کمیته رفاهی
 

تیم منتخب هفته اول لیگ نوزدهم

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 231 ] - یکشنبه, 3 شهریور 1398
تیم منتخب هفته اول لیگ نوزدهم

سرانجام بعد از کشمکش های فراوان سوت آغاز نوزدهمین دوره رقابت های لیگ برتر به صدا در آمد تا در همان هفته نخست اتفاقات زیادی رقم بخورد. تنور رقابت های باشگاهی ا...

سرانجام بعد از کشمکش های فراوان سوت آغاز نوزدهمین دوره رقابت های لیگ برتر به صدا در آمد تا در همان هفته نخست اتفاقات زیادی رقم بخورد.

تنور رقابت های باشگاهی ایران دوباره گرم شد آن هم بعد از هفته ها وقفه در آغاز لیگ نوزدهم. هفته نخست رقابت ها اما با اتفاقات و نتایج جالب توجهی توام بود از جمله برد قهرمان با چیپ ترابی ملی پوش تا شب آزادی دوباره سرخ شود. درست برخلاف استقلال مدل ایتالیایی که سفر به تبریز با شوک دقیقه 5+90 برای آنها توام شد تا استراماچونی خیلی زود به خاطر مشکلاتش در تیم از کوره در برود.


تیم منتخب هفته اول لیگ نوزدهم در حالی بسته شد که درخشش سپاهانی ها در سواحل جنوبی آن هم مقابل شاهینی که به تازگی بال های شکسته خود را ترمیم و به سطح اول فوتبال ایران بازگشته، باعث شد تا این تیم بیشتر رنگ زرد به خود بگیرد. سپاهان با خریدهای جدید خود شروعی توفانی در سواحل جنوبی داشت تا نشان بدهد عزمی جدی برای قهرمانی ششم دارد.در این بین  نباید از درخشش برخی دیگر از بازیکنان پدیده، ماشین سازی، صنعت نفت و سایپا هم به سادگی گذشت.


تیم منتخب هفته اول لیگ نوزدهم از دید کارشناسان "ورزش سه" به این شرح است؛

 

دروازه بان

 

میلاد فراهانی(گل گهر سیرجان)


گل گهر در اولین بازی اش در لیگ برتر ایران به یک امتیاز دست پیدا کرد. هرچند این یک بازی خانگی برای گل گهر بود اما آن ها در اولین تجربه لیگ برتری نیاز داشتند که شکست نخورند آن هم مقابل نساجی که سال ها در لیگ یک با هم رقابت کرده اند. در این بازی میلاد فراهانی دروازه بان باتجربه تیم گل گهر نقشی تعیین کننده در تیمش ایفا کرد. او به خصوص در نیمه اول که نساجی توانست روی دروازه گل گهر موقعیت سازی کند با حفظ دروازه تیمش کمک کرد تا همتیمی هایش بتوانند آرام آرام خودشان را با فضای لیگ برتر هماهنگ کرده و بر بازی مسلط شوند. گل گهر در این بازی یک گل روی یک آشفتگی دفاعی دریافت کرد تا دروازه بانش بهترین نمره را در میان دیگر بازیکنان به دست بیاورد.

 

 

مدافعان


شجاع خلیل زاده (پرسپولیس)


در دیدار افتتاحیه لیگ برتر پرسپولیس میزبان پارس جنوبی جم بود. تیم پارس هرچند از نظر اسم و رسم با رقیب خود و مدافع عنوان قهرمانی لیگ قابل قیاس نبود اما چند مرتبه تا مرز خلق موقعیت های خطرناک روی دروازه پرسپولیس پیش رفت. در مقابل این حملات اما دو مدافع میانی سرخپوشان کاملا مستحکم ظاهر شدند. شجاع خلیل زاده در این بازی یکی از شاخص ترین نفرات زمین بود و بارها در نبردهای تن به تن مهاجمان حریف را شکست داد. شجاع چندین مرتبه هم پاس های عمقی بازیکنان پارس را قطع کرد و با حرکات آکروباتیک آمادگی اش را هم به رخ کشید. در مجموع بر خلاف اتفاقاتی که در بازی های دوستانه پیش فصل برای او افتاده بود، شماره 3 پرسپولیس لیگ نوزدهم را با یک نمایش آرام و بسیار مطمئن آغاز کرد.

 

 

عقیل کعبی (صنعت نفت)


هفته اول لیگ نوزدهم گل های زیبایی داشت اما سوپرگل عقیل کعبی از بقیه آنها متمایز بود. مدافع چپ صنعت نفت در نیمه دوم دیدار مقابل فولاد خوزستان با شوتی استثنایی دروازه شهاب گردان را فروریخت و یک باخت خانگی را در اولین بازی فصل به تیم جواد نکونام تحمیل کرد. گل سه امتیازی و زیبای کعبی به همراه کلین شیت ارزشمند صنعت نفت در فولاد آره نا باعث شد این بازیکن عضوی از تیم منتخب هفته نخست لیگ برتر باشد.

 

 

محمد اهل شاخه (صنعت نفت)


یکی از تیم هایی که موفق شد بازی هفته اول خود را در خانه حریف برنده شود، صنعت نفت آبادان بود. شاگردان دراگان اسکوچیچ در دربی حساس خوزستان به مصاف فولاد رفتند و نه تنها پیروزی را کسب کردند، که موفق به ثبت کلین شیت هم شد. موقعیت هایی که فولادی ها در این بازی به دست آوردند، با درخشش دروازه بان و مدافعان تیم صنعت نفت از دست رفت. یکی از نفرات مهم تیم صنعت در این مسابقه، محمد اهل شاخه بود. مدافع میانی طلایی پوشان که مقابل تیم محبوب خود قرار گرفته بود، در چند صحنه مانع از موقعیت سازی یا گلزنی مهاجمان فولاد شد و نقشی کلیدی در رقم خوردن اولین کلین شیت فصل صنعت نفت داشت.

 

 

مرتضی منصوری(سپاهان)


مدافع راست فصل گذشته پدیده دیگر خرید جدید سپاهانی ها در تابستان بود که عصای دست امیر در بوشهر لقب گرفت. منصوری با قابلیت های بسیار زیاد در جناح راست سپاهان هر کاری دلش خواست با شاهینی ها انجام داد تا نشان بدهد تاکید سرمربی سپاهان روی جذب او در اولین روزهای نقل و انتقالات بی مورد نبود. سپاهانی ها که همواره در پست دفاع راست بازیکنان خوب و تاثیرگذاری در ترکیب داشتند حالا می توانند به مرتضی منصوری برای ادامه این راه دل ببندند، بازیکنی که در رفت و برگشت ها کم نمی آورد و هم در ساختار تدافعی هم ساختار تهاجمی می تواند بار زیادی را به دوش بکشد به خصوص در پلان های تاکتیکی قلعه نویی که نقش محوری بر عهده منصوری است.

 

 

هافبک ها

 

مهدی ترابی (پرسپولیس)


موثرترین بازیکن دیدار افتتاحیه لیگ نوزدهم، مهدی ترابی بود. وینگر تکنیکی سرخپوشان بارها از سمت چپ خط حمله نفوذهایی را به سمت دروازه پارس جنوبی ترتیب داد و با محمد نادری هم در این جناح همکاری های خوبی داشت. ترابی در نهایت بازی خوب خود را با یک گل زیبا تکمیل کرد. یکی از حملات متعدد پرسپولیس از سمت چپ، با همکاری ترابی و علیپور سرانجام به موقعیتی برای شماره 9 قرمزها منجر شد که او هم با یک ضربه چیپ دیدنی، دروازه فرناندو دخسوس را باز کرد تا زننده تک گل دیدار افتتاحیه لیگ لقب بگیرد.

 

 

محمد محبی(سپاهان)


یکی از خریدهای نه چندان سرشناس سپاهان در تابستان خیلی زود ثابت کرد چرا امیر قلعه نویی قبل از هر تیم دیگری به سراغ او رفت تا از لیگ دسته اول شکاری بزرگ داشته باشد. این بازیکن که به اردوی تیم ملی هم دعوت شد در اولین بازی رسمی با پیراهن سپاهان نه تنها نمایشی فوق العاده داشت بلکه پایش به گلزنی هم باز شد تا در همین بازی نام خود را بر سر زبان ها بیاندازد. بازیکن زیر 23 ساله با توانایی فنی بالا و هوش خوبی که دارد قطعا می تواند در تیم پرستاره سپاهان پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کند تا به یکی از بازیکنان آینده دار فوتبال ایران تبدیل شود. با تعاریفی که از محبی به گوش می رسد قطع به یقین در آینده از او خبرهای زیادی به گوش خواهد رسید.

 

 

سامان نریمان جهان (ماشین سازی)


شماره 7 این فصل ماشین سازی در این فصل بازوبند کاپیتانی این تیم را به بازو بسته و یکی از عناصر مهم تیمش در بخش تهاجمی است. او در بازی برابر استقلال یکی از 4 عنصر مهم و تهاجمی رسول خطیبی بود که توانستند فرصت های خطرناکی را روی دروازه استقلال خلق کنند. نریمان جهان البته که در این بازی یکی دو موقعیتی که می توانست تبدیل به گل یا فرصت های خوب گلزنی شود را از دست داد اما به عنوان راس لوزی تهاجمی با شاهین ثاقبی، علی آل کثیر و فرید بهزادی کریمی توانست فشار لازم را بر بخش تدافعی استقلال بیاورد. هافبک تهاجمی 28 ساله این فصل ماشین سازی در بازگشت به تبریز می تواند خاطره دو سه فصل ناموفقش را پاک کند.

 

 

امید نورافکن(سپاهان)


چند روز بعد از نهایی شدن قراردادش با سپاهان به عنوان بازیکن تعویضی در بین دو نیمه وارد زمین شد تا زودتر از آن چه تصور می شد تاثیرگذاری خود را برای زردپوشان نصف جهان نمایان کند. تاثیرگذاری روی دو گل از سه گل سپاهانی ها مقابل شاهین در کنار عملکرد استثنایی در میانه میدان باعث شد تا امید در همان اولین تجربه با پیراهن سپاهان به یکی از ستاره های جدید این تیم تبدیل شود. نورافکن با آمادگی بالا بعد از پشت سر گذاشتن تمرینات پیش فصل در شارلروا حالا تنها به هماهنگی با هم تیمی های جدید خود نیاز دارد تا به یکی از کلیدی ترین مهره های قلعه نویی در فصل دشوار پیش رو تبدیل شود. مسلما امید با انگیزه های بالا در سال منتهی به رقابت های انتخابی جام جهانی و المپیک می تواند وزنه ای قابل اتکا برای ژنرال در قلعه نصف جهان باشد.

 


مهاجمان


روح ا.. باقری(شهرخودرو مشهد)


مهاجم سابق استقلال در اولین بازی خود برای تیم جدیدش به تشخیص یحیی گل محمدی از ابتدا در ترکیب شهر خودروبه میدان رفت و توانست با دوندگی بی امانش نقش موثری در پیروزی با ارزش تیمش درهفته اول ایفا کند. روح ا.. باقری که مشخص بود انگیزه فراوانی در این دیدار دارد توانست با یک شوت از راه دور، به زیبایی دروازه وحید شیخ ویسی را باز کند تا ثابت کند بی جهت در لیست مازاد تیم سابقش قرار گرفته است. باقری علاوه بر گل زیبایی که به ثمر رساند در تمام دقایق بازی همکاری بسیار خوبی با یونس شاکری مهاجم دیگر شهرخودرو داشت و این دو بازیکن هرکدام با به ثمر رساندن یک گل از همان هفته ابتدایی برای دیگرمدافعان لیگ برتری خط نشان کشیدند.

 

 

محمدرضا سلیمانی (سایپا)


بهترین گلزن نارنجی‌پوشان در دیدارهای تدارکاتی پیش فصل در نخستین مسابقه لیگ نوزدهم برابر ذوب‌آهن نیز فوق العاده ظاهر شد و توانست بیشترین نقش را در برتری تیمش ایفا کند؛ محمدرضا سلیمانی در دقیقه 7  با ارسال خطرناک موقعیت خوبی به وجود آورد و در دقیقه 54 با ضربه سر دروازه صادقی را تهدید کرد، اما تلاش بی‌امان او برای گلزنی در دقیقه 60 نتیجه داد و این بازیکن سانتر معین عباسیان را تبدیل به گل کرد تا با همین گل شاگردان صادقی به بازی برگردند و امیدوارتر شوند؛ سایپا بعد از به تساوی کشیدن نتیجه، به دنبال زدن گل سوم در فولادشهر بود که این کار را بازهم محمدرضا سلیمانی انجام داد و در دقیقه 73 از پاس در عمق عالی شاه‌علی‌دوست بهترین بهره را برد و گل سوم سایپا را با جای گذاشتن دروازه‌بان ذوب‌‌آهن به ثمر رساند تا ستاره تیمش در این بازی نام گرفته و تنها مرد 2 گله هفته اول لیگ برتر شود.

 

 

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول