کمیته رفاهی
 

قانون برای همه به جز نورچشمی ها

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 254 ] - دوشنبه, 24 تیر 1398
قانون برای همه به جز نورچشمی ها

درست 50 روز پس از آن که اعلام شد هیچ تیمی حق ندارد برای برپایی اردوی آماده سازی راهی خارج از کشور شود کاروان تیم استقلال راهی ترکیه شد! این اولین بار نیست که ...

درست 50 روز پس از آن که اعلام شد هیچ تیمی حق ندارد برای برپایی اردوی آماده سازی راهی خارج از کشور شود کاروان تیم استقلال راهی ترکیه شد!

این اولین بار نیست که باشگاه های فوتبالی مقررات و چارچوب هایی که برای‌شان تعیین می شود را زیرپا می‌گذارند و با استناد به بند و تبصره و ماده تصمیمات خود را اجرایی می کنند.

مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال در تاریخ 27 اردیبهشت ماه سال جاری در یک گفتگوی تلویزیونی رسما از موضع اتخاذ شده برای تیم های فوتبالی خبر داد و گفت طبق تصمیم گیری های بعمل آمده برای جلوگیری از خروج ارز از کشور مجوزی برای خروج تیم های ورزشی از کشور صادر نمی شود تا تیم ها اردوهای آماده سازی شان را در داخل کشور برپا کنند!

تصمیمی که قطعا همسان و به موازات شعار سال 1398 اتخاذ شده بود. بر این اساس که به تولیدات ملی رونق بدهیم و در شرایطی که کشور در سخت ترین شرایط تحریم های تاریخ قرار دارد از امکانات موجود در داخل کشور بهره برداری کنیم تا هم به بخش داخلی کمک شود و هم در کنار انتشار اخبار اردوگاه های داخلی و با تشریح امکانات کمپ های ورزشی در نقاط مختلف کشور، تبلیغاتی هم برای کمپ های وطنی صورت بگیرد.

البته تقریبا 80 درصد تیم های حاضر در لیگ برتر و لیگ دسته یک از این قانون جدید تبعیت کرده و به جای خرید ارز و هزینه کردن آن، بیرون از مرزهای کشور، اردوهای خود را در داخل برپا کردند. از آن جمله می توان به تیم های پدیده شهر خودرو، نفت مسجد سلیمان و فولاد خوزستان اشاره کرد که راهی تهران شده اند یا تیم شاهین بوشهر که اردوی خود را در بروجن برپا کرد.

اما باشگاه های استقلال و پرسپولیس بی توجه به تصمیم سازی های صورت گرفته در وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال، این موضوع را رسما از رسانه های خود اعلام کرده و در نهایت هم راهی اردوی خارج از کشورشان شدند!

استدلال این دو باشگاه در تخطی از محدودیت هایی که برای باشگاه های لیگ برتری در نظر گرفته شد، این بود که ما هیچ هزینه ای بابت این دو اردو از جیب نداده ایم و هواداران خرج سفر و اسکان تیم را پرداخت کرده اند!

استقلالی ها 17 تیر، پرسپولیسی ها 19 و تراکتور بیستم ماه جاری از کشور خارج و راهی استانبول شدند با این بهانه که هیچ هزینه ای از جیب نپرداخته اند. در همین شرایط بودند باشگاه هایی از جمله پدیده شهر خودرو که حتی تدارک برپایی اردو در خارج از کشور را دیدند ولی به تأسی از دستور صادر شده از سوی فدراسیون، قید خارج رفتن را زدند! قطعا تیمهای دیگری هم بودند و هستند که می توانند این اقدام را انجام بدهند ولی با احترام به خواست وزارت ورزش و ریاست فدراسیون و البته در جهت کمک به منافع ملی تصمیمی دیگر اتخاذ کردند.

ناگفته نماند تاج به دو مورد دیگر نیز پرداخت که یکی تأکید بر استفاده باشگاه ها از تولیدات البسه داخلی بود. دستوری که البته باز هم برخی تیم ها از جمله استقلال و پرسپولیس آن را زیر پا گذاشته و بانادیده گرفتن توصیه های صورت گرفته با عقد قرارداد با یک شرکت آلمانی کار خودشان را کردند!

همچنین مهدی تاج اعلام کرده بود در راستای جلوگیری از خروج ارز برای خرید بازیکن خارجی محدودیت هایی در نظر گرفته خواهد شد. که البته این مورد نیز درباره تیم استقلال اجرایی نشد و با آن که تنها در فصل گذشته بازیکنانی به نام های الحاجی گرو، همام طارق، مارکوس نویمایر، گادوین منشا، آیاندا پاتوسی و اسماعیل گونسالوس و کادر فنی خارجی این تیم شامل وینفرد شفر، ساشا شفر، میگوئل کولی و دو بدنساز آلمانی از این تیم جدا شده و هزینه سنگینی روی دوش باشگاه گذاشته بودند باز هم مدیران این باشگاه سراغ کادر فنی ایتالیایی رفته و یک فوروارد مالیایی به نام شیخ دیاباته را از باشگاه الامارات به استقلال آوردند.

حال باید دید موضع وزارت ورزش و شخص رئیس فدراسیون فوتبال با این قانون شکنی چه خواهد بود؟ هرچند با خبرهایی که از کمک مالی وزارت ورزش به دو باشگاه به گوش می رسد نباید منتظر برخورد یا جریمه ای بود و همچنان این دو باشگاه تافته های جدابافته فوتبال ایران به شمار می روند و قانون برای آنها روی کاغذ خواهد ماند و جنبه اجرایی نخواهد گرفت!

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول