کمیته رفاهی
 

پنالتی های لیگ هجدهم به روایت آمار: استقلال ناکام بزرگ پنالتی ها، علی علیپور آقای پنالتی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 289 ] - شنبه, 4 خرداد 1398
پنالتی های لیگ هجدهم به روایت آمار: استقلال ناکام بزرگ پنالتی ها، علی علیپور آقای پنالتی

با پایان هجدهمین دوره لیگ برتر، پنالتی‌های این دوره از نظر آماری بررسی شده است. ضربه پنالتی بهترین فرصتی است که در طول یک بازی برای گلزنی نصیب یک تیم می&...

با پایان هجدهمین دوره لیگ برتر، پنالتی‌های این دوره از نظر آماری بررسی شده است.

ضربه پنالتی بهترین فرصتی است که در طول یک بازی برای گلزنی نصیب یک تیم می‌شود. این فصل از رقابتهای لیگ، 72 پنالتی داشت که 49 پنالتی تبدیل به گل شد. در 6 دوره گذشته‌ در هیچ دوره‌ای تعداد گلی که از روی نقطه پنالتی به ثمر رسیده از این دوره کمتر نبوده است. در پایان لیگ هجدهم، پنالتی‌های این دوره از نظر آماری بررسی شده‌اند.
عملکرد تیمها در پنالتی
با پنالتی که در هفته آخر، صنعت نفت مقابل نفت سایپا به دست آورد تمام تیم‌های لیگ صاحب پنالتی شدند. سپیدرود بیشترین سهم را از پنالتی‌های این فصل داشت که 8 بار صاحب این فرصت شد. پارس جنوبی جم که لیگ هفدهم ضعیف‌ترین تیم در زمینه گل کردن ضربات پنالتی بود، در این فصل این نقطه ضعف را به برگ برنده تبدیل کرد و با گل کردن هر 7 پنالتی که نصیبش شده بود موفق‌ترین تیم در این زمینه بود. استقلال نقطه مقابل پارس جنوبی لقب گرفت و این تیم بیش از هر تیم دیگری پنالتی از دست داد. آبی‌پوشان برای نخستین بار در تاریخ لیگ برتر در یک فصل 4 پنالتی به هدر دادند.
فولاد خوزستان با ارتکاب 9 پنالتی، پنالتی‌ده‌ترین تیم لیگ بود. دیگر تیم اهواز، استقلال خوزستان آماری کاملاً متفاوت داشت و با ارتکاب تنها یک خطای پنالتی، کمتر از هر تیم دیگری متحمل پنالتی شد.سپاهان اصفهان با دریافت گل در هر 7 پنالتی که مرتکب شده بود ضعیف‌ترین تیم لیگ لقب گرفت. سپیدرود و نفت مسجدسلیمان درخشان‌ترین آمار را در این زمینه داشتند. سپیدرود هیچ کدام از 4 ضربه پنالتی و نفت مسجدسلیمان هیچ کدام از 3 ضربه پنالتی که به سمت دروازه‌شان شلیک شد به گل تبدیل نشد.


عملکرد بازیکنان در پنالتی
گل کردن پنالتی می‌تواند نقش به سزایی در بهبود آمار گل‌زنی یک بازیکن داشته باشد. علی علیپور با قرار گرفتن پشت 6 ضربه پنالتی بیش از هر بازیکن دیگری در این فصل پنالتی زد که از این 6 ضربه 4 پنالتی تبدیل به گل شد. این بازیکن در کنار روح الله سیف‌اللهی با گل کردن 4 پنالتی، رکورددار گل‌زنی از روی نقطه پنالتی بود. البته سیف‌اللهی هر 4 پنالتی که زد گل شد و از این نظر موفق‌ترین بازیکن لیگ هجدهم محسوب می‌شود. علی علیپور، کی‌روش استنلی، محمد غلامی و وریا غفوری با از دست دادن 2 پنالتی رکورددار خراب کردن پنالتی بودند. سجاد شهباززاده با گرفتن 3 پنالتی، پنالتی گیرترین بازیکن و میلاد فخرالدینی با ارتکاب 3 پنالتی، پنالتی ده‌ترین بازیکن این فصل به شمار می‌آید.
کوروش ملکی دروازه‌بان سپیدرود در برابر هیچ کدام از 4 پنالتی که تیمش مرتکب شده بود تسلیم نشد و 3 پنالتی را مهار کرد و یک پنالتی نیز به دیرک دروازه اصابت کرد تا موفق‌ترین دروازه‌بان لیگ در این زمینه باشد. پیام نیازمند هر 7 پنالتی که مقابل آن قرار گرفته بود تبدیل به گل شد تا ناکام‌ترین دروازه‌بان لیگ در برابر پنالتی لقب گیرد.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول