کمیته رفاهی
 

خداحافظ پرنده باز ایرانی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 328 ] - پنجشنبه, 20 بهمن 1401
خداحافظ پرنده باز ایرانی

میروسلاو بلاژویچ سرمربی اسبق تیم های ملی کرواسی و ایران، صبح دیروز پس از طی کردن یک دوره بیماری جانفرسا سرانجام از درد کشیدن راحت شد و چشم از جهان فروبست. اتف...

میروسلاو بلاژویچ سرمربی اسبق تیم های ملی کرواسی و ایران، صبح دیروز پس از طی کردن یک دوره بیماری جانفرسا سرانجام از درد کشیدن راحت شد و چشم از جهان فروبست. اتفاقی که جدا از رسانه های کرواسی و اروپا، در داخل کشور خودمان هم بازتاب فراوانی داشت چون هنوز فراموش نکرده ایم این مربی چگونه نگرش اهالی فوتبال را هنگام حضور روی نیمکت تیم ملی ما به طور کامل متحول کرد. اگرچه ما با بدشانسی نتوانستیم همراه با این چهره سرشناس راهی جام جهانی 2002 شویم ولی رد پای کارهای بزرگش تا سال ها در فوتبال ایران دیده می شد.

تزریق تفکر برنده
میروسلاو بلاژویچ زمستان سال 1379 به ایران آمده تا هدایت تیم ملی کشورمان را برعهده بگیرد. اگرچه او حرکاتی در کنار زمین انجام می داد که آن زمان برای فوتبال ما حکم تابو را داشت ولی به جرأت می توان گفت پس از سالیان متمادی اولین کسی بود که میل به پیروزی و رجزخوانی برای برنده شدن را به ملی پوشان ایران تزریق کرد. مصاحبه های عجیب و حرف های خاصی که او قبل از هر بازی بر زبان می آورد برخی اوقات حتی باعث تعجب رسانه های خودمان هم می شد، حرف هایی که بعضی از آنها مانند جملات طلایی ماندگار شده اند.

ناجی یحیی و جواد
این مربی در مقطعی سرمربی ایران شد که یحیی گل محمدی پس از طی کردن یک دوره بیماری از جمع پرسپولیسی ها جدا شده و در فولاد خوزستان حضور داشت. در آن زمان کسی اصلاً فکر نمی کرد سرمربی کنونی پرسپولیس دوباره بتواند به تیم ملی دعوت شود اما بلاژویچ پس از چند هفته زیر نظر گرفتن رقابت های لیگ برتر، گل محمدی را دعوت کرد و مدعی شد یکی از باهوش ترین مدافعان حال حاضر فوتبال آسیا است. یحیی در تیم ملی فیکس شده و همان اعتماد سرمربی کروات و البته زحمات خودش موجب شد تا برای دوره طولانی ملی پوش باقی بماند و به جام جهانی 2006 هم برود. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که اگرچه جواد نکونام قبل از سرمربیگری بلاژویچ بارها به تیم ملی دعوت شده بود ولی این مربی فقید اولین شخصی بود که صراحتاً روی جواد دست گذاشت و گفت نکونام گم شده خط میانی ایران برای دیدارهای حساس تلقی می شود. نکونام بدون اینکه پیراهن استقلال یا پرسپولیس را در آن مقطع بر تن کند، به مرد ثابت خط دفاعی تیم ملی تبدیل شد و این روند را تا آخرین روزی که برای ایران فوتبال بازی کرد همچنان تداوم بخشید.

خارج شدن از حصار آبی و قرمز
تا قبل از اینکه بلاژویچ سرمربی تیم ملی ایران شود راه رسیدن به پیراهن این تیم از مسیر استقلال و پرسپولیس می گذشت و به جرأت می توان گفت بالغ بر 80 درصد ملی پوشان کشورمان سابقه بر تن کردن پیراهن یکی از این دو قدرت سنتی را داشتند اما چیرو سنت شکنی کرد و گفت تیم ملی باید نگاهی فرارنگی داشته باشد. در راستای همین نگاه او بود که بازیکنانی مانند ابراهیم میرزاپور، یحیی گل محمدی، رحمان رضایی، جواد نکونام و... از تیم های دیگر آمدند و فیکس تیم ملی شدند.

پرندگان آسمانی
میروسلاو بلاژویچ بازیکنان خود را با عبارات ویژه مورد خطاب قرار می داد. او روی بعضی از آنها زوم می کرد و با القاب خاص روحیه این نفرات را به طرز قابل ملاحظه ای افزایش می داد. هنوز فراموش نکرده ایم مجاهد خذیراوی با حمایت همین مربی چطور فیکس تیم ملی شد و البته علیرضا نیکبخت واحدی و رحمان رضایی از جمله بازیکنانی بودند که سرمربی کروات تیم ملی لقب پرندگان آسمانی را برای آنها در نظر گرفت. پرندگانی که حالا سال هاست از دوره پروازشان گذشته و امروز با نگاهی غمبار شاهد آسمانی شدن مربی اسبق خود هستند.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول