عزاداری

 

ثابت شد استقلال و پرسپولیس سودآور نیستند

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 281 ] - یکشنبه, 7 اسفند 1401
ثابت شد استقلال و پرسپولیس سودآور نیستند

یک ماه پس از انتشار آگهی عرضه 51 درصد سهام استقلال و پرسپولیس به صورت بلوکی، حسین قربان زاده، رئیس سازمان خصوصی سازی در صفحه شخصی اش نوشت:«سرخابی ها خریدار ند...

 یک ماه پس از انتشار آگهی عرضه 51 درصد سهام استقلال و پرسپولیس به صورت بلوکی، حسین قربان زاده، رئیس سازمان خصوصی سازی در صفحه شخصی اش نوشت:«سرخابی ها خریدار نداشتند. برای تغییر در شرایط و احتمالا قیمت، مجددا عرضه آنها در هیئت واگذاری طرح می شود.»

امیر رضا واعظ آشتیانی در گفت وگو با تسنیم درباره این اتفاق اظهار داشت: بزرگ ترین اشتباه شان این بود که سهام را فروختند و به مردم ثابت شد که این دو باشگاه نه سودده هستند نه توجیه اقتصادی دارند. این مسئله یعنی عدم توجیه اقتصادی برای کسانی که می خواستند برای خرید پا پیش بگذارند، روشن شد. آقایان امتحان بدی را پشت سر گذاشتند در حالی که گفته بودیم سهام این دو باشگاه را نفروشید.

وی افزود: مطلب بعدی به شرایط واگذاری استقلال و پرسپولیس بازمی گردد. تصور کردند این دو باشگاه مشابه کارخانه تولیدی باید جزو 4 تای اول باشند و شرایط سختی برای واگذاری تعیین می کنند. مگر استقلال و پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر رتبه های پایین را در اختیار نداشتند؟ فوتبال قابل پیش بینی نیست. می گویند برو آنقدر خرج کن و بدهی بگذار تا این دو تیم همیشه جزو 4 تیم اول باشند. خودشان اطلاعی ندارند و نمی دانم از چه کسی هم اطلاعات غلطی می گیرند.

مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال با انتقاد از فروش سهام سرخابی ها خاطرنشان کرد: بارها این مطلب را پیشنهاد دادم دولت حیات خلوت زیادی دارد که از ثروت خوبی برخوردار هستند و به جای اینکه سهام را بفروشند آنها را در اختیار حیات خلوت دولت قرار دهند. آقایان فکر کردند استقلال و پرسپولیس خوب سود می دهند و به این بهانه هوادار را راضی کردند که سهام بخرند. پیشنهادم این بود که یکی از این دو باشگاه در اختیار شرکت های خصولتی مثل یکی از اپراتورها قرار بگیرد، جاهایی که 500 میلیارد تومان هزینه کردن برای شان مشکلی ایجاد نمی کند. سه سال در اختیارشان می گذاشتند تا باشگاه را به سوددهی برسانند.

آشتیانی تصریح کرد: وقتی AFC ایرادهای سرخابی ها را مطرح کرد، اولویت با فروش سهام بود یا خارج کردن آنها از دولتی بودن؟ مسلماً گذر از دولتی بودن استقلال و پرسپولیس بود که سهام مشترکی داشتند. طرح ما این بود که یک باشگاه را به خصولتی ها واگذار کنند و دیگری را زیر نظر دولت نگه می داشتند. اتفاقی نمی افتاد و AFC قانع می شد. منظورم این نیست که یکی از باشگاه ها همیشه دولتی بماند، بلکه ایراد AFC برطرف شود و سپس برنامه مدون سه ساله اجرا می کردند تا وقتی به سوددهی رسید به صورت بلوکی یا سهام فروخته شوند و نشان دهند این کار توجیه اقتصادی دارد یا نه. آقایان اولویت را تشخیص ندادند و الان این مشکل پابرجاست. اطمینان دارم در نهایت مجبور می شوند این دو باشگاه را به حیات خلوت دولت واگذار کنند.

وی در ادامه در واکنش به اظهارات علی فتح الله زاده، مدیرعامل استقلال مبنی بر ارائه شماره حساب به هواداران برای پرداخت مطالبات استراماچونی گفت: دوستان از این حرف های پوپولیستی پرهیز کنند. مدیران قبل و فعلی باشگاه ها نباید در رسانه ها از یکدیگر حساب پس بگیرند. نمی دانم چرا وزارت ورزش و جوانان به عنوان متولی این دو باشگاه سکوت کرده و نظاره گر است. مگر باشگاه حسابرس ندارد؟ دستگاه های نظارتی کجا هستند؟ مدیران باشگاه چرا باید در رسانه جواب یکدیگر را بدهند که چقدر بدهی برجای گذاشتند و همدیگر را متهم کنند؟ پس برگزاری مجمع باشگاه به چه علت است؟ حسابرس و قانون تجارت کجاست؟ اگر خلافی صورت گرفته و هزینه اضافه انجام شده است وزارت ورزش باید وسط بیاید. در این شرایط مجمع سالیانه برگزار می شود و نشان می دهد که مدیران چه کرده اند. برای وزارت ورزش زشت است که سازمان زیرمجموعه اش در رسانه جواب دهد.

مرتبط با موضوع

تبلیغات


نظرسنجی

به نظر شما تیم ملی ایران به جام جهانی 2026 صعود میکند؟

گالری عکس

جدول