کمیته رفاهی
 

نگرانی شدید باشگاه های لالیگا از رسوایی مالی؛ حمایت رئال از بارسا

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 149 ] - چهارشنبه, 3 اسفند 1401
نگرانی شدید باشگاه های لالیگا از رسوایی مالی؛ حمایت رئال از بارسا

 اسناد افشا شده در مورد مبالغ پرداختی باشگاه بارسلونا به یکی از داوران صاحب منصب فوتبال اسپانیا، کم کم به یک جنجال بزرگ تبدیل می شود. در حالی که سازمان ل...

 اسناد افشا شده در مورد مبالغ پرداختی باشگاه بارسلونا به یکی از داوران صاحب منصب فوتبال اسپانیا، کم کم به یک جنجال بزرگ تبدیل می شود.

در حالی که سازمان لالیگا مطابق قوانین فوتبال این کشور اجازه بررسی موضوع را ندارد، خاویر تباس و دیگر مسئولان لیگ اسپانیا همراه باشگاه های سطوح بالای هرم فوتبال به محکوم کردن بارسلونا و جنگ بیانیه ها روی آورده اند. در حالی که دیروز علاوه بر سویا، سران اسپانیول، رقیب سنتی و همشهری بارسلونا در بیانیه ای نگرانی خود در مورد این موضوع را ابراز کرده بودند، امروز بیانیه مشترک جدیدی منتشر شد که طی آن اکثریت قاطع باشگاه های حاضر در سطح اول و دوم فوتبال اسپانیا همراه مسئولان لالیگا، ضمن اشاره به نگرانی و دغدغه های خود، خواهان رسیدگی عادلانه به این پرونده شده بودند. غائله ادامه دار سوپرلیگ، اگر مسبب اصلی این غوغا نباشد، در شعله ورتر کردن آتش هجمه علیه بارسلونا بی تأثیر نبوده. همبستگی رئال مادرید و بارسا در این روزها، روشنگر پشت پرده جبهه گیری های اخیر است؛ 2 باشگاهی که بزرگ ترین هماوردی فوتبال باشگاهی جهان را در دهه های اخیر رقم زده بودند، حالا فارغ از تمام جنجال های پیشین و مسائل سیاسی، دست به دست یکدیگر داده اند. 

شدیدتر از یوونتوس 

سازمان لالیگا و کمیته اجرایی باشگاه های آن، «نگرانی عمیق» خود در مورد پرونده نگریرا را ابراز کردند. این پرونده که در رسانه های داخلی اسپانیا به بارسا گیت مشهور شده، هفته گذشته با افشای چند سند به سرخط اخبار آمد و حال وهوای رسانه ای فوتبال اسپانیا را به هم ریخت. بارسلونا در حد فاصل سال 2016 تا 2018 مبالغ کلانی را به حساب شرکتی که زیر نظر خوزه ماریا انریکز نگریرا، داور و معاون سابق کمیته داوران لیگ اسپانیا، اداره می شده، واریز کرده. بارسا می گوید 1.6 میلیون یورو را در ازای دریافت گزارش های ویدئویی و فنی در اختیار این شرکت قرار داده. سویا نخستین باشگاهی بود که در بیانیه ای رسمی از لالیگا و اتحادیه فوتبال اسپانیا که کمیته فنی داوران زیر نظر آن اداره می شود، خواست  ضمن شفاف سازی در فرایند بررسی پرونده حضور داشته باشند. درخواست اتلتیکو مادرید برای یک بیانیه مشترک به دلیل مخالفت بعضی باشگاه ها رد شد اما امروز با دخالت کمیته اجرایی باشگاه های لالیگا، اطلاعیه مشترک منتشر شد. در بیانیه جدید توضیح داده شده سران لالیگا ضمن ارسال یک نامه به دفتر مدعی العموم با چندین نهاد مربوطه ارتباط برقرار کرده اند و همچنین «دست به اقدامات دیگری زده اند که به دلیل جلوگیری از پیش داوری در مورد بررسی ها، نباید علنی شود.» خاویر تباس، رئیس لالیگا هفته گذشته اعلام کرد بارسلونا از طرف این سازمان با کسر امتیاز یا محرومیت ورزشی روبه رو نخواهد شد و بررسی پرونده نگریرا قانوناً از صلاحیت لالیگا خارج است. تباس البته دیروز اعلام کرد  اگر لاپورتا نتواند 33 تراکنش پرداختی باشگاهش به حساب خوزه نگریرا را توجیه کند، باید از ریاست بلوگرانا استعفا دهد. او همچنین این رسوایی احتمالی را با محرومیت و کسر امتیاز سنگین یوونتوس مقایسه کرد: «من شاخص های فساد را در پرونده بارسا جدی تر از یوونتوس می بینم. معاون کمیته فنی داوران در این پرونده حضور دارد.» 

بیانیه مشترک 

در بیانیه منتشر شده آمده: «دیروز در جلسه باشگاه های لالیگا، اکثریت باشگاه های لیگ نگرانی شدید خود در مورد این پرونده را اعلام کردند. آنها می خواهند این پرونده با جدیت حداکثری پیگیری شود.» امتناع رئال مادرید همراه بارسلونا از امضای این بیانیه از نکات مهمی بود که با واکنش رسانه ها مواجه شده. درخواست برای یک بیانیه مشترک با حمایت تمام باشگاه های سطح اول و دوم لالیگا روبه رو شد؛ به جز 2 باشگاه که به دلایل گوناگون از امضای بیانیه خودداری کردند. سازمان لالیگا قصد دارد پیگیری قرص و محکم ماجرا را در دستور کار خود قرار دهد. لالیگا و کمیته اجرایی باشگاه ها ضمن محکوم کردن این اتفاقات به شکل فعالانه به دنبال شفاف سازی هرگونه رفتار خلاف قانونی است که در پرونده نگریرا رخ داده؛ چه در فضایی ورزشی، چه غیر آن. لالیگا این موضوع را از نزدیک دنبال می کند و از طریق توانایی ها و محدودیت های اجازه داده شده در قانون در مورد پرونده قاطع برخورد خواهد کرد. باید دید نتایج بررسی این پرونده چه تأثیری روی آینده باشگاه تازه نوسازی شده بارسا و وضعیت رقابت در فوتبال اسپانیا خواهد داشت. بارسلونا در حال حاضر با 59 امتیاز از 66 امتیاز ممکن و با 8 امتیاز اختلاف نسبت به رئال مادرید با اقتدار به صدر جدول لالیگا تکیه زده و پنج شنبه این هفته برای ادامه ماجراجویی در لیگ اروپا، در ورزشگاه اولدترافورد میهمان منچستر یونایتد خواهد بود.

*سجاد اجاقی

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول