کمیته رفاهی
 

10 فدراسیون چشم انتظار تصمیم وزیر

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 309 ] - شنبه, 30 شهریور 1398
10 فدراسیون چشم انتظار تصمیم وزیر

وزارت ورزش در نیمه دوم سال باید برای 10 فدراسیون تعیین تکلیف کند؛ 5 فدراسیونی که دوره ریاست آنها تمام می‌شود، 4 فدراسیونی که با سرپرست اداره می‌شوند...

وزارت ورزش در نیمه دوم سال باید برای 10 فدراسیون تعیین تکلیف کند؛ 5 فدراسیونی که دوره ریاست آنها تمام می‌شود، 4 فدراسیونی که با سرپرست اداره می‌شوند و دوومیدانی که نه رئیس دارد نه سرپرست!

مجامع انتخاباتی و برگزاری آن برای فدراسیون های ورزشی جزو برنامه های لاینفک در تقویم کاری وزارت ورزش است. اگرچه نادیده گرفتن قوانین در برگزاری به موقع آنها، در بسیاری موارد طولانی تر شدن پروسه انتخابات را موجب شده است.

با این شرایط وزارت ورزش در تمام ایام سال به نوعی درگیر مجامع انتخاباتی و پیگیری روند برگزاری آنها است. این روند در نیمه دوم سال جاری شامل 10 فدراسیون می شود و از جمله 5 فدراسیونی که در این نیمه سال دوره ریاستشان تمام می شود.

علاوه بر این اما هستند فدراسیون های دیگری که در نیمه دوم سال با وزارت ورزش و برنامه های این وزارتخانه برای انتخابات‌شان ارتباط مستقیم خواهند داشت و از جمله 4 فدراسیونی که ماه‌هاست با سرپرست اداره می شوند و البته دوومیدانی که بلاتکلیف تر از همه است.

5 رئیس در پایان راه

از ابتدای سال جاری، وزارت ورزش با تاکید وزیر و به منظور جلوگیری از هر گونه شائبه نسبت به مهندسی شدن مجامع، آغاز پروسه انتخابات در هر فدراسیونی را به اتمام کامل دوره ریاست آن فدراسیون منوط کرد تا مجمع انتخاباتی با مدیریت سرپرستی به سرانجام برسد.

بر این اساس وزارت ورزش باید برای 5 فدراسیونی که در نیمه دوم سال با اتمام دوره قانونی روسای خود مواجه می شوند، سرپرست انتخاب کند و بعد از آن مهلت نام نویسی کاندیداها و دیگر اقدامات مربوط به انتخابات را پیگیری کند.این فدراسیون ها عبارتند از:

پزشکی ورزشی
ریاست غلامرضا نوروزی در فدراسیون پزشکی ورزشی 6 آبان ماه به پایان می رسد. وی چهار سال پیش 29 رای از آرای ماخوذه مجمع انتخاباتی این فدراسیون را به خود اختصاص داد و اینگونه جایگزین مرحوم لطفعلی پورکاظمی شد.

تنیس روی میز
مهرداد علی قارداشی چهار سال پیش از 39 رای ماخوذه در مجمع انتخاباتی فدراسیون تنیس روی میز صاحب 35 رای شد و اینگونه به عنوان پانزدهمین رئیس این فدراسیون انتخاب شد. دوره قانونی ریاست وی 16 آبان ماه تمام می شود.

موتورسواری و اتومبیلرانی
3 بهمن ماه زمان اتمام دوره ریاست محمود صیدانلو در فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی است. وی ریاست این فدراسیون را از سال 94 و با کسب 34 رای از 39 رای مجمع انتخاباتی برگزار شده به ریاست نصرالله سجادی معاون وقت وزارت ورزش به دست آورد.

ورزش های ملی دانشگاهی
در آخرین انتخابات برگزار شده برای فدراسیون ورزش های ملی دانشگاهی 52 رای به صندوق انداخته شد که نتیجه آن کسب 39 رای برای محمد دهخدا بود و بدین ترتیب وی جایگزین محمدحسین علیزاده شد که سرپرستی فدراسیون را عهده دار بود. دوره ریاست دهخدا 17 اسفندماه تمام می شود.

شطرنج
25 اسفندماه زمان پایان دوره ریاست مهرداد پهلوان زاده در فدراسیون شطرنج است. وی چهار سال پیش با کسب 24 رای از 43 رای ماخوذه تصدی این فدراسیون را عهده دار شد.

مدیریت بی ثبات 4 فدراسیون و لزوم برگزاری انتخابات آنها

به گزارش خبرنگار مهر، از میان فدراسیون های ورزشی، چهار فدراسیون در حال حاضر با سرپرست اداره می شوند. مدیریتی که اشاره ای به آن در اساسنامه فعلی فدراسیون ها نشده اما با تاکید وزیر ورزش، همین افراد موظف به مدیریت فدراسیون ها تا زمان برگزاری انتخاباتشان هستند.

از میان فدراسیون هایی که با سرپرست اداره می شوند برای والیبال و ورزش های رزمی نام نویسی از کاندیداها انجام شده است. در مورد دیگر فدراسیون ها هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته اما با توجه به اینکه مدت ها از حضور سرپرستان در این فدراسیون ها و در کل بلاتکلیفی مدیریتی آنها می گذرد، قطعا وزارت ورزش نام نویسی از کاندیداها و سپس برگزاری مجامع آنها در نیمه دوم سال را در برنامه خواهد داشت. 

فدارسیون هایی که با سرپرست اداره می شوند عبارتند از:

والیبال و 11 کاندیدا
از سال گذشته که قانون منع به کارگیری بازنشسته ها در ورزش اجرایی شد، مدیریت فدراسیون والیبال با رفتن احمد ضیایی و حضور افشین داوری سرپرستی شد. داوری از 16 آذرماه سال گذشته سرپرست والیبال است و با وجود این که ماه ها از غیرقانونی شدن دوره آن می گذرد، به جز ثبت نام کاندیداها هیچ اقدام دیگری برای برگزاری هر چه سریعتر انتخابات والیبال انجام نشده است.

نام نویسی از کاندیداهای ریاست فدراسیون والیبال هم هفته گذشته به پایان رسید در حالی که به واسطه ورودِ بدون استعفای داورزنی و مخالفت با استعفا و کاندیدا شدن داوری حاشیه های زیادی را ایجاد کرد.

محمود افشاردوست،  محمدرضا داورزنی، علی دریابیگی، محمدرضا رشیدی، علی رضا سلیمی، احمد سعادتمند، سیامک عزیزی، بهنام محمودی، امیرحسین منظمی، علی نیک نام فر و یگانه یادگاری کاندیداهای ریاست در فدراسیون والیبال هستند.

ورزش های همگانی
از 19 فروردین ماه سال جاری فدراسیون ورزش های همگانی با سرپرست اداره می شود. افشین ملایی سرپرست این فدراسیون است که با توجه به اتمام دوره ریاست علی مجد ارا وارد مجموعه شد.

ورزش های رزمی و 17 کاندیدا
با پایان دوره ریاست محمود رشیدی در فدراسیون ورزش های رزمی، شهرام عظیمی از 22 اردیبهشت ماه سال جاری سرپرست این فدراسیون شد. طی چهار ماهی که از سرپرستی وی می گذرد نام نویسی از کاندیداهای ریاست فدراسیون ورزش های رزمی انجام شده است.

منصور عبدی، رضا شیرین آبادی، عباسعلی اکبری، بهزاد دیوکان، سید صلاح الدین نقش بندی، محمد ضیایی پور، حسن طاهریان، علی غفاری، علیرضا خسروی، فرهنگ شادنیا، سید عباس احمد پناهی، محمود رشیدی، افشین چگینی، محمدرضا اوجی، یوسف بهتری، محسن احمدی و محمد نوحی کاندیداهای فدراسیون وزش های رزمی هستند.

تنیسِ بدون شایسته
یکی از فدراسیون هایی که انتخابات آن به واسطه تعلل های زیاد از سوی وزارت ورزش شرایط بحرانی به خود گرفت، فدراسیون تنیس بود. فدراسیونی که پس از سال ها جدایی مجید شایسته را شاهد شد و حالا هم در انتظار انتخابات و تعیین رئیس جدید است.

مجید شایسته یک دهه رئیس فدراسیون تنیس بود. آخرین دوره ریاست وی 10 آبان ماه سال گذشته تمام شد اما بعد از آن به عنوان سرپرست به مدیریت خود ادامه داد. در دوره سرپرستی وی و با وجود نام نویسی از کاندیداها، انتخابات تنیس برگزار نشد تا اینکه سرپرست دیگری برای این رشته معرفی شد و برگزاری انتخابات هم به نام نویسی دوباره از کاندیداها منوط شد. احمد نامنی از 9 شهریورماه سرپرست فدراسیون تنیس است.

فدراسیونی بلاتکلیف تر از همه

به گزارش خبرنگار مهر، شاید این روزها هیچ فدراسیونی به اندازه دوومیدانی بلاتکلیف نباشد. فدراسیونی که از دو هفته پیش رئیس قانونی ندارد اما وزارت ورزش هنوز اقدامی برای معرفی سرپرست آن انجام نداده است.

مجید کیهانی رئیس فدراسیون دوومیدانی بود که دوره ریاستش 15 شهریورماه تمام شد. کیهانی که ریاستش در چهار سال گذشته حواشی زیادی برای دوومیدانی ایجاد کرد در رقابت با 19 کاندیدا و با کسب 23 رای مدیر این رشته شد.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول