کمیته رفاهی
 

شرط خطرناک استراماچونی برای ماندن در استقلال

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 347 ] - دوشنبه, 18 آذر 1398
شرط خطرناک استراماچونی برای ماندن در استقلال

استراماچونی که با قرارداد دوساله قطعی به مبلغ 550 هزار دلار برای هرفصل به ایران آمده، حالا با صدرنشینی متوجه شده است که دیگر همتایانش در ایران پول‌های بم...

استراماچونی که با قرارداد دوساله قطعی به مبلغ 550 هزار دلار برای هرفصل به ایران آمده، حالا با صدرنشینی متوجه شده است که دیگر همتایانش در ایران پول‌های بمراتب بیشتری گرفته اند پس با استفاده از تخلف استقلال در پرداخت ها، احتمالا می‌خواهد با حذف فصل دوم از قرارداد، پول بیشتری طلب کند.

قرارداد آندره‌آ استراماچونی با استقلال دو ساله بسته شده است، اما این مربی موفق بعد از نتایج عالی با آبی ها، حالا با استفاده از تاخیر باشگاه ایرانی در پرداخت حقوق خود، خواهان کاهش مدت قراردادش شده است. این اطلاعات احتمالا از جلسه امروز هیات مدیره آبی‌ها به بیرون درز کرده و در رسانه‌ها منتشر شده است.

سرمربی ایتالیایی تیم فوتبال استقلال که در 5 بازی ابتدای فصل تنها سه امتیاز کسب کرده بود، در پایان هفته سیزدهم به صدر جدول رده بندی و بالاتر از تیم‌های سپاهان و پرسپولیس صعود کند. استراماچونی از پسران آبی تیمی هجومی و با برنامه ساخته که تحسین کارشناسان داخلی را به‌دنبال داشته است و هواداران این تیم را پس از سال‌ها به قهرمانی امیدوار کرده است.

اگر چه استقلال پس از سه سال به صدر جدول رسید و رتبه‌ای بالاتر از رقیب سخپوش پیدا کرد، اما مشکلات مالی و نارضایتی نفر نخست کادرفنی روابط را تیره کرده و روز گذشته خبر‌های تلخی منتشر شد که خوشایند هواداران این تیم نبود. استراماچونی روز گذشته به‌دلیل پرداخت نشدن مطالباتش استقلال را تمرین نداد و این کار را به دستیارانش سپرد. امروز (یکشنبه) هم استراماچونی به‌همراه دستیارانش در تمرین یک روز مانده به بازی با پیکان شرکت نکرد تا استقلال رسما وارد بحران اساسی شود. گفته شده او عدم پرداخت پول از سوی باشگاه استقلال را به فیفا اطلاع داده است که این خود گام نخست برای اقدامات بعدی از جمله فسخ یکطرفه قرارداد طبق قوانین جاری انضباطی فیفاست.

از قضا این بار و به عنوان یکی از معدود دفعات، قرارداد باشگاه استقلال و در کل یکی از باشگاه‌های ایرانی با سرمربی خارجی محکم بسته شده است. مدیران استقلال با درس گرفتن از موارد قبلی، قرارداد حرفه‌ای و محکمی با سرمربی ایتالیایی خود بسته‌اند تا حداقل برای فصل آینده دغدغه‌ای نداشته باشند و تیمی درخشان برای فتح لیگ ایران و حتی آسیا بسازند.

در فصل نقل و انتقالات، مدیران باشگاه بیش از یک ماه با استراماچونی بر سر مفاد قرارداد مذاکره کردند تا منافع باشگاه استقلال نیز لحاظ شود و حاصلش دستاورد خوبی بود، اما همه آن‌ها با تعویق در پرداخت دستمزد که اشتباه بزرگ فتحی بود، از بین رفته است.

قرارداد فعلی و اولیه استراماچونی دو ساله است و هیچ بند توافق یا مشروطی برای فصل آینده ندارد. مبلغ قرارداد برای هر فصل 550 هزار دلار است که مجموع آن یک‌میلیون و 100‌هزار دلار برای دو فصل خواهد بود که عددی معقول محسوب می‌شود آن هم برای مردی که هدایت اینترمیلان را برعهده داشت.

این در حالی است که قرارداد وینفرد شفر آلمانی برای سال گذشته 900 هزار دلار بود! ضمن اینکه قرارداد مارک ویلموتس سرمربی بلژیکی و ناموفق تیم ملی فوتبال که یک مربی درجه دو و یا حتی درجه سه در اروپا محسوب می‌شود، برای یک سال حدود 2‌میلیون یورو بوده است! همچنین قرارداد برانکو با پرسپولیس نیز سالی یک و نیم میلیون یورو بود و کالدرون نیز کمی بیش از یک میلیون یورو از پرسپولیس دریافت می‌کند که البته او هم مدتهاست برای گرفتن طلبش با باشگاه اختلاف دارد و کار نزدیک است به جدایی و قهر کشیده شود.

حالا استراماچونی با استقلال به‌دلیل مسائل مالی و اینکه پولش دو ماه است پرداخت نشده، دچار مشکل شده است. اگر قانون فیفا است را نادیده بگیریم، در صورتی که استراماچونی بخواهد بنا به دلایل دیگر قراردادش را یک‌طرفه فسخ کند، باید خسارت باشگاه استقلال را تا پایان فصل بدهد. این موضوع در مورد استقلال هم صدق می‌کند. اما اینجا موضوع این است که استقلال پول سرمربی اش را بموقع نداده و خلف وعده کرده است.

با این حال استراماچونی در تازه‌ترین درخواست خود از باشگاه استقلال - بجای فسخ یکطرفه - خواهان کاهش مدت قرارداد از 2 سال به یک فصل شده، درخواستی که بعید است باشگاه استقلال با آن موافقت کند. با دستمزد‌های فعلی خارجی‌ها در فوتبال ایران احتمالا این مربی در سال بعدی رقمی به مراتب بالاتر برای هدایت آبی‌ها طلب خواهد کرد چرا که خوب می‌داند در ایران به رغم فشار اقتصادی و تحریم ها، پول خوبی به مربیان خارجی می‌دهند.

مصطفی دنیزلی ترکیه ای، جرج لیکنز بلژیکی و چندین مربی دیگر خارجی در لیگ ایران، پول‌هایی به مراتب بیشتر از استرا دریافت کرده اند، اما تیم شان بهیچ وجه نه فوتبال زیبایی ارایه داد و نه نتایج شایسته‌ای گرفت. باید دید در نهایت با توجه به مشکلات مالی و قهر‌های این مربی ایتالیایی، آیا چنین اتفاقی رخ می‌دهد یا خیر؟

سرمربی استقلال سه دستیار به نام‌های عمر دانسی، مارکو کاسر و سباستین لتو دارد که قرارداد هر کدام از آن‌ها 50 هزار دلار برای هر فصل است. در صورتی که قرارداد ساشا پسر شفر برای فصل گذشته 100 هزار دلار بود! قرارداد این سه مربی نیز دو ساله و در هر فصل همین مبلغ است. این ارقام حتی از حقوق دستیاران ایرانی لیگ داخلی هم کمتر است، پس طبیعی است که این مربی باتجربه و حرفه‌ای به سمت دستمزد بیشتر حرکت کند و خواستار اصلاح قراردادش شود.

اگر مدیران استقلال به این خواسته تن دهند، قطعا باید منتظر عواقب بعدی آن یعنی مبالغ نجومی مرد ایتالیایی برای فصل دوم باشند اما شاید بشود با مذاکره و افزایش محدود دستمزد این مربی، رضایت وی را جلب کرد.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول