کمیته رفاهی
 

50 میلیارد کسری بودجه، برانکو یک چهارم کل مخارج!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 370 ] - دوشنبه, 20 خرداد 1398
50 میلیارد کسری بودجه، برانکو یک چهارم کل مخارج!

صحبت های امروز مدیرعامل پرسپولیس در نشست خبری ورزشگاه کاظمی، بیشتر از اینکه جمله های کوبنده داشته باشد، سرشار بود از اعداد و ارقام تامل برانگیز. پیش از ظهر ام...

صحبت های امروز مدیرعامل پرسپولیس در نشست خبری ورزشگاه کاظمی، بیشتر از اینکه جمله های کوبنده داشته باشد، سرشار بود از اعداد و ارقام تامل برانگیز.

پیش از ظهر امروز دو نشست خبری مهم فوتبالی در تهران برگزار شد که یکی از آنها  به مدیرعامل باشگاه پرسپولیس اختصاص داشت.

بهانه برگزاری نشست ایرج عرب، دو موضوع بود. یکی گزارش و شفاف سازی مسائل مالی و دیگری بحث تلاش های باشگاه برای نگه داشتن برانکو ایوانکوویچ. از آنجا که ماجرای حفظ سرمربی کروات هم با مسائل اقتصادی گره خورده، اصل مطلب در نشست امروز، پول بود. ایرج عرب در اکثر بخش های صحبت هایش در حال بیان جمله هایی بود که پر بودند از عدد و رقم. به ریال، دلار و یورو. 

یک سوال بزرگ که از ابتدا برای همه وجود داشت و خیلی زود توسط خبرنگارها از عرب پرسیده شد، موضوع درآمد پرسپولیس از لیگ قهرمانان فصل گذشته بود. مدیرعامل باشگاه درباره این موضوع توضیح داد: پاداش آسیایی ما دو میلیون دلار بوده که 100 هزار دلار آن را AFC به عنوان خیریه برداشت. 180 هزار دلار برای برگزاری مسابقات برداشته شد و همچنین 75 هزار دلار بابت تخلف تماشاگران کسر شد. مابقی این مبلغ به ریال به خزانه واریز شد که حدود 19 میلیارد تومان بود. از این عدد 8 میلیارد تومان پاداش آسیایی بر اساس مصوبه هیات مدیره قبلی و با نظر سرمربی و کاپیتان تیم به بازیکنان و کادرفنی داده شد. 7 میلیارد تومان به عنوان قسط به بازیکنان پرداخت شد، یک میلیارد تومان مالیات معوقه کادرفنی خارجی و بدهی مالیاتی برخی بازیکنان داخلی دوره های قبلی بود که اگر پرداخت نمی کردیم، اجازه خروج از کشور به کادرفنی ما داده نمی شد. همچنین 175 هزار یورو به منشا دادیم که اگر دقت نکرده بودیم، با مشکل جدی مواجه می شدیم.

در قسمتی که عرب به سراغ بحث هزینه ها و درآمدهای باشگاه پرسپولیس رفت، صراحتا اعلام کرد هزینه بازیکنان و کادر فنی این تیم بدون احتساب پاداش ها و آپشن هایی که روی قراردادشان دارند، 60 میلیارد تومان در یک فصل برای باشگاه آب می خورد. این رقم به اضافه پاداش ها، آپشن ها و هزینه های جاری مثل هتل و پرواز و ...، به چیزی حدود 110 میلیارد تومان می رسد. این در حالی است که اسپانسرهای پرسپولیس در مجموع یک فصل نهایتا 62 میلیارد تومان به این باشگاه کمک مالی می کنند. با استناد به عدد و رقم های عرب، این یعنی پرسپولیس می تواند در یک فصل نزدیک به 50 میلیارد تومان مشکل مالی برای تامین درآمدهای خود داشته باشد.


نکته دیگر که یکی از محورهای نشست امروز بود، ماجرای برگشتن یا برنگشتن برانکو به ایران بود. سرمربی کروات اگر مطالبات خود را از باشگاه پرسپولیس دریافت کند، برای یک سال باقی مانده از قراردادش به ایران باز می گردد وگرنه طبق قرارداد، تعهدی برای حضور در فصل آینده ندارد و کار او با سرخ ها را باید پایان یافته دانست. مقدار پولی که برانکو از پرسپولیس طلبکار است، یک میلیون یورو است. او در مقاطعی از فصل 97-98 از باشگاه پرسپولیس دریافتی داشته که به دو دسته کلی تقسیم می شود: اول، پول هایی که در نیم فصل اول به او داده شده، که بدهی های فصول گذشته بوده است؛ و دوم، 500 هزار یورویی که اخیرا باشگاه به او داده، که بخشی از قرارداد این فصل او بوده است.

یک میلیون یورو طلب فعلی به اضافه 500 هزار یورویی که دریافتی اخیر برانکو بوده، قرارداد و پاداش ها و آپشن های او برای یک فصل را به عدد 1.5 میلیون یورو معادل 23 میلیارد تومان می رساند. حالا اگر فرض کنیم از 110 میلیاردی که هزینه های کل فصل پرسپولیس است، 90 میلیارد آن مربوط به قراردادها و پاداش و آپشن ها باشد (یعنی 30 میلیارد به پاداش ها و آپشن ها اختصاص یابد)، به این مسئله می رسیم که برانکو ایوانکوویچ به تنهایی یک چهارم هزینه های پرداختی باشگاه پرسپولیس به بازیکنان و کادر فنی را تشکیل می دهد. هر چقدر سهم پاداش و آپشن را کمتر کنیم، یعنی عدد مجموع قراردادها از 90 کوچکتر شود، سهم 23 میلیارد پول قرارداد برانکو پررنگ تر می شود و درصد بیشتری از مجموع قراردادهای باشگاه را می سازد.

در مجموع نوسانات ارزی و تغییرات شدید قیمت دلار باعث شده که پرسپولیس و البته بقیه تیم ها به نوبه خود، وارد چنین دردسرهایی شوند. پرداخت مبلغ قرارداد برانکو در شرایط چند ماه پیش، می توانست حدود 8 میلیارد برای پرسپولیس هزینه داشته باشد ولی حالا 23 میلیارد و یک چهارم مبلغ کل قراردادهای باشگاه را می سازد که یک معضل اقتصادی بسیار بزرگ و قابل تامل است.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول