد کنند. به عنوان مثل چندی پیش اخباری مبنی بر حضور رییس فیفا در تهران برای پیگیری ورود بانوان به ورزشگاه ها منتشر شد و دیدیم که رییس فیفا نیامد و این اخبار از اساس کذب بود.

بازنشسته ها در فدراسیون چه می کنند؟
واعظ آشتیانی در ادامه گفتگویش با خبرنگار مهر خاطرنشان کرد: با استفاده از همین فضا، آقایان در فدراسیون قوانین جاری و ساری کشور را نادیده گرفته و اقدام به استخدام و  استفاده از افرادی می کنند که طبق قوانین نباید به کار گرفته شوند. 

حضور بازنشسته ها در فدراسیون نیز بر همین اساس است. در حالی که طبق قوانین کشورمان به کارگیری بازنشسته ها منع قانونی دارد، اما می بینیم فدراسیون پر است از مدیران بازنشسته. بازگشت آقای بازنشسته به سازمان لیگ نیز در همین چارچوب صورت گرفته است. 

در بین همین آقایان بازنشسته کشور، فردی را داریم که ابوالمشاغل است و می خواهد همه مسئولیت ها را به تنهایی بر عهده بگیرد. مثل این که یک نفر بخواهد با یک کلید همه قفل ها را باز کند که چنین چیزی امکان پذیر نیست. 

باید فدراسیون از انحصار یک گروه خاص خارج شود
در کشور ما مسئولین نهادهای نظارتی باید به امور فوتبال ورود کنند و بر اجرای قوانین کشور نظارت داشته باشند و اطمینان داشته باشند فیفا با نظارت مشکلی ندارد. باید نظارت صورت گیرد تا فدراسیون فوتبال که متعلق به یک ملت است، در اختیار یک فرد، یک گروه، یک جریان، یک باند، یک قوم و یک قبیله خاص قرار نگیرد. متاسفانه الان فدراسیون به صورت بسته و قبیله ای اداره می شود و یک گروه هستند که هر تصمیمی بخواهند درون خودشان می گیرند و آن را اجرا می کنند.

دانه به دانه افتخارات مان را از دست دادیم
با تصمیمات همین گروه است که در سالهای اخیر نه تنها افتخاری به افتخارات فوتبال ما اضافه نشده، بلکه سنگر به سنگر افتخارات گذشته را هم پس دادیم. آخرین افتخارات از دست رفته فوتبال ما در زمان این فدراسیون، از دست رفتن رتبه اول آسیا در رنکینگ فیفا و خالی ماندن دست فوتبال از بهترین های سال آسیا بود. تصمیم سازان فوتبال با این دست فرمون فوتبال ما را به این مرتبه رسانده اند و همچنان هم پافشاری دارند تا با همین دست فرمون جلو بروند.

نهادهای نظارتی هم باید ورود کنند
از وزارت ورزشی که همینطوری هم کارنامه قابل دفاعی ندارد تعجب می کنم که چطور حق نظارت بر فدراسیون فوتبال را از خودش سلب کرده؟ مگر وزارت ورزش از قوانین موجود در فیفا مطلع نیست و نمی داند نظارت با دخالت تفاوت دارد. به جز وزارت ورزش، نهادهایی مثل دیوان محاسبات، بازرسی کل کشور هم می توانند بر اتفاقات فدراسیون ورود کرده و حق نظارت را برای خود محفوظ بدارند.

حتی نمایندگان مجلس هم این حق را دارند مراقب قوانینی باشند که توسط خود مجلس وضع شده و همه ادارات، نهادها،NGOها، فدراسیون ها، انجمن ها و... ملزم به اجرای آن هستند. هرچند کارگروه هایی تشکیل شده که در مواقع لزوم بر منتقدان هجمه وارد کرده و فضاسازی نمایند و به منتقدان حمله کنند، اما باز هم نهادهای نظارتی و کنترلی نباید کوتاه بیایند.

کاری کنند تا انتخابات فدراسیون مهندسی نشود
وزارت ورزش تاکنون عملکرد خوبی نداشته و مدیرانش نمی توانند از کارنامه شان دفاع کنند. اما اگر آنها می خواهند یک یادگاری خوب از خود به جا بگذارند، یکی از بندهای اساسنامه فدراسیون فوتبال را در خصوص مجمع انتخابات رییس اصلاح کند. آقایان در اساسنامه بندی گنجانده اند که افرادی که می خواهند در انتخابات فدراسیون شرکت کنند باید حداقل از 10 نفر از اعضای مجمع امضا و تاییدیه بگیرند.

این بند از اساس اشکال دارد و باعث می شود هر فردی که شایستگی مطرح شدن برای ریاست فدراسیون را دارد نتواند در انتخابات شرکت کند و برای همین ریاست این فدراسیون دست یک عده خاص دست به دست می شود. مشخص است افراد در قدرت طوری دور خودشان مهره چینی می کنند که اعضای مجمع هنگام انتخابات افراد غیر را تایید نکنند. وزارت ورزش باید حتما برای اصلاح این بند اساسنامه اهتمام ورزیده تا یک یادگاری خوب از خودش در ورزش به جا بگذارد.

مدیران فدراسیون نه شفاف هستند نه پاسخگو
واعظ آشتیانی در ادامه گفت: مدیران در هر صنف و از هر سنخیتی باید دو فاکتور را حتما داشته باشند. اول شفاف سازی دوم پاسخگویی. متاسفانه در فدراسیون فوتبال هیچ یک از این دو فاکتور وجود ندارد. آنهایی که تصمیم ساز و تصمیم گیرنده هستند، در خصوص تصمیمات شان شفاف سازی نمی کنند و وقتی مشکلی پیش می آید، همین آقایان به مردم پاسخگو نیستند.

مثلا چرا نباید مردمی که صاحبان اصلی تیم ملی شان هستند از مفاد و رقم قرارداد سرمربی این تیم اطلاع داشته باشند؟ مگر پول این فدراسیون و همین سرمربی در نهایت و به صورت غیر مستقیم از طرف مردم پرداخت نمی شود؟ مگر قرارداد سرمربی خارجی تیم ملی مسئله امنیت ملی کشور است که اینقدر محرمانه با آن برخورد می شود.

وقتی نه شفاف سازی هست نه پاسخگویی، نتیجه می شود تولید کلی شائبه و شایعه در خصوص مسائل که با یک شفاف سازی ساده می شد جلوی این هم فضا سازی را گرفت.

منافع خودشان را بر منافع یک ملت ترجیح می دهند
مدیرعامل سابق باشگاه استقلال گفت: در پایان ابراز امیدواری می کنم آنهایی که در مسند تصمیم گیری و در جایگاه نظارتی قرار دارند با شجاعت نسبت به موضوعات فوتبال ورود کرده و بر آن نظارت نمایند و راه های قانون گریزی و دور زدن قانون را برای آنهایی که منافع شخصی شان را بر منافع یک ملت ترجیح می دهند بسته و اجازه ندهند از سوی گروهی که فوتبال را در انحصار خود در آورده اند، به افکار عمومی و یک ملت بی احترامی صورت گیرد. 

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول