کمیته رفاهی
 

قلعه نویی: دو بار مانع قهرمانی استقلال شدم، شرافت یعنی این

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 229 ] - شنبه, 6 مهر 1398
قلعه نویی: دو بار مانع قهرمانی استقلال شدم، شرافت یعنی این

امیر قلعه‌نویی که روز پرحاشیه‌ای را در دیدار برابر پرسپولیس در آزادی پشت سر گذاشت، در گفتگویی جنجالی به مسائل مختلفی پاسخ داده است. سرمربی سپاهان که...

امیر قلعه‌نویی که روز پرحاشیه‌ای را در دیدار برابر پرسپولیس در آزادی پشت سر گذاشت، در گفتگویی جنجالی به مسائل مختلفی پاسخ داده است.

سرمربی سپاهان که در دیدار برابر پرسپولیس به شدت از سوی سکوها تحت فشار قرار داشت، با پیروزی در این بازی بزرگ شرایط را به سود تیمش تغییر داده. اصحاب رسانه و هواداران البته به شدت پیگیر گفتگوی او در پایان این بازی بودند که با اعلام اینکه با کسالت مواجه است از صحبت خودداری کرد. اکنون اما 48 ساعت بعد از آن بازی پرماجرا در استادیوم آزادی، این‌بار قلعه‌نویی در برنامه «سلام صبح بخیر»، صحبت‌های جالبی را مطرح کرده است.

 

اگر بستر و فضا داشته باشیم ایرانی‌ها بهترین هستند


سرمربی سپاهان که همواره مدافع سرمربیان ایرانی محسوب شده، در بخش ابتدایی صحبت‌هایش گفته: اعتقاد من این است که ایران و ایرانی چه داخل و چه خارج از کشور جزو برترین‌ها هستند. این را تاریخ هم نشان داده است که ما ایرانی‌ها اگر بستر آماده و فضا داشته باشیم و بگذارند ما کار کنیم، موفق خواهیم بود. همه مسافرت خارجی می‌روند و دیده اند. ما چه انسان‌های بزرگی داریم وقتی که بسترها آماده و نگاه عدالت محور بوده است. در ایران بستر آماده نبوده و نگاه هم عدالت محور نبوده است.

 

ماجرای حضور در تیم ملی تا تعلیق


یک بار کیومرث هاشمی به من زنگ زد و گفت به این نتیجه رسیده‌ایم شما مربی تیم ملی شوی. گفتم نه من بعد از سه سال با استقلال قهرمان شده‌ام و دوست دارم به جام باشگاه‌های آسیا بروم. گفت شرایط اینگونه است و بیا کمک کن. گفتم یک مربی ایرانی در شرایط عادی از این جام جهانی تا جام جهانی بعدی زمان لازم دارد تیم را با تفکرات خود درست کند. فدراسیون مسئول نداشته، دو گروه سیاسی آمدند و فوتبال تعلیق شد و... گروه ما 11 امتیاز گرفته در آسیا در رنکینگ اول بوده، در تاریخ هم بیشترین گل  زده را داشته حالا با پنالتی هم حذف شده است... 

 

استقلال را 55 جهان کردم اما حقوقم کو؟


بعد فضا را به یک مربی خارجی می‌دهند و 8 سال با قراردادهای آنچنانی به او زمان می‌دهند. خوب است و ما هم استقبال می‌کنیم. اما این چه نگاهی به مربی ایرانی است که استقلال را 55 جهان کرده، سوم آسیا و قهرمان ایران کرده است؟ پول مرا هم هفته پیش تسویه کرده‌اند! آن روز حق و حقوق من 500 هزار دلار بود حالا که تسویه کرده‌ام شده 70 هزار دلار! بستر را نه برای من کلا برای هیچکس فراهم نکرده‌اند. می‎گویم اگر علی دایی آلمان بود به بایرن مونیخ می‌رسید. یا آقای فرکی و جلالی و مربیان جوانی که همین حالا داریم و گل محمدی  و که و که... بستر برای اینها آماده نبوده، یک سری آدم‌ها 10 سال پدر مربی ایرانی را درآورده‌اند مربی که ایثار کرده است در بدترین شرایط کار کرده است اما او را دادگاهی هم می‌کنند.

 

 

از تیم ملی پاداش هم نمی‌گرفتم


یک روز ما با کره با گلی که وحید هاشمیان زد مساوی کردیم. مبلغی داده بودند که من گفتم خودتان تقسیم کنید و به من فهرست بدهید. مهدوی کیا کاپیتان تیم گفت ما با کره دوستانه بازی کردیم دو هیچ باختیم 5 هزار دلار گرفتیم اما برای بازی آسیایی دقیقه 92 گل زدیم تهران خوشحال است اینقدر می‌دهید؟ گفتم لیست را بیاور آیا اسم امیر قلعه‌نویی هست؟ گفت نه. من پاداش سرمربی را نمی‌گیرم و شرایط فدراسیون اینگونه است. ما رییس فدراسیون نداریم. دو گروه به جان هم افتاده‌اند. آن یکی می‌‌گوید قلعه‌نویی را بردار و... اگر نگاه‌ها نسبت به داشته‌های خودمان عادلانه و اخلاق‌محور باشد باید از ایرانی‌ها حمایت شود. بله ولی باید ارتباط باشد. خود من از روزی که مربی‌گری‌ام را شروع کردم سعی کردم مربی خارجی در کنارم باشد آن طرف آب کلاس بروم دو ماه در کنار لورکوزن بودم و... اما نگاه نسبت به مربی ایرانی خوب نیست.


از ماجرای شعار هواداران و کوبیدن به سینه تا شرف فوتبالی


سرمربی سپاهان طی دو دیدار اخیری که در استادیوم آزادی داشته با حاشیه بزرگی همراه بوده و هواداران رقیب با شعارهای خود، واکنش او را برانگیخته‌اند. قلعه‌نویی در بخشی از صحبت‌هایش درباره این ماجرا گفت: اگر یک مربی بیاید و بخواهد فوتبال جلوی دوستان بازی کند اینگونه رفتار می‌کنند. ما گل اول را زدیم و فوتبال خیلی خوبی داشتیم، درگیری و کارهای تاکتیکی بوده و بازی سرعت خوبی داشته است. ما گل اول را زدیم و دنبال گل دوم بودیم و حتی می‌توانستیم گل سوم را بزنیم، آنها هم چنین شرایطی را داشته‌اند. چرا باید به یک مربی توهین شود؟ حتما مربی باید در 6 بازی به این آقایان 18 امتیاز بدهد بعد بگوید آرزوی من این است که فلان تیم قهرمان شود؟ یک مربی حق دارد وقتی یک جا مسئولیت دارد برای تیم دیگر آرزوی قهرمانی کند!؟ این کجای فوتبال ما است!؟ در بازی ذوب‌آهن و استقلال من مربی بودم و دو بار قهرمانی را از استقلال گرفته‌ام. این شرف فوتبال است.

 

نمی‌توانم مثل دیگران برای تیم رقیب آرزوی قهرمانی کنم!


ما باید دنبال قشنگی‌های فوتبال باشیم و از آن لذت ببریم. خوشحالم در هر تیمی رفته‌ام هم تیم فوتبال بازی کرده هم گل زده داشته هم آقای گلی داشته هم بالاخره درجدول مطرح بوده است. شاید آقایان نمی‌توانند این را تحمل کنند و دوست دارند مربی برایشان آرزوی قهرمانی کند!

 

واقعیت‌ها از زبان قلعه نویی و وام گرفتن از جمله پروین


امیر قلعه‌نویی صحبت‌های پایانی‌اش را در نهایت با جمله‌ای از علی پروین خاتمه می‌دهد و بردها و باخت‌ها را در فوتبالی امری زودگذر می‌داند که نباید به آن تکیه کرد: من از بازیکنانی اسم می‌برم که شاگرد من بوده‌اند. سیدجلال و کمال کامیابی‌نیا، علیپور، سروش رفیعی، احمد نورالهی با من از سنین پایین کار کرده‌اند و من محمد نادری را از مقاومت تهران آوردم و جا دارد از آقای گودرزی مدیرعامل مقاومت تشکر کنیم که چقدر فوتبالیست به جامعه ما می‌دهد. بهتر است دنبال این حرف‌ها نرویم. من همه دوره‌های مربی‌گری‌ام را گذرانده‌ام. امیرحسین پیروانی مدرس و مربی است و برای او هزینه شده و حالا چرا نباید در تیمی باشد؟ من واقعیت را می‌گویم. امیدوارم نگاه ها نسبت به همه تیم‌ها عدالت محور باشد و از قشنگی‌های فوتبال لذت ببریم. به قول استاد پروین بیشترین برد و باخت‌ها نهایت یک هفته دوام دارد.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول