کمیته رفاهی
 

ایرج عرب؛ داستان همیشگی یک تیم دولتی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 268 ] - شنبه, 16 شهریور 1398
ایرج عرب؛ داستان همیشگی یک تیم دولتی

اطلاع زودهنگام از برکناری ها و استعفاها و انتشار آن از سنت‌های مدیریت در ایران است؛ پس مشخص بود که ایرج عرب امروز و فردا صندلی خود را تحویل خواهد داد. مد...

اطلاع زودهنگام از برکناری ها و استعفاها و انتشار آن از سنت‌های مدیریت در ایران است؛ پس مشخص بود که ایرج عرب امروز و فردا صندلی خود را تحویل خواهد داد.

مدیرعامل پیشین پرسپولیس در شب بازی جنجالی سپاهان – پرسپولیس در دور رفت لیگ برتر در بازگشت از اصفهان جانشین حمید گرشاسبی شد که به دلیل بازنشستگی از جمع قرمزها کنار گذاشته شده بود.او در صندلی هواپیما یک ردیف جلوتر از گرشاسبی در خواب عمیق بود درحالیکه قراربود به محض نشستن طیاره در تهران از جلوس خود بر صندلی گرشاسبی مطمئن شود. گرشاسبی هم که با حالتی شبیه به قهر پرسپولیسی ها را همراهی نکرده و با پرواز بعدی با معاون اداره مالی اش به تهران می آمد، اندک امیدی  به تغییر شرایط داشت چرا که با فتح لیگ و صعود به فینال آسیا و صدرنشینی حق مسلم خود را در ادامه کار در پست مدیریت پرسپولیس می دید.


این خبر، خبر اتمام کار گرشاسبی اما زودتر در راهروهای وزارت ورزش پیچیده بود کما اینکه پیش تر علی اکبرطاهری همین مسیر را طی کرده و جای خود را به عضو هیئت مدیره و رفیق سابق اش (گرشاسبی) داده و حالا همان داستان با یک مدیر جدید(معاون اداری مالی ایرج عرب) تکرار می شد.طبعا ادامه این قصه به خود عرب رسیده تا او که 72 ساعت پیش جایزه بهترین باشگاه ایران را از محمدرضا داورزنی دریافت کرده بود دیگر به جای حضور در ساختمان باشگاه در شیخ بهایی ،مسیر دیگری را برای اشتغال روزانه انتخاب کند.


این جابجایی های شگفت انگیز و پرتعداد در باشگاهی رخ داده که در 4 سال گذشته برداشتی حداکثری از عناوین قهرمانی در فوتبال ایران داشته است.باشگاهی با ثبات در صندلی مربیگری و بی ثباتی حداکثری در مدیریت.مدیران پرسپولیس هریک با رویای بهبود پای به این باشگاه گذاشته اند اما بعد از تغییراتی که طاهری به یمن ثبات نسبی در پرسپولیس ایجاد کرد، مدیران بعدی دوباره بالاجبار پای به عرصه ای گذاشتند که تصمیمات در حوزه بازیکن و پرداخت دیون و نتیجه باقی بماند. بنابراین قهرمان دوگانه فصل پیش، با کوچکترین شباهت به یک باشگاه به کارخود ادامه می دهد تا نفر بعدی از قوطی وزارت بیرون بیاید و احتمالا مدتی مهمان پرسپولیس و هوادارانش باشد و وقتی بکشد و صندلی را به نفر بعدی بدهد.

 

 

 

طعنه آمیز این که هر سه مدیر برکنار شده باشگاه پرسپولیس توسط وزارت ورزش، عناوین حداکثری را کسب کرده و جایزه برترین باشگاه سال را دریافت کرده اند؛ علی اکبر طاهری با یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی، حمیدرضا گرشاسبی با یک قهرمانی و یک فینال آسیا و ایرج عرب با یک قهرمانی لیگ و یک قهرمانی حذفی. تغییرات اما در نهایت از راه خواهد رسید!

 


این دور تسلسل و تکرار،با حداقل رشد کیفی چیزی است که فوتبال دولتی و ملاحظات اداره باشگاه توسط وزارتخانه به پرسپولیس (واستقلال) تحمیل می کند و در نتیجه سرخ و آبی زیر تیغ کمیته مجوز حرفه ای آسیا دست و پا می زنند و حذف خود را سال به سال عقب می اندازند و با استانداردهای یک مجموعه دولتی پیش می روند. درحالیکه خود دولت هم دیگر از پاسخگویی همیشگی به هواداران در حوزه های فنی و حاشیه ای و غیرمرتبط به ستوه آمده است.


اینکه مدیر بعدی پرسپولیس چه کسی خواهد بود سئوال بعدی است اما شاید نکته مهمتر؛حرفهای ایرج عرب در مسیر حضور در مراسم برترین های فوتبال ایران که از بن بست قطعی شکل اداره پرسپولیس(و استقلال) با شیوه فعلی می گفت و از خوشحالی اش به واسطه زمین گذاشتن مسئولیتی که برای مدیران پیش از او هم  تبدیل به باقیات و صالحات نشد.


به سرنوشت همه مدیران پرسپولیس در روز برکناری-استعفا فکر کنید و فضای همان روزها. از کاشانی تا رویانیان و از سیاسی تا طاهری و از گرشاسبی تا عرب.


گرامی بعدی آماده باشد.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول