کمیته رفاهی
 

تورس:کیفیت لیگ برتر ، مرا شگفت زده کرد

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 223 ] - دوشنبه, 17 بهمن 1401
تورس:کیفیت لیگ برتر ، مرا شگفت زده کرد

در لیگ بیست و دوم مربیان و بازیکنان خارجی باکیفیتی به فوتبال ایران اضافه شدند. یکی از آنها روبرتو تورس است که هرچند زمان زیادی از حضورش در فولاد نگذشته، ولی ب...


در لیگ بیست و دوم مربیان و بازیکنان خارجی باکیفیتی به فوتبال ایران اضافه شدند. یکی از آنها روبرتو تورس است که هرچند زمان زیادی از حضورش در فولاد نگذشته، ولی با گل زدن به پرسپولیس کیفیتش را نشان داد. او در گفت و گو با یک سایت اسپانیایی درباره شرایط زندگی و فوتبال ایران صحبت کرده است.

اولین بازی و اولین گل در دیدار مقابل صدرنشین لیگ. این یک شروع خوب است.
 نمی توانست بهتر از این باشد. برابر بزرگترین تیم در ایران و در مسابقه ای که به من گفته شد مهم ترین مسابقه برای فولاد و هواداران است. بنابراین برای گل و پیروزی بسیار خوشحالم باوجود اینکه انجام اولین بازی برایم سخت بود.
 از چه نظر سخت بود؟
 قوانین فوتبال ایران برای هر تیم فقط سه بازیکن خارجی را می پذیرد. من یکی از آن جاها را اشغال کرده ام و برای بازی، باید باشگاه با یک فوتبالیست دیگر فسخ می کرد اما موضوع طولانی شد. من 3 ژانویه به اینجا رسیدم و تا 27 ژانویه نتوانستم بازی کنم که این کمی سخت است.
 ورودت به فولاد چه تأثیرات و اتفاقاتی در بر داشت؟
من متعجب و خوشحالم زیرا حتی قبل از آنکه قراردادم رسمی امضا بشود، مردم در خیابان جلوی من را می گرفتند. در این دنیای فوتبال محال است که چیزی پنهان بماند. هواداران بسیار مهربان هستند و می خواهند با شما عکس بگیرند. پذیرایی و استقبال بسیار میهمان نوازانه بوده است و هرکسی بسته به مکانی که در آن هستید، می خواهد شما را به چیزی دعوت کند.
 اولین روزهای حضورتان در ایران چگونه گذشت؟
 ابتدا در هتلی اقامت داشتم که تا حدودی دور و برای من بسیار سخت بود، اما اکنون در یک آپارتمان حضور دارم که در یک منطقه تجاری مهم است؛ جایی که خدمات زیادی وجود دارد، با مغازه های مدرن و جدید.
 آیا از طرف باشگاه احساس حمایت کرده اید؟
در همه حال، چه توسط کادر مربیگری، چه کارکنان و چه خدمات پزشکی. با کسانی که انگلیسی صحبت می کنند که تعدادشان زیاد نیست بیشتر ارتباط برقرار می کنم، زیرا بقیه فقط به زبان فارسی این کار را انجام می دهند. با وجود این، ما با زبان بدن ارتباط برقرار می کنیم، زیرا آنها سعی می کنند احساس راحتی در شما ایجاد کنند و سعی می کنند با این روش تعامل داشته باشند. حقیقت این است که من بسیار راضی هستم.
 گلی که به ثمر رساندی، قماری که روی شما انجام داده اند را تقویت خواهد کرد.
این یکی از چیزهایی است که بعد از بازی به آن فکر نکردم. فکر می کنم برای جواد [نکونام] - مربی فولاد و هم تیمی سابق در اوساسونا - هم مهم بود که خوب شروع کردم، چون خیلی اصرار کرده بود که بیایم. او به دلیل شخصیتش، در حال حاضر قدرت زیاد و کافی در باشگاه دارد، اما می دانم که این موضوع او را بیشتر تقویت کرده است. الان هم خوشحالم از تلاشی که برای آمدن من انجام داد و هم اینکه همه چیز بخوبی شروع شده است.
 اولین تماس کی بود و چگونه قانع شدی که چمدانهایت را ببندی؟
 ما مذاکرات را در ماه ژوئن شروع کردیم، با این ایده که فصل را در فولاد شروع کنم، اما به دلایلی تصمیم گرفتم در آن زمان در اوساسونا بمانم. متعاقباً نکونام به اصرار ادامه داد و از آنجایی که من با افرادی که اینجا بودند ارتباط نزدیکی داشتم، در نهایت تصمیم گرفتم به فولاد بروم، زیرا می خواستم تجربه جدیدی کسب کنم. من هرگز خانه را ترک نکرده بودم و فکر می کردم که این می تواند یک انتخاب خوب باشد، یک تغییر اساسی در زندگی که فکر می کنم می تواند مفید باشد.
 سبک و ایده نکونام در مربیگری چیست؟
 ایده اولیه این است که فوتبال را از عقب (در زمین خودی) بازی کنیم، اما واضح است که این موضوع به بازی و حریفی هم که پیش رو دارید بستگی دارد، مثل بازی با پرسپولیس که حریف بسیار قدرتمندی بود. همچنین بستگی به وضعیت زمین های بازی دارد که معمولاً کاملاً خشک هستند و توپ به طور نامنظم پرش می کند. جواد هر مسابقه و هر حریفی را زیاد مطالعه و آنالیز می کند.
 و او بخصوص از شما می خواهد که در زمین چه کاری انجام دهید؟
او از من می خواهد که در زمین بازی مهم باشم و از تجربیاتم استفاده کنم، زیرا ما بازیکنان جوان زیادی داریم. در مورد پستم هم بازی را در سمت راست شروع کردم، اگرچه اولین ایده او این است که این کار را در مرکز انجام دهد، اما فکر می کنم به بازی ها هم بستگی دارد. خلاصه می خواهم لذت ببرم و خوب کار کنم. برای این آماده هستم.
 قرارداد شما تا ژوئن امضا شده است. آیا تمدید این قرارداد را امکان پذیر می دانید؟
 من خودم را به 6 ماه متعهد کرده ام زیرا می خواستم دوباره احساس کنم فوتبالیست هستم و نمی توانستم بیشتر از این دور از خانواده باشم. ایده من این است که تابستان آینده، هر کجا که تصمیم بگیرم بازی کنم، نزدیک ترین افراد به خودم مرا همراهی کنند. من نمی دانم تا آن زمان چه اتفاقی می افتد.
 چه چیزی بیشتر از همه در فوتبال ایران توجه شما را به خود جلب کرده است؟
 من واقعاً شگفت زده شدم چون به خاطر ناآگاهی فکر می کنید لیگ ایران یک لیگ فرعی و بی کیفیت است که شاید سطح بالایی نداشته باشد اما از همان جلسه اول تمرین متوجه شدم اشتباه کرده ام. اینجا فوتبالیست ها تمام تلاش خود را می کنند، آنها از نظر بدنی و پا به توپ بسیار خوب هستند. چیزی که شاید برای آنها کمی دشوارتر باشد، جنبه تاکتیکی آن است، زمانی که قرار است تصمیم بگیرند که چگونه بازی کنند یا بازی را به این سمت یا طرف دیگر ببرند؛ بسته به اینکه بازی چطور جریان دارد.
 آیا از اینکه در دیدار خداحافظی تان در اوساسونا یک دقیقه بازی نکردید، ناراحت شدید؟
 نمی دانم این کلمه آزاردهنده است یا نه ولی مشخصاً برایم سخت بود، مخصوصاً وقتی روی نیمکت نشستم و دیدم این طور تمام می شود، زیرا چیزی که می خواستم بازی کردن بود و نشد. لحظه سختی بود اما در نهایت فوتبال حرفه ای همین است.
 آیا کادر فنی اوساسونا در ماه ژوئن به شما گفته بود که فرصت زیادی ندارید و باید به دنبال تیم باشید؟
 بله، آن هم لحظه ای بود که خیلی دوستش نداشتم، زیرا فکر می کنم همه چیز می توانست بهتر انجام شود، من بازیکنی بودم که همه چیز را برای اوساسونا انجام داده و به تاریخ آن کمک کردم. آنها به من گفتند که قرار نیست زیاد بازی کنم زیرا فکر می کردند قرار نیست در سطحی باشم و در عوض خودم را کاملاً آماده دیدم. بعدها همه چیز تغییر کرد و از من خواستند بمانم. در هر صورت من وجدانم کاملاً راحت است و به هر کاری که انجام داده ام بسیار افتخار می کنم.
 آیا از این که هیچ یک از پیشنهادهایی که تابستان گذشته داشتید را نپذیرفته اید، پشیمان هستید؟
به هیچ وجه، من هرگز نمی توانم از ماندن در اوساسونا پشیمان باشم، این خانه و زندگی من است که همیشه باعث خوشحالی من شده است. من چندین بار گزینه ای برای جدایی داشتم، همچنین در مواقعی که خیلی خوب کار می کردم و می توانستم پیشرفت کنم، اما نمی خواستم آنجا را ترک کنم.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول