کمیته رفاهی
 

اجرای VAR در لیگ برتر فوتبال با کمک صداوسیما

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 97 ] - سه شنبه, 11 بهمن 1401
اجرای VAR در لیگ برتر فوتبال با کمک صداوسیما

در ماه های اخیر فوتبال ایران خود را برای اجرای سیستم کمک داور ویدئویی آماده می کند و در این زمینه جلساتی برگزار شده اما هنوز مشخص نیست که آیا هزینه اجرای VAR ...

در ماه های اخیر فوتبال ایران خود را برای اجرای سیستم کمک داور ویدئویی آماده می کند و در این زمینه جلساتی برگزار شده اما هنوز مشخص نیست که آیا هزینه اجرای VAR را باید باشگاه ها بپردازند یا هزینه را فدراسیون فوتبال و شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی پرداخت خواهند کرد. نکته دیگری که در این زمینه مطرح است بحث استفاده شرکت اجرا کننده سیستم VAR از دوربین های تلویزیونی است.

مهدی هاشمی تهیه کننده برنامه "فوتبال برتر" که پخش مسابقات لیگ برتر فوتبال را بر عهده دارد، در گفت وگو با ایسنا درباره این موضوع اظهار کرد: اجرای VAR چه در تهران و چه در شهرستان ها به هماهنگی با مجموعه پخش کننده مسابقات نیاز دارد. در این زمینه باید هماهنگی هایی انجام شود تا از خروجی تصاویر تلویزیونی برای VAR استفاده شود. چهار سال قبل هماهنگی هایی در حال اجرا بود که کار متوقف شد. برخی دوستان آن زمان دوره اجرای VAR را هم دیدند. در هر صورت هر اتفاقی برای اجرای VAR رخ بدهد باید با تلویزیون هماهنگی هایی صورت بگیرد تا به هم کمک کنیم. فدراسیون در این زمینه هنوز به قعطیت نرسیده و اگر برسد قطعا با تلویزیون هم جلسه گذاشته می شود.

او افزود: از دوربین های تلویزیونی برای اجرای VAR باید استفاده کنند. اگر بخواهند خیلی هزینه کنند باید دوربین های دیگری غیر از دوربین های تلویزیونی هم در ورزشگاه مستقر کنند که البته این موضوع به شرایط ورزشگاه ها مربوط می شود چون برخی ورزشگاه ها استانداردهای لازم را ندارند. در ایران سه یا چهار ورزشگاه استانداردهای لازم را دارند.

درحال حاضر برخی دیدارهای لیگ برتر فوتبال ایران به صورت زنده پخش نمی شود و به همین خاطر در این دیدارها تعداد دوربین های تلویزیونی به مراتب کمتر است. در صورت اجرای VAR و کمک گرفتن از تصاویر تلویزیونی نیاز است که این ورزشگاه ها هم تجهیز شوند.

مهدی هاشمی درباره این موضوع هم گفت: آن زمان باید سیستم تصویربرداری در این بازی ها با سیستم تصویر برداری تمام ورزشگاه ها یکی باشد. قرار است اجرای VAR ورزشگاه به ورزشگاه اجرایی شود. در این زمینه هم باشگاه ها و هم سایرمجموعه ها باید کمک کنند. مکمل اصلی اجرای آن، واحد سیار تلویزیون است که بتوانند به VAR خروجی بدهند و از طرف دیگر تصاویر VAR را هم داشته باشد تا به بیننده تلویزیونی نشان بدهد. اگر VAR اجرایی شود قاعدتا تصاویر دوربین های ما هم بهتر خواهد شد و در پوشش تلویزیونی مسابقات هم تغییر خواهیم داشت.

او در پایان گفت: اگر این سیستم اجرا شود باید جلسه های فنی برگزار شود تا مثلا تصویربردار بداند که در بازی با چه زاویه ای تصویربرداری کند که  داور بتواند از آن تصاویر استفاده کند. باید ببینیم سیستمی که اجرا می شود به چند دوربین مجهز است و در هر ورزشگاه قرار است از چند دوربین تلویزیونی استفاده شود. اجرای VAR بدون هماهنگی با تلویزیون معنا ندارد. اجرای آن باید با سیگنال تلویزیون همخوانی داشته باشد تا ما هم بتوانیم آن تصاویر را پخش و هم به اجرای VAR کمک کنیم.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول