کمیته رفاهی
 

جلالی: اولویت مدارس فوتبال پول است نه بازیکن سازی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 207 ] - یکشنبه, 7 اسفند 1401
جلالی: اولویت مدارس فوتبال پول است نه بازیکن سازی

مجید جلالی در گفت وگو با ایسنا، درباره عملکرد باشگاه های ایرانی در فوتبال پایه اظهار کرد: متاسفانه ما نمی توانیم بازیکن بسازیم چون برای این کار، سیستم ما تعری...

مجید جلالی در گفت وگو با ایسنا، درباره عملکرد باشگاه های ایرانی در فوتبال پایه اظهار کرد: متاسفانه ما نمی توانیم بازیکن بسازیم چون برای این کار، سیستم ما تعریفی ندارد. همه اهداف ما به نتیجه خلاصه می شود. اینکه شما نتیجه را دوست داشته باشید امری طبیعی است اما در فوتبال پایه نباید به نتیجه فکر کنید. در فوتبال بزرگسالان هم اگر بخواهید نتیجه بگیرید باید چند سال زحمت بکشید و بعد به نتیجه برسید.

وی در ادامه با بیان اینکه چند دلیل عمده باعث می شود باشگاه های ایرانی در فوتبال پایه موفق نباشند، گفت: دیدگاه ما در حوزه فوتبال پایه ایراد دارد چون مبتنی بر نتیجه گرایی و قهرمانی است و بر روی سازندگی تمرکز نشده است. شاید در برخی باشگاه ها هم دیدگاه سازندگی باشد آنها هم نمی توانند بازیکن بسازند. در کل کشور بالغ بر 30 هزار مدرسه فوتبال فعالیت می کنند. در هر مدرسه فوتبال 100 کودک هم مشغول باشند یعنی چیزی حدود 3 میلیون کودک در سراسر کشور در مدارس فوتبال عضو هستند اما از این 3 میلیون هیچ خروجی ای حاصل نمی شود.

جلالی در ادامه با اشاره به تمرینات تخصصی فوتبال پایه گفت: شما به مربیانی دارید که تخصص کار با کودکان را داشته باشند و از طرف دیگر عمل تمرین فوتبال پایه را بدانند. اگر شما علوم تمرین فوتبال پایه را بدانید اما نتوایند آن را به تمرین تبدیل کنید باز در سازندگی موفق نخواهید بود. به طور مثال در لاماسیا مرکزی تحت عنوان "مرکز توسعه و پیشرفت فوتبال پایه" دارند که در کنار این مرکز، مرکز دیگری وجود داشت که کارش توسعه علوم مربیگری بود. در کنار آن مرکز دیگری تحت عنوان "توسعه علوم تمرینات" وجود داشت که اصل کار در آنجا بود که افراد متخصص از صبح تا شب در آنجا کار می کردند که تمریناتی را ابداع کنند تا بازیکن به از نظر فنی به مقصود آنها برسد.

وی ادامه داد: در فوتبال پایه ایران نمی توانیم بگوییم به طور کل علوم مربیگری نداریم و شاید حدود 50 درصد باشد اما در بخش علوم تمرینی واقعا جایگاهی نداریم. از طرف دیگر تقسیم بندی سنی در فوتبال پایه ایران مشکل دارد. ما کلا 5 رده سنی داریم. زیر 10، 12، 14، 16 و 18 سال رده های سنی ما هستند. این در حالی است که الان در دنیا بازیکنان را به 12 رده سنی تقسیم می کنند. یعنی از 7 سال تا 18 هر سال یک رده سنی است و برایش طرح درس می شود و برای هر سن هم تمرین خاص خودش را طراحی می کنند. ما در زمینه علم تمرین و علوم  مربیگری فوتبال پایه کاری نکرده ایم. مثلا می گویند فلانی مربی تیم های پایه است. اصلا اینگونه نیست. مربی رده 7 ساله باید دوره کار با کودکان 7 سال را ببیند و کسی که با کودکان 9 ساله کار می کند باید دوره کار با کودکان 9 سال را ببیند. هر کسی باید مدرک مربیگری رده سنی که قرار است با آنها کار کند را بگیرد. ما هنوز وارد این جزئیات نشده ایم و همه چیز را کلی می بینیم.

جلالی در ادامه تصریح کرد: الان کلا در مدارس فوتبال اولویت اول دیدگاه مالی و کسب درآمد است و سازندگی در اولویت نیست؛ مثلا می گویند هر کسی بیاید در مدرسه فوتبال ثبت نام کند باید ماهی یک میلیون تومان بپردازد که شاید همه توان پرداخت این پول را نداشته باشد. بخش زیادی از استعدادها از بخش ضعیف و متوسط جامعه هستند که به خاطر مسائل مالی از بین می روند. قبلا بچه ها در کوچه و زمین خاکی ها بازی می کردند اما الان دیگر این  فضاها وجود ندارند.

او همچنین در پاسخ به این سوال که باشگاه های لیگ برتری چقدر در امر بازیکن سازی نقش دارند؟ گفت: سازندگی بازیکن باید در باشگاه ها باشد. مدارس فوتبال باید فعالیت کنند اما این مدارس باید نهایتا تا سن 13 سالگی فعالیت کنند و بعد از آن مسئولیت سازندگی با باشگاه هاست. تا زیر 13 سال آموزش و پرورش و مدارس فوتبال نقش دارند اما بعد از آن نخبه ها باید جذب باشگاه ها شوند. متاسفانه باشگاه ها کار زیادی در این زمینه انجام نمی دهند چون بیشتر مدیران علاقه ای به تیم پایه ندارند. یک باشگاه 20 میلیارد تومان برای خرید یک بازیکن صرف می کند اما 10 میلیارد برای تیم های پایه خود خرج نمی کند. باشگاه ها در بازیکن سازی نقش کلیدی دارند. آنها باید به باورهای جدیدی برسند. باشگاه باید بداند اگر یک بازیکن از تیم پایه اش بالا بیاید، همان یک بازیکن برایش سرمایه می شود. این هنر مدیریت است.

این کارشناس فوتبال در ادامه درباره اینکه فوتبال ایران برای بازیکن سازی باید به کدام سمت حرکت کند؟ گفت: فوتبال ایران به لحاظ دو عامل، شرایط خوبی دارد؛ استعدادی که در بازیکنان ما وجود دارد در برخی کشورها نیست. ما هم استعداد داریم و هم اقبال عمومی وجود دارد. خانواده ها دوست دارند هر کاری کنند که فرزندشان فوتبالیست شود. در این شرایط اگر برنامه ریزی درستی انجام دهیم بعد از دو سال اثر شگفت انگیز پیشرفت را خواهیم دید. تشکیلات این کار در فدراسیون فوتبال باید تغییر کند. یعنی فدراسیون باید چارت تشکیلاتی برای بازیکن سازی در نظر بگیرد و نظام هماهنگ آموزش در کل کشور به وجود بیاید.

او ادامه داد: از 7 تا 18 سالگی بچه ها باید نظام هماهنگ آموزش فوتبال داشته باشیم. سال به سال هم شیوه آموزش مختص به همان سن دنبال شود. در کل ما نیاز به نظام آموزش هماهنگ در کل کشور داریم. از طرف دیگر کانال های پیشرفت بازیکنان را زیاد و تصریح کنیم؛ مثلا در فوتبال پایه تهران تیمی در دسته سه را می خرند تا یک رده بالاتر بیاورند و بفروشند و سود کنند ولی اصلا دیدگاهی برای پیشرفت بازیکنان وجود ندارد.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول