کمیته رفاهی
 

بیانی: جای تاج بودم یک ایرانی انتخاب می کردم

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 178 ] - یکشنبه, 16 بهمن 1401
بیانی: جای تاج بودم یک ایرانی انتخاب می کردم

شاهرخ بیانی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد مشکلات فدراسیون فوتبال برای انتقال پول به حساب مربی خارجی در صورت انتخاب این دسته از مربیان برا...

شاهرخ بیانی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد مشکلات فدراسیون فوتبال برای انتقال پول به حساب مربی خارجی در صورت انتخاب این دسته از مربیان برای جانشینی کارلوس کی روش اظهار داشت: مربیان خارجی خوبی مثل مورایس، خمز و حتی ساپینتو در لیگ کشورمان داریم. اگر قرار است مربی خارجی بیاوریم، بهتر است به سراغ همین ها برویم و به آنها زمان بدهیم. در حال حاضر فرصتی وجود ندارد. از طرفی مثل قدیم نیست که بازیکن پنج ماه در اردوی تیم ملی باشد. الان شرایط خیلی فرق کرده. بیشتر بازیکنان ما لژیونر هستند که البته به جز مهدی طارمی و 3_2 نفر دیگر به ندرت در تیم های خود بازی می کنند.

* برای انتخاب مربی خارجی سراغ نفرات حاضر در لیگ برویم

وی افزود: تیم ملی برای شکل گرفتن نیاز به هماهنگی نفرات دارد. مربی خارجی باید برای این تیم زمان بگذارد. از طرفی برای جلوگیری ماجرای ویلموتس باید بتوانیم مربی انتخاب کنیم که با شرایط مالی ما سازگار باشد. اگر مسئولان فدراسیون تصمیم به انتخاب مربی خارجی گرفتند، از همین نفراتی که در ایران هستند استفاده کنند. ما تصمیم گیرنده نیستیم و می توانیم نظر خودمان را بگیریم. خارجی هایی که در ایران هستند تجربه دارند و با توجه به کار کردن در فوتبال ما شرایط تیم ملی، باشگاه ها و بازیکنان ایرانی را می شناسند.

* چند ایرانی برای سرمربیگری تیم ملی قابل اعتماد هستند

بازیکن اسبق تیم ملی اضافه کرد: اگر قرار است به مربیان ایرانی اعتماد کنیم هم نفرات خوبی در کشورمان داریم. خیلی از مربیان جوان ما پیشرفت کرده اند. در رأس کار امیر قلعه نویی است که تجربه بالایی دارد. نفراتی مثل یحیی گل محمدی، ساکت الهامی که به دلیل کار کردن در کنارش می دانم مربی خوب، به روز و حتی از فوتبال ما جلوتر است زیرا با علاقه و پیگیری زیاد کار را دنبال می کند جواد نکونام که کاپیتان تیم ملی بوده و در مربیگری نیز با کسب 2 قهرمانی رزومه موفقی دارد، می توانند جزو گزینه های مورد اعتماد باشند. این نفرات در فوتبال ما جلوتر از سایر مربیان ما هستند. جای مهدی تاج بودم، قطعا مربی ایرانی انتخاب می کردم.

* چه کاشته ایم که انتظار قهرمانی جام ملت های آسیا را داشته باشیم؟

بیانی ادامه داد: همه در آسیا کار می کنند و پیشرفت قابل توجهی دارند اما فوتبال ایران در بحث زمین تمرین مناسب، VAR و حتی ورزشگاه های خوب مانده است. اکنون تیم هوادار که در آن کار می کنیم، زمین تمرین مناسب در تهران ندارد. در این شرایط چه توقعی برای قهرمانی در جام ملتها داریم. چه کاشته ایم که درو کنیم؟ به این دلیل که مملکتمان را دوست داریم و تیم ملی همیشه در آسیا حرف اول را زده علاقه داریم این تیم قهرمان آسیا شود اما چه زیرساختی ایجاد کردیم؟

* تیم های تهرانی برای تمرین کردن زمین ندارند

وی اضافه کرد: یک روز گفتند باشگاهی که زمین ندارد، نمی تواند در لیگ برتر شرکت کند. الان تمام تیم های شهرستانی زمین های تهران را گرفته اند و هوادار به عنوان یک تیم تهرانی به هر جایی می رود، می گویند مس رفسنجان، گل گهر، فولاد، نساجی و... زمین را اجاره کرده اند. این باشگاه ها به دلیل پول داشتن، سالانه برای اجاره زمین تهران قرارداد می بندند در حالی که در شهر خود زمین دارند. با این کار دست تیم های تهرانی را بسته اند. یک روز مجبوریم برای تمرین کردن به چمن مصنوعی آزادی برویم که سم است و روز دیگر در زمین هما تمرین کنیم. این موارد را باید درست کنیم.

* جای 20 میلیارد دادن به بازیکن که استپ بلد نیست این پول را در پایه ها هزینه کنیم

کاپیتان اسبق استقلال با اشاره به شرایط نامناسب فوتبال پایه اضافه کرد: در فوتبال پایه به شدت ضعیف کار می کنیم. به نفرات جوان پول و مجال نمی دهیم، در صورتی که در همه جای دنیا برعکس است. باشگاه استقلال در گذشته سالی 5 بازیکن مثل صادق ورمرزیار، رضا احدی، شاهین بیانی یا من را به تیم بزرگسال معرفی می کرد. الان می بینیم علی فتح الله زاده می آید و می گوید آجورلو به بازیکنی که هنوز استپ کردن بلد نیست، 15 تا 20 میلیارد پول داده است. در حالیکه باید برای فوتبال پایه چنین هزینه ای کنید. بازیکن در رده پایه به حقوق، تغذیه و امکانات و... برای رشد کردن نیاز دارد. 

* جای نگاه کردن به ویترین یک بار هم پایه ها را ببینیم

بیانی عنوان کرد: امید نورافکن بازیکن پایه های استقلال بود و در زمان حضور من و امیر قلعه نویی با تیم بزرگسال تمرین می کرد. شنیده ایم او اکنون برای 3 فصل قرارداد 70، 80 میلیاردی با سپاهان بسته است. از این اتفاق ناراحت نیستم زیرا زحمت کشیده و نوش جانش اما مدیریت وقت باشگاه استقلال چنین بازیکنی را با 50 هزار دلار به یک باشگاه بلژیکی فروخت. جای اینکه ویترین را نگاه کرده یک بار هم پایه ها را نگاه کنیم.

* پس از 4_3 سال هنوز تاوان ویلموتس را می دهیم

وی افزود: استعداد در فوتبال کشورمان پر است اما مدرسه فوتبال ها و.... از کاسب شده اند. فقط می گوییم سرمربی تیم ملی انتخاب شود. ویلموتس به فوتبال ما آمد اما هنوز پس از 4_3 سال تاوانش را می دهیم. در فوتبال کشورمان هیچ فرقی بین تیم 25 میلیاردی با 500 میلیاردی نیست. هوادار را با حدود 27 میلیارد تومان بسته ایم اما یقه تیمهای بزرگ که 400، 500 میلیارد هزینه کردند می گیریم. با تراکتور و فولاد در زمین خودشان مساوی کردیم. بروید و ببینید هزینه ما چقدر بوده و آنها چقدر هزینه کرده اند.

* کمیته فنی باشگاه ها و فدراسیون تعطیل است

مربی تیم هوادار با اشاره به جوانگرایی کادرفنی این تیم، گفت: 2 سال است کنار ساکت الهامی کار می کنم اما جرأتش را تحسین می کنم. دروازه بان 20 ساله هوادار شش بازی ثابت در لیگ برتر انجام داده در شرایطی که قراردادش بسیار بسیار پائین است. او در این مدت عملکرد خوبی داشته و کافی است نگاهی به قرارداد دروازه بان های دیگر اندازید. کمیته فنی فدراسیون فوتبال تعطیل شده و نمی دانیم چه کسی تصمیم گیرنده است. آیا باشگاه استقلال کمیته فنی دارد تا جلوی خرید بازیکن 20 میلیاردی که از ابتدای فصل در لیگ برتر پایش به توپ نخورده را بگیرد؟ ابتدا این موارد را درست کنیم و سپس دنبال گزینه درست برای سرمربیگری تیم ملی و قهرمانی آسیا برویم.

* مدیر برنامه با سیاه بازی بازیکن خارجی که استپ بلد نیست 500 هزار دلار می فروشد

بیانی تصریح کرد: کمیته فنی باید گزینه های مطلوب را بررسی کرده و نظر بدهد نه اینکه فلان مدیر برنامه با سیاه بازی فیلم الکی به یک مدیر نشان بدهد و بگوید بازیکن بهترین است. در طول نود دقیقه اگر طرف فوتبالیست هم نباشد، بلد است یک بار توپ را کنترل کند. مدیر برنامه همین فیلم را نشان می دهد و می گوید بهترین بازیکن است. با بازیکن خارجی که فوتبال بلد نیست قرارداد 500 هزاری دلار می بندند. هیچ کس هم صدایش درنمی آید که چنین بازیکنی یک فصل روی نیمکت می نشیند. هر تیم 3،2 بازیکن خارجی گرفته که نصف این نفرات به نیم فصل نرسیده جدا می شوند تا یک مدیر برنامه دیگر بیاید و از این سفره 20 درصدی به دست آورد.

* برخی مربیان دنبال بازی مجازی و هزینه کردن برای دیده شدن هستند

وی افزود: هوادار 27 میلیاردی با تیم پنجم یا ششم که هزینه چندصد میلیاردی داشته 2 امتیاز فاصله دارد. نمی بینند که مربیانی مثل ساکت الهامی با دست بسته تیم را در رتبه های خوب حفظ می کنند. برخی مربیان فقط دنبال بازی های مجازی هستند. مربیانی داریم که پول خرج می کنند تا مدام اسمشان برده شود. باید جلوی این روند را بگیرند که یک مربی که تیمش 90  دقیقه دفاع کرده در کنفرانس مطبوعاتی بگوید شناور بازی کردیم یا 10 موقعیت داشتیم. بازی ها را هم درست نشان نمی دهند. 

* طرف با 6 کلاس سواد لغات انگلیسی استفاده می کند تا بگوید باسواد هستم

پیشکسوت فوتبال کشورمان گفت: یک مربی به دلیل آشنا بودن با برخی برنامه های تلویزیونی می گوید یک یا دو موقعیت گلزنی تیمم را نشان بدهید و 70، 80 درصد صحنه ها را نشان ندهید. کسی که بازی را ندیده می گوید عجب مربی ای است. طرف شش کلاس سواد دارد و استفاده از کامپیوتر را بلد نیست اما مدام لغات انگلیسی می گوید. دوست عزیز، ما بیسواد نیستیم اما جای این کارها مسائل تاکتیکی تیمت را تقویت کن و عامیانه صحبت کن.

* عربستان برای پیشرفت رونالدو را آورده اما ما مهاجم آفریقایی که فقط پول می گیرد

وی ادامه داد: ژاپن، عربستان، کره جنوبی، قطر، استرالیا و تیمهایی مثل چین، ازبکستان و بحرین کار می کنند. رونالدو به فوتبال عربستان آمده و قطر میزبان جام جهانی بوده هزینه می کنند فوتبالشان پیشرفت کند اما در کشورمان فلان بازیکن آفریقایی را آورده ایم که چندین سال است پول خوب می گیرد و امسال ببینید چند بازی برای تیمش کرده است. تیم آن بازیکن صدها میلیارد هزینه کرده اما با تیم 27 امتیازی هوادار، 2 امتیاز فاصله دارد. باید این ایرادها را در فوتبال ایران درست کنیم.

* بهترین مربی را هم بیاوریم در جام ملت ها رتبه ما بهتر از سوم نمی شود

بیانی افزود: برخی مربیان هزینه می کنند تا برایشان خوب بنویسند و در بین مردم اینگونه مطرح شود که بهترین مربی فوتبال ایران و باسواد است. اگر جرأت دارید 6، 7 بازیکن زیر 22 یا 23 سال را در ترکیب بگذار تا عیارت مشخص شود. بهترین مربی را هم بیاوریم، در نهایت سوم یا چهارم جام ملتها خواهیم شد زیرا نفرات لژیونر ما در تیمهایشان بازی نمی کنند و چنین مشکلاتی داریم. در همین جام جهانی دیدید به جز مهدی طارمی که در فوتبال اروپا عملکرد خوبی دارد، فقط بازیکن داخلی مثل رامین رضائیان و روزبه چشمی گل زدند.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول