کمیته رفاهی
 

نامه مهم رییس فیفا به ایران درباره ورودزنان به ورزشگاه ها

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 355 ] - شنبه, 1 تیر 1398
نامه مهم رییس فیفا به ایران درباره ورودزنان به ورزشگاه ها

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال فیفا از فدراسیون فوتبال ایران خواست شرایط ورود زنان به ورزشگاه ها در انتخابی جام جهانی 2022 قطر را فراهم کند. مازیار ناظمی مدیر اطل...

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال فیفا از فدراسیون فوتبال ایران خواست شرایط ورود زنان به ورزشگاه ها در انتخابی جام جهانی 2022 قطر را فراهم کند.

مازیار ناظمی مدیر اطلاع رسانی وزارت ورزش و جوانان امروز در حساب توییتر خود تصویر نامه فیفا را منتشر کرد و پس از آن رسانه های مختلف این نامه را ترجمه و منتشر کردند. در این نامه جیانی اینفانتینو رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال «فیفا» به فدراسیون فوتبال ایران نوشته است: «من به شخصه شاهد یک پیشرفت خوب در زمینه ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران بودم. این حقیقت که این گام‌های اولیه برداشته شدند و من شخصاً شاهد آن بودم، من را بیشتر ناامید می‌کند که نتوانستم خاطرات مثبتش را در ذهنم حفظ کنم و بیش از این شاهد پیشرفت در این موضوع در بازی دوستانه میان ایران و سوریه باشم.»

بسیار خوشحالم که با هم توانستیم در دیدار تاریخی 10 نوامبر 2018 و دیدار برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا میان پرسپولیس و کاشیما آنتلرز در ورزشگاه آزادی تهران حضور داشته باشیم که پس از 40 سال بانوان ایرانی توانستند یک بار دیگر در ورزشگاه حضور داشته باشند. این حقیقت که بیش از یک هزار بانو توانستند به ورزشگاه بیایند و از تیم محبوبشان در مهم‌ترین دیدار فصل قاره آسیا، فینال لیگ قهرمانان آسیا حمایت کنند واقعاً برایم بااهمیت و تجربه تحسین‌برانگیزی برای من بود.
محترمانه و بدون هیچ شکی می‌گویم که یکی از لحظات مهم و به یادماندنی دوران ریاست من بود، مخصوصاً این که توانستم به شخصه شاهد این پیشرفت در مشارکت عمومی بانوان در فوتبال باشم. هیچ چیز مهم‌تری از این برای من نیست و می‌خواهم به نوبه خودم قدرشناس شما و مقامات ایرانی باشم که اجازه دادید تا این اتفاق بیفتد و به سختی برای وقوع این رویداد تلاش کردید.
این حقیقت که اولین قدم مهم برداشته شده و توانستم شخصاً شاهد آن باشم، عدم استمرار این خاطرات مثبت و بستن در‌های ورزشگاه به روی بانوان در دیدار دوستانه 6 ژوئن 2019 میان تیم ملی ایران با سوریه ما را ناامیدتر کرده است. تعدادی از بانوانی که قصد ورود به ورزشگاه داشتند توسط ماموران امنیتی برای چند ساعت بازداشت شدند.
متأسفانه همانطور که قبلاً گفتم این (رفتارها) در راستای تعهدات داده شده توسط آقای روحانی به ما در ماه مارس 2018 نیست که در آن اطمینان حاصل کردیم که پیشرفت‌های قابل توجهی در این زمینه در راه است.
همانطور که می‌دانید، جام جهانی زنان در فرانسه در حال برگزاری است و دوباره توجهات جهانی خصوصاً در زمینه فوتبال بانوان به سمت فیفا معطوف است. اگرچه از حساسیت‌های و چالش‌های فرهنگی شما آگاه هستیم، مجبوریم این پیشرفت را ادامه دهیم، نه فقط برای ادای دین به بانوان بلکه به خاطر اینکه برطبق قوانین اصلی مصوب شده در فیفا مسئولیت این امر به عهده ماست.
در این شرایط، بسیار مشتاق هستم که شما به فیفا اطلاع دهید که اطمینانی که به ما دادید و از 15 جولای 2019 دیگر اجرا نشده، این بار با قدم‌های واقعی برای FFIRI و مقامات کشوری ایران باید اجرا شود تا اطمینان حاصل کنیم که بانوان ایرانی و خارجی که این آرزو را دارند بتوانند بلیت بخرند و در مرحله انتخابی جام جهانی 2022 قطر که در سپتامبر 2019 آغاز می‌شود در ورزشگاه حضور داشته باشند.
یک بار دیگر مایلم که پیشنهاد کامل فیفا نسبت به دستیابی به این هدف را تکرار کنم و اجازه دهید که یکبار دیگر تأکید کنم که این مسئله آنقدر ضروری است که ما می‌خواهیم در آن پیشرفت حاصل شود و در کنار یکدیگر آن را انجام خواهیم داد.
همچنین می‌خواهم بدانید که به رهبری و تصمیم‌گیری شما برای ایجاد تغییر ایمان کامل دارم و مطمئنم که با استمرار این همکاری و درک متقابل، تیم ملی می‌تواند از حمایت متعهدانه و مشتاقانه تمامی آقایان و بانوان خود در ورزشگاه بهره ببرد که شروعی برای ماجراجویی در راه (جام جهانی) قطر خواهد بود.
با احترام / جیانی اینفانتینو

اینفانتینو

اینفانتینو

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول