کمیته رفاهی
 

حریفان کوچک، کابوس های بزرگ!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 275 ] - چهارشنبه, 24 مهر 1398
حریفان کوچک، کابوس های بزرگ!

ایران دیشب پس از 7 سال، در بازی‌های انتخابی جام جهانی باخت. اتفاقی که امیدواریم مثل دفعات قبل، در مسیر رسیدن به جام جهانی دردسرساز نشود. بعد از پیروزی پر...

ایران دیشب پس از 7 سال، در بازی‌های انتخابی جام جهانی باخت. اتفاقی که امیدواریم مثل دفعات قبل، در مسیر رسیدن به جام جهانی دردسرساز نشود.

بعد از پیروزی پرگل تیم ملی مقابل کامبوج، کمتر کسی فکرش را می‌کرد ایران چند روز بعد اولین شکستش با ویلموتس را تجربه کند. باختی که ایران را از صدر، به رده سوم گروه فرستاد. البته فقط 3 بازی از 8 بازی این مرحله گذشته و ایران، مسلما فرصت زیادی برای جبران خواهد داشت. باخت به بحرین هم، می‌تواند در تهران جبران شود اما تجربه نشان داد ایران برای اینکه با همین باخت دچار دردسر نشود، باید حسابی حواسش را جمع کند. باخت‌های غافلگیر کننده‌ای که اولین بار نیست در مسیر ایران برای جام جهانی قرار می‌گیرند.

ایران برای رسیدن به جام جهانی 2018، مسیر کم نوسانی داشت و بدون باخت، مسافر روسیه شد. سال 2014 اما یکی از همین شکست‌ها، می‌توانست ایران را از رسیدن به جام جهانی محروم کند. در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی، ایران پس از شکست ازبکستان و توقف مقابل قطر، در بیروت از لبنان شکست خورد. بازی که تیم ملی، موقعیت‌های خوبی هم از دست داد ولی در مجموع، بسیار پایین‌تر از حد انتظار ظاهر شد. لبنان در آن دوره، تنها بردش را مقابل ایران تجربه کرد! همین باخت عجیب، حسابی کار تیم ملی برای رسیدن به جام جهانی را سخت کرد. اگر ایران هفته آخر کره جنوبی را در خانه حریف نمی‌برد، به لطف امتیازات از دست رفته همان مسابقه از جام جهانی محروم می‌شد.

در مسیر جام جهانی 2010، تیم ملی عملکرد خوبی نداشت. با این حال رد پای یک مسابقه، بیشتر از هر چیزی در ناکامی ایران دیده می‌شود. در دور رفت، ایران سه مساوی کرد و یک بازی را برد. اولین بازی دور برگشت،‌ تیم ملی نیاز به شکست عربستان داشت و در مسابقه‌ای غافلگیر کننده، در آزادی مغلوب عربستان شد. این بازی، اولین باخت تیم ملی در آزادی مقابل عربستانی‌ها بود. اگر ایران فقط همان بازی را نمی‌باخت، می‌توانست جزو مسافران برزیل باشد.

در دوران برانکو هم تیم ملی صعود کم دردسری را به جام جهانی 2006 تجربه کرد. هر چند چیزی نمانده بود یک مرحله زودتر از مرحله نهایی، از انتخابی جام جهانی حذف شود. تیم ملی بعد از دو برد آسان مقابل قطر و لائوس، در تهران میزبان اردن بود. ایران نود دقیقه، روی دروازه حریف حمله کرد و اردن روی یک ضد حمله در دقیقه 83، تک گل بازی را زد. با توجه به اینکه فقط یک تیم از هر گروه صعود می‌کرد، اگر کامبک ایران مقابل قطر در دوحه نبود، یک کابوس بزرگ برای تیم ملی رقم می‌خورد.

به این لیست، می‌توان دو بازی دیگر را هم اضافه کرد. باخت به بحرین در آخرین بازی انتخابی جام جهانی 2002، که تیم ملی آماده جشن صعود می‌شد و ناکام برگشت. در کنار باخت باورنکردنی مقابل قطر در انتخابی 1998. بازی عجیبی که باز هم تیم ملی برای صعود یک برد می‌خواست اما با دو گل، نتیجه را واگذار کرد. هر دو باخت، ایران را به پلی آف فرستاد.

تک باخت‌های باورنکردنی برای تیم ملی، موضوع تازه‌ای نیست. این بار باخت ایران، در زمان نسبتا مناسبی رقم خورده و 5 بازی تا پایان مرحله انتخابی باقی مانده است. به شرطی تیم ملی، قدم‌های بعدی را محکم بردارد و اتفاق دیشب، بدون تکرار باقی بماند.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول