کمیته رفاهی
 

واگذاری در بن بست!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 283 ] - دوشنبه, 20 خرداد 1398
واگذاری در بن بست!

یک مقام مسئول در سازمان خصوصی‎سازی با بیان اینکه پذیرش سرخابی‎ها در فرا بورس قطعی نیست، گفت: به خاطر مصوبه دولت، واگذاری دو باشگاه را از این راه پیگیر...

یک مقام مسئول در سازمان خصوصی‎سازی با بیان اینکه پذیرش سرخابی‎ها در فرا بورس قطعی نیست، گفت: به خاطر مصوبه دولت، واگذاری دو باشگاه را از این راه پیگیری می‎کنیم اگرچه مزایده نتیجه بخش‎تر است.

بر اساس آنچه در بند «ه» قانون بودجه 98 کشور به آن تاکید شده باید حداکثر تا پایان شهریور و با همکاری مشترک وزارت ورزش و دو سازمان خصوصی سازی و بورس و اوراق بهادار شرایط واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی مهیا شود.

طبق مصوبه مجلس این واگذاری باید از طریق ورود به بازار پایه فرا بورس انجام شود در حالی که به گفته یک مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی، احتمال نتیجه گیری از این مسیر زیاد نیست. وی تاکید دارد که واگذاری سرخابی‌ها از طریق شرکت در مزایده نتیجه بخش تر است.

سید جعفر سبحانی مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی در گفتگو با خبرنگار مهر در این زمینه گفت: آخرین مصوبه مجلس برای واگذاری پرسپولیس و استقلال بر این دلالت دارد که این کار از طریق فرا بورس انجام شود. تا شهریور هم باید پذیرش این دو باشگاه در فرا بورس صورت پذیرد اما اینکه آیا این اتفاق می‌افتد یا نه، باید منتظر بمانیم تا شرایط ورود سرخابی‌ها به این عرصه (فرا بورس) مشخص شود.

وی تصریح کرد: مطابق مصوبه مجلس بعد از ورود پرسپولیس و استقلال در فرا بورس و طبق قوانین کلی که در این زمینه وجود دارد، ابتدا باید برای دو باشگاه 5 درصد به عنوان کشف قیمت انجام شود. سپس 51 درصد به صورت بلوکی واگذار شود. مابقی هم به صورت خورده تعیین قیمت می‌شوند.

این مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی با یادآوری اینکه پیش از این روند واگذاری سرخابی‌ها به صورت مزایده مصوب شده بود، خاطرنشان کرد: سال 93 و 94 موضوع خصوصی سازی پرسپولیس و استقلال از طریق مزایده پیگیری شد. در این شیوه احتمال حضور بیشتری از متقاضیان برای خرید و در اختیار گرفتن مالکیت دو باشگاه وجود داشت. اما در این شیوه‌ای که اخیراً تصویب شده اصلاً مشخص نیست به نتیجه برسیم یا نه ولی با توجه به شرایط فعلی این دو باشگاه به نظر می‌رسد واگذاری از طریق مزایده مناسب‌تر باشد و رقابت بهتر شکل می‌گیرد.

وی بدهی‌های مالی را یکی از عوامل بازدارنده در این زمینه عنوان کرد و گفت: اینکه پرسپولیس و استقلال با شرایط بدهی که دارند می‌توانند وارد فرا بورس شوند یا نه اصلاً مشخص نیست.

«وزارت ورزش مدعی است که بدهی‌های سرخابی‌ها با رقمی معادل 55 میلیارد تومان پرداخت شده است»، مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی در پاسخ به این پرسش گفت: البته با توجه به صورت‌های مالی ارائه شده توسط دو باشگاه شرایط مالی سرخابی‌ها در ارتباط با میزان بدهی‌ها نسبت به گذشته بهتر شده است اما در هر صورت باید صبر کنیم ببینیم شرایط آنها در فرا بورس چه مسیری طی می‌کند.

سبحانی همچنین در مورد نشست کارگروه خصوصی سازی باشگاه‌ها که فردا سه شنبه در محل مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود، گفت: به دنبال این هستیم تا موضوع واگذاری سرخابی‌ها را هرچه زودتر ساماندهی کنیم. این جلسه هم در همین راستا برگزار می‌شود تا از نظرات نمایندگان تمام نهادهایی که درگیر موضوع هستند، مطلع شویم. البته جلسه اول نیست. پیش از این چند نشست دیگر هم با همین محوریت برگزار شده است.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول