کمیته رفاهی
 

پاتوسی چطور از کف استقلال رفت؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 320 ] - دوشنبه, 24 تیر 1398
پاتوسی چطور از کف استقلال رفت؟

استقلال در لیگ هجدهم 6 بازیکن خارجی جذب کرد که در بین آن‌ها تنها پاتوسی عملکرد خوبی داشت؛ بازیکنی که سرنوشت مشابهی با 5 بازیکن دیگر داشت و در پایان لیگ ه...

استقلال در لیگ هجدهم 6 بازیکن خارجی جذب کرد که در بین آن‌ها تنها پاتوسی عملکرد خوبی داشت؛ بازیکنی که سرنوشت مشابهی با 5 بازیکن دیگر داشت و در پایان لیگ هجدهم از استقلال جدا شد. این اتفاق در حالی رخ داد که مدیران استقلال با نصف هزینه جذب 5 بازیکن خارجی دیگر که مجموعا عملکردشان به پاتوسی هم نزدیک نشد، می‌توانستند این بازیکن تاثیرگذارشان را حفظ کنند.

هواداران استقلال با رفتن پاتوسی از این تیم نسبت به عملکرد مدیران تیمشان انتقادات زیادی انجام دادند که حتی منجر به تجمع تعداد کمی از هواداران استقلال مقابل ساختمان این باشگاه شد. امیرحسین فتحی، مدیرعامل استقلال الزام باشگاه برای پرداخت بدهی 430 هزار دلاری پروپئیچ را به عنوان دلیل عدم حفظ پاتوسی مطرح کرد. این دلیل تا حدودی قانع‌کننده است ولی سوال دیگری در این ماجرا مطرح است؛ آیا استقلال نمی‌توانست با هزینه کمتر در لیگ هجدهم، پاتوسی را حفظ کند؟

استقلال در لیگ هجدهم جزو تیم‌هایی بود که بازیکنان خارجی زیادی را به استخدام درآورد اما هیچ‌کدام از آن‌ها به جز پاتوسی و تا حدودی طارق همام، عملکرد قابل قبولی داشته باشند. آبی‌های پایتخت در فصل گذشته الحاجی گرو، مارکوس نویمایر، طارق همام، گادوین منشا، ایسما و آیاندا پاتوسی را به عنوان بازیکن خارجی جذب کرد؛ بازیکنانی که حدود یک میلیون دلار برای استقلال هزینه داشتند.

نکته عجیب درباره بازیکنان خارجی استقلال این است که به جز طارق همام - که او هم بیشتر فصل را مصدوم یا محروم بود - هیچ‌کدام از این بازیکنان نتوانستند بیشتر از یک نیم‌فصل در استقلال دوام بیاورند. طارق همام، الحاجی گرو و مارکوس نویمایر، سه بازیکن خارجی بودند که در ابتدای لیگ هجدهم به استقلال پیوستند اما پس از عملکرد ضعیف گرو و نویمایر در نیم فصل نخست، به صورت توافقی از این تیم جدا شدند که با توجه به اظهار نظر مدیران استقلال به ترتیب 175 و 225 هزار دلار (حقوقشان تا پایان نیم‌فصل نخست) دریافت کردند تا قراردادشان را فسخ کنند؛ یعنی 400 هزار دلار برای یک گل!

در نقل و انتقالات نیم‌فصل هم پاتوسی، ایسما و منشا به استقلال پیوستند اما در بین این سه بازیکن تنها پاتوسی توانست رضایت هواداران و کادر فنی را جلب کند. ایسما و منشا روی هم رفته حدود 350 هزار دلار برای نیم‌فصل دریافت کردند که روی هم رفته 4 گل و 4 پاس گل دادند.

با این اوصاف استقلال برای 5 گل و 4 پاس گل حدود 750 هزار دلار هزینه کرد در حالی که پاتوسی برای نیم‌فصلی که با حقوق 50 هزار دلار برای استقلال به میدان رفت، 4 گل و 7 پاس گل به همراه داشت اما در نهایت این موضوع باعث نشد که سرنوشت پاتوسی با باقی بازیکنان خارجی استقلال در لیگ هجدهم تفاوت داشته باشد و آبی‌های پایتخت به خاطر مشکلات مالی، نتوانستند این بازیکن اهل آفریقای جنوبی را حفظ کنند.

مدیران استقلال برای نگه داشتن پاتوسی باید 350 هزار دلار به کیپ‌تاون آفریقای جنوبی پرداخت می‌کردند اما نتوانستند این پول را فراهم کنند و به این باشگاه نامه زدند که خواهان فعال‌سازی بند خرید پاتوسی نیستند. البته مدیران استقلال به امید اینکه بتوانند شرایط جدیدی برای به خدمت گرفتن پاتوسی ایجاد کنند، این نامه را برای کیپ‌تاون ارسال کردند اما این راه جواب نداد و در نهایت پاتوسی از استقلال جدا شد.

موضوعی که باید در ماجرای جدایی پاتوسی از استقلال به آن توجه کرد، این است که استقلال حدود 750 هزار دلار برای جذب چهار بازیکن که روی هم رفته نتوانستند عملکرد یکسانی با پاتوسی داشته باشند، هزینه کرده‌اند در حالی که آن‌ها می‌توانستند با نصف این پول، پاتوسی را که عملکرد بسیار خوبی داشت در استقلال حفظ کنند.

با این اوصاف به نظر می‌رسد که مدیران استقلال باید در نحوه مدیریتشان تجدیدنظر کنند و به جای هزینه ارزی هنگفت و جذب چندین بازیکن خارجی که کیفیت مناسبی هم ندارند، یک یا دو بازیکن با کیفیت جذب کنند و توانایی حفظ آن‌ها را داشته باشند تا هواداران استقلال دوباره شاهد خروج ستاره‌های تیم‌شان در پایان فصل نباشند.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول