کمیته رفاهی
 

بازی رسانه ای علیه فوتبال زنان ممنوع!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 195 ] - چهارشنبه, 28 دی 1401
بازی رسانه ای علیه فوتبال زنان ممنوع!

 لیگ برتر فوتبال زنان ایران در پانزدهمین دوره برگزاری خود به روزهای پایانی اش نزدیک می شود و رقابتی جذاب میان 3 تیم خاتون بم، سپاهان اصفهان و شهرداری سیر...

 لیگ برتر فوتبال زنان ایران در پانزدهمین دوره برگزاری خود به روزهای پایانی اش نزدیک می شود و رقابتی جذاب میان 3 تیم خاتون بم، سپاهان اصفهان و شهرداری سیرجان برای رسیدن به جام قهرمانی در جریان است که در میان 3 تیم مدعی، خاتون به عنوان پرافتخارترین تیم فوتبال زنان ایران شانس بیشتری نسبت به سایر رقبا برای رسیدن به جام قهرمانی دارد و شاگردان مرضیه جعفری در اندیشه کسب نهمین جام خود هستند.

هفته دوازدهم لیگ برتر فوتبال زنان تحت الشعاع دربی استان کرمان میان تیم های شهرداری سیرجان و خاتون بم به پایان رسید، اما برخلاف تصورات، این بازی بزرگ که در اوج هیجان با نتیجه 4 بر 2 به سود خاتون به پایان رسید، حواشی خاصی نداشت و جنجال بزرگ درباره تقابل تیم های زارع باتری سنندج و سپاهان اصفهان ایجاد شد، مسابقه ای که به میزبانی ورزشگاه ملک نیا سنندج به انجام رسید و طلایی پوشان اصفهانی توانستند با نتیجه 2 بر یک برنده شوند.

ویدئو 46 ثانیه ای که دردسرساز شد

شاگردان مریم ایراندوست در شرایطی توانستند در سنندج جشن پیروزی بگیرند و به رتبه دوم جدول صعود کنند که آن ها آغازکننده اولین بازی هفته بودند اما شرایط آب وهوایی سنندج باعث شد تا نبرد تیم های زارع باتری و سپاهان حدود 4 ساعت به طول انجامد و مسابقه ای که سوت آغاز آن ساعت 12 روز جمعه 23 دی ماه به صدا در آمده بود، ساعت 15:58 دقیقه به پایان رسید!

در 2 روز اخیر ویدئویی 46 ثانیه ای درباره شرایط برگزاری مسابقه تیم های فوتبال زنان زارع باتری سنندج و سپاهان اصفهان در فضای مجازی وایرال شده و حتی در برنامه های تلویزیونی هم مورد اشاره قرار گرفت، اما عدم پخش مسابقات لیگ برتر فوتبال زنان و مطلع نبودن بسیاری از کاربران فضای مجازی از شرایط و مشکلات فوتبال زنان باعث شده تا هجمه های گسترده ای نسبت به برگزاری این مسابقه فوتبال با تحلیل یک فیلم 46 ثانیه ای صورت گیرد!

اتهام غیراخلاقی به سپاهانی ها؛ کار حرفه ای که دیده نشد!

باشگاه سپاهان جزو باشگاه های پیش رو در حوزه فوتبال زنان است و سرمایه گذاری خوبی در این حوزه از سوی طلایی پوشان اصفهانی انجام شده است. با وجود مشکلاتی که در زمینه پخش مسابقات فوتبال زنان وجود دارد، سپاهانی ها همواره تلاش کرده اند تا از دریچه صفحه رسمی خود بتوانند ویدئو مسابقات تیم زنان خود را به اشتراک بگذارند و باعث بیشتر دیده شدن فوتبال زنان شوند اما مشکلات اینترنت و وایرال شدن یک ویدئو تقطیع شده و 46 ثانیه ای باعث شد تا جنجال بزرگی درباره اینکه مدیران باشگاه سپاهان به دنبال حاشیه سازی بوده اند، شکل گیرد اما بررسی های بیشتر نشان می دهد که چنین اقدامی از سوی مدیران طلایی پوش واقعیت ندارد.

شیدا مولادوست مدیر رسانه ای تیم فوتبال زنان سپاهان در گفت وگو با فوتبال 360، در واکنش به حواشی ایجاد شده توضیح داد: «در جلسه قبل از بازی اعلام کردند که مسابقه را یک ساعت زودتر آغاز کنیم چون شرایط آب وهوا برفی است و زمانی که ما به ورزشگاه ملک نیا سنندج رسیدیم، بارش برف آغاز شده بود. من فکر می کنم مسئولان استانی تجربه کافی برای برگزاری مسابقه را نداشتند و همین مسئله باعث شد تا زمین مسابقه با توجه به سرعت بارش برف به سرعت سفید شود و خط کشی جدیدی انجام نشده بود و در شرایطی که تصور می شد بازی لغو می شود، اما مسابقه برگزار شد».


مولادوست درباره آنکه گفته می شود سپاهانی ها به دنبال حاشیه سازی بودند، پاسخ داد: «باشگاه سپاهان همواره در تعامل با سازمان لیگ بوده است. ما از عملکرد سازمان لیگ راضی هستیم و نگاهی به تلاش های انجام شده از سوی گلاره ناظمی به عنوان مسئول مسابقات فوتبال زنان نشان می دهد که واقعا او تلاش می کند که همواره با باشگاه ها تعامل کند و بهترین عملکرد را داشته باشد و ما به هیچ وجه دنبال حاشیه سازی نبودیم. ما به قصد جنجال آفرینی ویدئویی را منتشر نکردیم و واقعا تلاش مان دیده شدن فوتبال زنان است، اما نه از راه حاشیه. فکر می کنم در طول 90 دقیقه، فقط 15 دقیقه زمین مسابقه سفید نبود، به ویژه در نیمه دوم که به شدت زمین مسابقه سُر شده بود و بارها داوران و بازیکنان 2 تیم به زمین افتادند».


آیا سازمان لیگ مقصر بود؟

گلاره ناظمی که از او به عنوان نایب رئیس احتمالی فدراسیون فوتبال یاد می شود و در 15 سال اخیر مسئولیت برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال زنان را برعهده داشته، در واکنش به حواشی ایجاد شده برای دیدار تیم های زارع باتری سنندج و سپاهان اصفهان و ویدئو منتشره گفت: «فیلم منتشر شده تنها مربوط به زمانی است که بارش برف زیاد شد و بعد از آن داور بازی را متوقف کرد. با توجه به شرایط جوی، بازی متوقف شد و گروهی فوری مشغول پاکسازی زمین شد تا خط کشی ها معلوم شود. ادامه بازی هم با تشخیص داور مسابقه صورت پذیرفت».


لیگ برتر فوتبال زنان برخلاف لیگ آقایان همواره برنامه ریزی مناسبی در سالیان اخیر داشته و رضایت حداکثری تیم های شرکت کننده نشان می دهد که ناظمی و همکارانش در سازمان لیگ توانسته اند جلوی حواشی احتمالی را درباره تغییرات مکرر زمان و مکان برگزاری مسابقات بگیرند اما حواشی ایجاد شده در بازی زارع باتری سنندج و سپاهان اصفهان به نظر می رسد بیش از سازمان لیگ، مرتبط با مسئولان استانی باشد که در زمینه فراهم کردن 

یک حقیقت انکارنشدنی در ایران؛ فوتبال زنان مظلوم است

زارع باتری سنندج به عنوان تنها نماینده استان کردستان در لیگ برتر فوتبال زنان حضور دارد و طبیعتاً با توجه به مشکلات زیرساختی که در فوتبال کردستان وجود دارد و عدم وجود نمایندگانی در لیگ برتر، لیگ دسته اول و یا حتی لیگ دو فوتبال مردان باعث شده تا فوتبال کردستان شرایط خوبی را نداشته باشد و به تبع آن، مدیران استانی هم تجربه کافی برای برگزاری مسابقات مهم را نداشته باشند.

گلاره ناظمی با قدردانی از مدیران باشگاه زارع باتری سنندج در زمینه تیمداری در فوتبال زنان گفت: «من واقعا دست مسئولان تیم زارع باتری را می بوسم که با وجود مشکلات زیرساختی و مالی، در فوتبال کردستان پیش قدم شدند و تیم داری می کنند و از آن ها واقعا ممنونم که به رشد و اعتلای فوتبال زنان کمک می کنند».

در جریان برگزاری دوئل زارع باتری سنندج و سپاهان اصفهان، بیشتر از آنکه بخواهد مسئولان باشگاه سپاهان و یا حتی مسئولان سازمان لیگ مورد اتهام و سوال قرار گیرند، به نظر می رسد باید به سراغ مسئولان هیات فوتبال استان کردستان رفت که در زمینه تهیه کاور با وجود اطلاع از شرایط آب وهوایی ناکام بودند و نتوانستند هماهنگی های لازم برای حضور نیروی اجرایی کافی را برای برگزاری مسابقه فوتبال انجام دهند اما با وجود نقدی که به عملکرد مسئولان فوتبال استان کردستان وارد است، نمی توان به کم تجربگی آن ها در زمینه برگزاری مسابقه فوتبال و البته مشکلات زیرساختی استان کردستان اشاره ای نداشت.

توپ سفیدی که به رنگ قرمز در آمد و ...

رسانه های مجازی و حتی صداوسیما در طول 48 ساعت اخیر بارها با انتشار ویدئو تقابل تیم های فوتبال زنان زارع باتری سنندج و سپاهان اصفهان با ته مایه طنز تلاش کردند تا برگزاری این مسابقه در شرایط برفی را مورد تمسخر قرار بدهند اما واکاوی بیشتر این مسئله نشان می دهد که برخلاف فوتبال مردان که شاید دغدغه مالی نداشته باشند، لغو یک مسابقه فوتبال زنان می تواند هزینه های سنگینی به باشگاه ها تحمیل کند که در توان اسپانسرها نیست.

نکته دیگری که می توان به آن اشاره داشت، مشکلات زیرساختی و کمبودهایی است که فوتبال زنان ایران دارد، شاید ساده ترین آن یک توپ رنگی برای برگزاری مسابقه فوتبال در برف باشد اما در فقدان امکانات و تجهیزات، توپ سفید مسابقه با رنگ آمیزی به رنگ قرمز در آمد اما به سرعت با توجه به شرایط آب وهوایی تغییر رنگ داد که تغییر رنگ انجام شده در تصاویر ارسالی از سنندج نمایان است.


به نظر می رسد همان قدر که رسانه ها مشتاق آن هستند تا در وایرال کردن حواشی تقطیع شده، متمرکز روی فوتبال زنان شوند و بازی رسانه ای به راه بیندازند، اگر به همان میزان توجه خود را به فوتبال زنان بیشتر کنند و زمینه سازی لازم را برای پخش زنده مسابقات و برطرف شدن مشکلات زیرساختی فراهم آورند، به نظر می رسد می توانند کمک سازنده تری به زنان فوتبالیست ایرانی داشته باشند. مظلومیت فوتبال زنان ایران اثبات شده است و وایرال کردن تصاویری از آن، دردی را دوا نمی کند و به نظر می رسد باید برای محرومیت زدایی قدم زد.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول