کمیته رفاهی
 

نکونام: برخی قوانین در فوتبال ما خودزنی است؛ فیفا، فیفا نکنید!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 250 ] - شنبه, 1 بهمن 1401
نکونام: برخی قوانین در فوتبال ما خودزنی است؛ فیفا، فیفا نکنید!

جواد نکونام بعد از تساوی بدون گل مقابل نفت آبادان در نشست خبری اظهار داشت: این بازی مسابقه ای بود که می دانستیم باید از تک موقعیت هایمان استفاده کنیم زیرا آبا...

جواد نکونام بعد از تساوی بدون گل مقابل نفت آبادان در نشست خبری اظهار داشت: این بازی مسابقه ای بود که می دانستیم باید از تک موقعیت هایمان استفاده کنیم زیرا آبادان تیم خیلی خوبی است که با برنامه بازی می کند و کاملا متحول شده است.

*مربی برزیلی، نفت آبادان را کاملا متحول کرده است

وی افزود: حضور این مربی برزیلی نفت آبادان را کاملا متحول کرده است. با پرسی که در وسط زمین می گذارند سعی می کنند تیم حریف را به اشتباه بیندازند. با این حال ما دو موقعیت خیلی خوب داشتیم که نتوانستیم بازی را ببریم. در نیمه اول می توانستیم به حریف گل بزنیم. ما هیچ موقعیتی به تیم حریف ندادیم، توپ هایمان در نیمه اول گل نشد، در نیمه دوم هم روی دو ضربه ایستگاهی دو موقعیت خیلی خوب داشتیم که نتوانستیم برنده شویم. مشکل تیم ما که همان کمبود بازیکن است و دوباره با آن مواجه شدیم. مدتی است با این مشکل درگیر هستیم. هیچ اتفاقی هم هنوز برای ما رخ نداده و کاملا از این مسئله ناراحت هستم، چون تنها نماینده فوتبال ایران در آسیا هستیم اما هیچکس هیچ کمکی به ما نمی کند.

* فیفا لولوخورخوره نیست. مدام فیفا، فیفا نکنید

سرمربی تیم فولاد خوزستان اظهار داشت: صادقانه می گویم، اگر استقلال و پرسپولیس که هوادار دارند به فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ، فشار می آوردند، هزار اتفاق تا الان رخ داده بود. این در حالی است که بازیکنان خارجی هر جور که می خواهند رفتار می کنند. تا صحبتی هم می شود موضوع فیفا را پیش می کشند. قطعا نفت آبادان و همه تیم های دیگر این مشکل را دارند. تا چیزی هم می گوییم صحبت فیفا می شود ولی فیفا لولوخورخوره نیست. مدام فیفا، فیفا نکنید. ما یک معضلی داریم. آن طور که من می دانم بخش حقوقی ما قراردادی را با بازیکن امضا کرده که نمی توانیم بازیکن را بیرون کنیم. بازیکن را از لالیگا به ایران آوردیم که بازی کند، اما قبل از بازی به ما می گوید که نمی تواند بازی کند. 

* اصلا نیازی نیست که عربستان ما را ببرد، ما خودمان می بازیم

وی افزود: یک هفته تمرین کرده ایم که این بازیکن بازی کند. از اسپانیا به احترام ما و به احترام دوستی که داریم به تهران آمده است، ولی دو هفته است که نمی توانیم از او استفاده کنیم. قوانینی داریم که خنده دار است. این در حالی است که ما با الفیصلی عربستان بازی داریم. آن تیم دارد با 6 بازیکن خارجی بازی می کند، من یک بازیکن خارجی دارم که دروازه بان است و بازی می کند، دو بازیکن دیگر خارجی را هم نمی دانیم باید چه کنیم. بازیکن به ایران آورده ایم نمی توانیم به لیست اضافه اش کنیم. در فوتبالمان قوانینی داریم که خودزنی می کنیم. اصلا نیازی نیست که عربستان ما را ببرد، ما خودمان می بازیم. من از الان این را می گویم در جلسات رسمی هم به مسئولان باشگاه اعلام می کنم چون نیازی نداریم کسی ما را اذیت کند، ما خودمان در فوتبال ایران خودمان را آنقدر اذیت می کنیم که به مشکل می خوریم.

*باشگاه فولاد تاکنون یک هزار تومانی به کسی بدهکار نبوده

وی افزود: به فدراسیون نامه زدیم و خواهش کردیم که 24 بازیکن با خود به آسیا ببریم و بتوانیم مثل پارسال دو بازیکن خارجی هم به لیست اضافه شود، اما نمی توانیم بازیکن را اخراج کنیم. پولش را هم می دهیم. باشگاه فولاد تاکنون یک هزار تومانی به کسی بدهکار نبوده و همه شما این را می دانید. هیچ بدهی از لحاظ مالی ندارد، از نظر ضمانت مورد تایید همه فوتبالیست هاست. اما جالب است که نمی توانیم کاری که باب میل مان است انجام دهیم. هیچ خلافی هم نمی خواهیم کنیم، به چه کسی باید بگوییم.

*استقلال و پرسپولیس جای ما بودند چه اتفاقی می افتاد؟

نکونام ادامه داد: اگر استقلال و پرسپولیس جای ما بودند چه اتفاقی می افتاد؟ خوشحالم برای استقلال و پرسپولیس چنین اتفاقاتی نمی افتد چون آنها تیم های پرطرفداری هستند و در هر حال باید در بالاترین حالت باشند. من اکنون سوال می کنم؛ فولاد نماینده ایران در آسیاست و اول اسفند باید بازی کنیم. دقیقا یک ماه دیگر و این وضعیت تیم ماست. نقل و انتقالات هم این هفته به پایان می رسد. بازیکنانم مصدوم شده اند، دست من نبوده است. 3 بازیکن را از لیست کنار گذاشته ام. شما می بینید که الان چند هفته است من با چه بازیکنانی بازی می کنم و تعویضی نمی توانم بکنم.

*بازیکنان من دارند جان می دهند؛ فقط به احترام آن ها روی نیمکت نشسته ام

سرمربی فولاد افزود: سعید واسعی که مدت هاست بازی نکرده به دلیل اینکه بازیکن ندارم او را به بازی گرفته ام. 35 دقیقه امروز برای من بازی کرده است، فوق العاده هم بازی کرد. بازیکنان من دارند جان می دهند. به خدا شرمنده شان هستم. فقط به احترام آنها روی نیمکت نشستم. دوستان همه می دانند سه روز است که من اصلا حالم خوب نیست. نمی توانستم کنار زمین بایستم. فقط نمی توانستم کنار زمین بایستم. به احترام بازیکنان روی نیمکت نشستم. آنها دارند جانشان را می دهند. واقعا شرمنده شان هستم. 

*یواشکی به بازیکنان پول داده اند و من مخالف آن بودم

سرمربی تیم فولاد خوزستان با اشاره به شرایط مالی باشگاه، عنوان کرد: اگر همه تیم ها اعتراض می کنند که 30 درصد گرفته اند، من الان می گویم که فولاد خوزستان هم فقط 30 درصد از قراردادها را گرفته، اگر کسی می گوید که بیشتر گرفته بیاید بگوید. چرا! در جاهایی به صوروت یواشکی به بازیکنان پول داده اند که من مخالف آن بودم. یکی دو نفر 40 درصد گرفته اند، نگویند ما پول 40 درصد را داده ایم. 

*کل مشکلات زندگی فوتبالی ام با مشکلات فولاد برابری می کند

وی افزود: اینقدر امسال مشکلات داشتیم که به اندازه مشکلات کل فوتبال بوده است. کل مشکلات زندگی فوتبالی ام با مشکلات فولاد برابری می کند. نمی دانید چه اتفاقاتی امسال برای من افتاده است، اتفاقاتی که اصلا به من مربوط نبوده است. یکی دیگر خلاف می کرده ما باید جواب می دادیم. یک جای دیگر اتفاق افتاده من باید جواب بدهم. بازیکن مصدوم شده من نمی توانم بازیکن بگیرم. این مسائل به من مربوط نیست. من باید اینجا مربیگری کنم. خدا را شکر تاکنون توانسته ایم برای خودمان آبرویی دست و پا کنیم. امسال اتفاقاتی افتاده که نمی دانیم چه کنیم. الان به نشست خبری آمدم تا این اتفاق بیفتد و بگویم که ما نماینده فوتبال ایرانیم.

*ما اینجا تنهاییم!

نکونام عنوان کرد: از لحاظ اعتبار حضور در آسیا برایمان خوب است اما ما اینجا تنهاییم. از رئیس فدراسیون خواهش می کنم، رئیس سازمان لیگ ورود کنند، ببینند چه خبر است. در این برنامه ای که داده اند. چگونه است که تیم ها این همه ضربه می خوردند، چه جور است که ما در کشور خودمان نمی توانیم کاری انجام دهیم. من یک مثال برایتان می زنم عبدالکریم حسن مرد سال فوتبال آسیاست. بازیکن تیم ملی قطر. جوابی مختصر و مفید داده که به نظر من قابل احترام است. کاری به آن ندارم. فوتبال قطر بازیکنش را تعلیق می کند، ما اینجا هیچیم. خودمان خودمان را می زنیم.

*از سال 91 هنوز طلبکارم

وی ادامه داد: نیازی نیست اما اگر نیاز باشد و جواد نکونام از باشگاهی طلب داشته باشد محال و غیرممکن است که 20 سال دیگر به پولش برسد. هنوز هم طلب دارم، 7-6 سال گذشته است. از سال 91 هنوز طلبکارم. اینها را درست کنید. تیم من می خواهد 30 بهمن در آسیا بازی کند، مسئولان فوتبال کشور لطفا به من جواب بدهند. با همه هم با احترام صحبت می کنم. به من جواب بدهند و به من بگویند چه باید بکنم. من لیست و برنامه ام را روی میز می گذارم. می گویم شما به من بگویید چه کنم. یک بازیکن به کشورمان بیاید و هر کاری که دلش می خواهد بکند، ما هیچ کاری نتوانیم بکنیم. مشکل از خودمان است.

*مگر کسی می تواند در فوتبال این گونه رفتار کند؟

سرمربی فولاد افزود: مشکل از قراردادهایمان است. مشکل از قوانین مان است. من در دنیا فوتبال بازی کرده ام. همه اینها را دیده ام. همه اینها را کشیده ام. مگر کسی می تواند این گونه رفتار کند در فوتبال؟ فوتبالیست باید کارش را انجام بدهد. اگر باشگاهی بدحساب و بدهکار و پنجره بسته ای داشته باشد، بله، شرایط فرق می کند. ما دو سال با پنجره بسته کار کردیم، اما اکنون همه چیز شسته و رفته است؛ اما هیچ چی!. اصلا نباید چنین اتفاقی در فوتبالمان بیفتد. به ضرر خودمان است. مثلا فردا روزی نفت آبادان می خواهد بازیکن بگیرد، هزار جور داستان برای بازیکن درست می کنند. ببخشید مردم و هواداران نفت آبادان چه گناهی کرده اند؟ تیمشان چه گناهی کرده؟ این برای همه کشورمان است. 

*آخر هم، همه می گویند جواد نکونام!

وی عنوان کرد: اما چون من به عنوان اولین نفر به این درد گرفتار شده ام این صحبت را انجام می دهم که خدای ناکرده 6 ماه یا یک سال بعد خواستیم بازیکنی بگیریم، بدانید که اگر در کشور اتفاقی بیفتد گرفتاریم. آخر هم همه می گویند جواد نکونام. کار من مشخص است و همه دیده اند و نشان داده ایم، اما اکنون اتفاقات عجیب و غریبی رخ داده که از دست من خارج بوده است. الان می خواهیم تیم درست کنیم هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم. شما خودتان دیدید من 5 دفاع وسط دارم. یک دروازه بان دارم، در خط جلو یک بازیکن نداشتم که بیاورم. سعید واسعی را بازی دادم و درود به شرفش. توانست برای ما 35 دقیقه بازی کند. یک تعویض نمی توانستم بکنم. خودتان دیدید. چند بازی است که گرفتار این موضوع هستم.

*می جنگم، دعوا می کنم و این کار را دوست دارم

نکونام ادامه داد: مهم نیست من می جنگم. دعوا می کنم، من این کار را دوست دارم. چون همیشه در سختی به همه چیز رسیده ام. ولی کمک می خواهم. تیم ما شرایط کاملا بدی دارد و امیدوارم در این هفته آخر نقل و انتقالات وضعیت درست شود چون من هر هفته بازی های الفیصلی عربستان را می بینم. با اینکه این تیم لیگ یک عربستان است اما این تیم ما را می برد. اگر توجه نکنیم و خودمان را زود جمع و جور نکنیم ما را خواهد برد. ما اگر از این مرحله هم عبور کنیم در مرحله بعد بازنده می شویم. ما نمی خواهیم آنجا کیسه بوکس باشیم و من نمی روم. اگر بدانم تیمم نمی تواند مقابله و مبارزه کند نمی روم.

*نمی توانم حیثیت خودم را که ذره ذره در این سال ها جمع کرده ام، به باد بدهم

سرمربی فولاد گفت: شما دیدید فولاد در گروه السد، النصر و الوحده؛تیم ما آخر شد ما تا روز آخر جنگیدیم و دعوا کردیم. اگر بدانم می توانم دعوا کنم می روم اما نمی خواهم بروم که خودم را مسخره کنم. در فوتبال من را می شناسند، نمی توانم حیثیت خودم را که ذره ذره در این سال ها جمع کرده ام، به باد بدهم. نمی توانم چنین کنم. از مسئولان فوتبال کشورم می خواهم که به ما کمک کنند. باشگاه کارش را انجام می دهد. مخصوصا با تغییر و تحولاتی که داشتیم شرایط بهتر شد . به آقای گرشاسبی هم خسته نباشید می گویم. او تا روزی که بود زحمت می کشید، اما ما با قوانین و داشته هایمان و کارهایی که در فوتبال انجام می دهیم ضرر می کنیم. متاسفانه امسال برای من این اتفاق افتاده، سال بعد ممکن است برای همکارم این اتفاق رخ بدهد. همه ما درگیر هستیم. می خواهم درست باشد تا همه چیز شسته و رفته باشد. کدام تیم در دنیا در لیگ با این شرایط دیده ایم.

*اگر به جای 20 بازیکن، 21 بازیکن بگیریم، ما را از پشت بام می اندازند

نکونام عنوان کرد: یک تیم به من بگویید من اصلا در فوتبال نمی مانم. چنین چیزی را محال است کسی بداند. ما بازیکن نداریم، بازیکن نمی توانیم بگیریم. می گویند تا از لیست بازیکن را کنار نگذارید، تا هزار تومان آخرش را ندهید نمی توانید این کار را انجام بدهید. پس طلب من چه می شود که از سال 91 طلب دارم؟ می گویند اگر می خواهی این بازیکن را بیرون بگذاری باید ناز و نوازش کنید. بازیکن پولش را می گیرد و کنار می رود. باشگاه وظیفه اش است که پولش را بدهد. اگر به جای 20 بازیکن بخواهید 21 بازیکن بگیرید باید بروید شما را بزنند. اگر بیست و یکی و نصفی شود از پشت بام شما را می اندازند پایین. این کارها چیست؟ فوتبال قانونی دارد. باشگاه هایی که شفافیت مالی دارند و همه چیزشان مشخص است. می توانند 200 بازیکن بگیرند.

*در لیگ قهرمانان فولاد خوزستان نیستیم فولاد ایران هستیم

وی گفت: اتلتیکومادرید دوست دارد 200 بازیکن بگیرد، چلسی می خواهد 50 بازیکن بگیرد. کسی به آنها کاری ندارد. ما یکسری قوانین در کشورمان داریم که خودزنی می کنیم. همه فوتبالیست ها عزیز و دوست داشتنی هستند، اما اینکه مثل قبل 50 فوتبالیست نخبه داشتیم باشیم تبدیل به 5 فوتبالیست نخبه شده است. خودتان می بینید اگر غیر ازاین است بگویید که من هم بگویم. من به عنوان نفر کوچک فوتبال وظیفه ام بود که حرف بزنم. امیدوارم برای نماینده ایران در آسیا اتفاقات خوبی بیفتد. چون ما در لیگ قهرمانان فولاد خوزستان نیستیم فولاد ایران هستیم. 

*مجبوریم کولیبالی را از لیست خارج کنیم تا مهاجم جذب کنیم

نکونام در مورد وضعیت موسی کولیبالی گفت: موسی با وجود آنکه بازیکن باکیفیت است و در نیم فصل اول شرایط خوبی برای ما داشت واقعا از عملکردش راضی هستم، اما ما نیاز به مهاجم داریم. دو مهاجم مان را از دست دادیم. مجبوریم مهاجم بگیریم و مجبوریم او را از لیست خارج کنیم تا بازیکن بگیریم. از این موضوع واقعا ناراحتم. ولی فوتبال حرفه ای در دنیای حرفه ای و اتفاقاتش باعث شده این تصمیم را بگیریم. اکنون داریم فولاد را از بین می بریم. بخشی از این مسائل هم مربوط به فدراسیون و سازمان لیگ است اگر همکاری نکنند و به ما کمک نکنند. چون زمان بازی ها، زمان رفت و آمدمان را به سازمان لیگ گفته ایم. سهیل مهدی هم زحمت کشیده شرایط ما را درک کرده و در برنامه ما را لحاظ کرده، ممنونشان هم هستیم. اما بخشی از آن مربوط به قانون است. قانون را قانون گذار گذاشته اما ما با تیمی که در لیگ ایران است فرق می کنیم. باید راه حل بدهند. اگر فقط در لیگ ایران بودیم مشکلی نداشتیم.

*دیگر فوتبال ایران نمی تواند الهلال و النصر را شکست بدهد

سرمربی فولاد ادامه داد: دستانم بالاست و همیشه تابع قانون هستیم، اما اکنون شرایط فرق می کند. پارسال ما با الاهلی امارات بازی کردیم که 32 بازیکن آورد. در هر بازی 2 بازیکن خارجی شان را روی نیمکت می گذاشت و استراحت می داد. ما یک نفر اضافه را نمی دانید با چه سختی بردیم که 20 نفرمان بشود 21 نفر. اکنون امارات 5-4 بازیکن زیر 23 سال تیم هایشان می گیرند. اگر تیمی می تواند برود و آنها را ببرد. من مقابل الشارجه بازی کردم. بروید و ببینید با چه بازیکنانی هستند. دیگر فوتبال ایران نمی تواند الهلال و النصر را شکست بدهد. تمام شد دیگر. باید خداحافظی کنیم چون خودمان خومان را می زنیم و نمی گذاریم فوتبالمان با این شرایط رشد کند. 

*بازیکنی بی احترامی کند، محال است چششم را بپوشانم

وی در مورد وضعیت پاتوسی گفت: با توجه به وضعیت مصدومیت ها مجبور شدیم این کار را کنیم. در نقل و انتقالات اگر می توانستیم 3-2 بازیکن ایرانی بگیرم بازیکنی را عوض نمی کردم. ولی در مورد پاتوسی قطعا این کار را می کردم. چون تیمم همیشه به همه بازیکنان ارجح است. بازیکنانم می دانند هر کدامشان نباشند من ناراحت می شوم، اما اگر یک روز بی احترامی کنند و به تیمم بی احترامی شود آن روز محال است چشمم را بپوشانم. 

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول